Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Odpowiedzialność za zwierzęta: Policja przypomina o obowiązkach właścicieli

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: OLAWA24.PL

Dziś Światowy Dzień Zwierząt. Funkcjonariusze apelują o reagowanie na przemoc wobec zwierząt i zgłaszanie tego odpowiednim służbom. 

Oławscy policjanci przypominają właścicielom i opiekunom o ich odpowiedzialności wobec zwierząt. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, każdy człowiek ma obowiązek zapewnić im szacunek, ochronę, opiekę oraz humanitarne traktowanie. Światowy Dzień Zwierząt, który obchodzimy co roku, 4 października, rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt. Święto to zostało ustanowione w 1931 roku podczas konferencji ekologicznej we Florencji.

Policja przypomina, że zgodnie z ustawą każdy, kto utrzymuje zwierzę, musi zapewnić mu:

  •  Pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami i opadami, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji.
  •  Odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Zabronione jest:

  • Trzymanie zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin dziennie lub w sposób powodujący cierpienie. Minimalna długość uwięzi to 3 metry.
  • Znęcanie się nad zwierzętami, np. bicie, głodzenie, okaleczanie czy porzucanie.

- Za zabicie zwierzęcia grozi do 2 lat więzienia, a za znęcanie się – nawet do 3 lat w przypadku szczególnego okrucieństwa. Ustawa wymienia także szereg wykroczeń, za które właściciel lub opiekun zwierzęcia może ponieść odpowiedzialność, w tym odebranie zwierzęcia i zakaz jego posiadania nawet na 10 lat. Pamiętajmy, że za ochronę praw zwierząt odpowiadają organy administracji publicznej, które współpracują z odpowiednimi instytucjami i organizacjami. Każdy z nas może i powinien reagować na przemoc wobec zwierząt. Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji, zgłoś to odpowiednim służbom. W całym kraju działają tzw. “Zielone Strefy”, gdzie każdy, także anonimowo, może poinformować policję o okrutnym traktowaniu zwierząt- informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy oławskiej policji. 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}