Nowa inwestycja w Stanowicach. Czy powstanie biogazownia?
Wójt Gminy Oława wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy instalacji wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej w Stanowicach. Temat budzi coraz większe zainteresowanie wśród mieszkańców, był również poruszany na sesji Rady Miejskiej w Oławie.
Decyzję Wójta Gminy Oława dotyczącą środowiskowych uwarunkowań dla planowanej inwestycji związanej z wytwarzaniem i magazynowaniem energii odnawialnej została wydana 3 marca. Instalacja ma powstać na działce nr 79/6 w obrębie Stanowic i objąć teren o powierzchni dwóch hektarów. Ma ona wykorzystywać proces biologicznego przetwarzania odpadów biodegradowalnych w celu produkcji energii odnawialnej oraz nawozów organicznych. Głównymi surowcami do przetwarzania będą bioodpady pochodzenia komunalnego, osady ściekowe oraz odpady przemysłowe.
Instalacja będzie przetwarzać do 500 ton odpadów dziennie. Podczas eksploatacji przedsięwzięcia przewiduje się emisję pyłów i gazów do powietrza, powstającą ze źródeł technologicznych, spalania paliw oraz działania silników pojazdów. Oddziaływanie instalacji będzie ograniczone do terenu, którym dysponuje inwestor. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa w miejscowości Stanowice znajduje się w odległości ponad 400 metrów od terenu przedsięwzięcia.
Temat został poruszony przez radnych miejskich i powiatowych. Mówił również o tym burmistrz podczas Sesji Rady Miejskiej w Oławie, która odbyła się 27 marca. -Sam jestem zaskoczony tą informacją, która od kilku dni krąży po Oławie, taka decyzja została wydana przez wójta Gminy Oława. nie byliśmy stroną, nie mieliśmy żadnych informacji, więc formalnie będę występował do wójta, aby nam przekazała informację - wyjaśniał Frischmann. -Biogazownia ma być zlokalizowana na terenie gminy, ale mniej więcej, tu są różne rozbieżności, zależy jak się mierzy, ale od 700 do 1000 metrów od Osiedla Reńskiego.
Burmistrz podkreślał, że dla dobra sąsiedztwa miasto niestety nie zostało poinformowane o planowanej inwestycji.
27 marca Sylwia Długosz - Sołtys Stanowic, Jacek Łągiewczyk - Radny Rady Gminy i Rada Sołecka złożyli pismo, w którym wyrażają sprzeciw budowie inwestycji pod nazwą: Instalacja wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej. -Sprzeciw argumentujemy negatywną opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oławie (ZNS.9022.3.01.2024.PC z dnia 23.05.2024 r.). Ponadto uważamy, że powinny odbyć się rzetelne konsultacje społeczne (których się domagamy). Dotyczące wspomnianej wyżej inwestycji, poprzedzone zebraniem wiejskim z mieszkańcami Stanowic i sąsiednich miejscowości. Prosimy o jak najszybsze rozpoczęcie konsultacji oraz zorganizowania zebrania z władzami gminy, inwestorem i mieszkańcami.
Co ma się znaleźć w planowanej budowie instalacji? Strefa ważenia pojazdów – waga samochodowa. Hala przetwarzania odpadów. Komory fermentacyjne. Zbiorniki buforowe, zbiornik wody procesowej. Kogeneracja. Zbiornik pofermentu. Teren utwardzony pod potencjalne przyszłe zagospodarowanie. Zbiornik przeciwpożarowy, zbiornik wody opadowej.
Głównym celem funkcjonowania instalacji jest produkcja energii odnawialnej wskutek przetworzenia odpadów biodegradowalnych na nawóz. Planowany obiekt będzie pracować w technologii mokrej. Do instalacji będą trafiały odpady z instalacji przygotowania wsadu organicznego oraz odpady niewymagające doczyszczenia dowożone przez podmioty zewnętrzne. Instalacja może też przyjmować substraty niebędące odpadami w rozumieniu przepisów szczegółowych ustawy o odpadach.