Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Nie bądź kolejną ofiarą oszusta!

Dodano: Autor:
Policjanci z Rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Oławie rozpoczęli kampanie edukacyjno – informacyjną dotyczącą zagrożeń z jakimi można się spotkać w sieci. Kampania skierowana jest zarówno do uczniów jak i seniorów, dlatego w placówkach bankowych oraz podczas spotkań ze społeczeństwem dzielnicowi rozdają ulotki informacyjne jak nie stać się kolejną ofiarą cyberprzestępcy.

Pamiętajmy, że Internet to rzecz wspaniała, jest to wielki postęp cywilizacji i ludzkości, a umiejętności korzystania z Internetu uczymy się przez całe życie. Wraz z jego rozwojem pojawiają się nowe zagrożenia niebezpieczne dla nas jak i dla naszego konta. Musimy pamiętam również o zagrożeniach związanych z publikacją wizerunku, anonimowością, kontaktami z obcymi oraz o legalności pobieranych i udostępnianych materiałów. Granica między legalnym zachowaniem w Internecie a złamaniem prawa może być czasem niewielka. Właściwy sposób komunikowania się i nieudostępnienie treści, które mogą być odebrane jako hejt lub agresja. Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje.

Cyberzagrożenie to nie tylko agresja i hejt. Obecnie najczęściej stosowana metodą oszustw jest oszustwo na tzw. BLIK. Ta forma zagrożenia polega na przejęciu czyjegoś konta na Facebooku (oczywiście bez wiedzy właściciela) i proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostepnienie kodu BLIJK tłumacząc to potrzebą pilnej pożyczki. Otrzymując taki kod, osoby podszywające się pod naszych znajomych, mogę wpłacić pieniądze z bankomatu będąc w każdej części kraju. Właściciel konta musi potwierdzić transakcje w telefonie, ale robi to, wiedząc, że pomaga znajomemu. Zdarza się, że oszuści proszą o kod nawet dwa razy, tłumacząc, że za pierwszym razem cos poszło nie tak i nie otrzymali pieniędzy.

Osoby, które włamały się na czyjeś konto czasami wysyłają wiadomości do znacznej liczby znajomych, licząc, że trafią na kogoś z rodziny, kto na szybko podeśle kod, nie weryfikując sytuacji. Po otrzymaniu kodu BLIK oszuści wypłacają pieniądze z bankomatów. Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych. Pamiętajmy, by każdą prośbę o pożyczkę  weryfikować i np. przed podaniem kodu zadzwonić do znajomego, który prosi nas o pomoc.

Dzielnicowi oławskiej komendy przypominają, że ofiara może zostać każdy  - np. nasz profil w mediach społecznościach może zostać wykorzystany do oszustwa. Przestępcy posługują się też tzw. "słupami". To nieświadome niczego osoby, które wypłacają pieniądze z bankomatu wpisując otrzymany kod z Blika-a.

 

 

 

 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}