Oławskie Pola Nadziei oficjalnie otwarte
To już piętnasta, jubileuszowa edycja akcji, której celem jest wsparcie osób przebywających w hospicjum.
17 stycznia w Kinie Odra zainaugurowano tegoroczną edycję oławskich Pól Nadziei. Wydarzeniu przyświeca hasło: "15 lat razem dla nadziei".
Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ksiądz Dariusz Amrogowicz, zwrócił się do zgromadzonych gości, wyrażając wdzięczność za ich dobroć. - Najpiękniejsze żonkile to wy, obecni tutaj, pełni radości i uśmiechu, niosący w oczach dobro i ciepło, które chcecie ofiarować tym, którzy przeżywają trudne chwile. Gratuluję wam, że nie boicie się rozmawiać o chorobie, śmierci, o tym co jest także wpisane w nasze ludzkie życie. To niezwykle ważne, że potraficie zmierzyć się z tymi tematami i pokazywać, jak wielką wartość ma dobro w życiu osób przechodzących przez cierpienie.
Wiceburmistrz Małgorzata Pasierbowicz również zabrała głos, wręczając jubileuszowy grawerton doktorowi Adamowi Dziadurze, lekarzowi z oławskiego hospicjum i inicjatorowi Oławskich Pól Nadziei. - 15 lat wspólnej pracy na rzecz nadziei to wyjątkowy okres. To czas bycia z drugim człowiekiem w jego cierpieniu, trosce i wierze w sens życia. To czas poświęcony nie tylko tym, którzy chorują i zmagają się z nieuleczalnymi schorzeniami, ale również ich bliskim. Nie możemy zapominać o tych, którzy są najbliżej cierpiących. Oni także przeżywają swoje troski, choć w inny sposób. Bliskość i wsparcie w rodzinach dotkniętych chorobą nowotworową czy innymi nieuleczalnymi schorzeniami są kluczowym elementami naszego człowieczeństwa i wspólnego życia.
Renata Połomska, koordynator Ogólnopolskich Pól Nadziei, podkreśliła, że inicjatywa ta łączy społeczność, władze miasta, Caritas, hospicjum, pracowników, wolontariuszy oraz wszystkich, którzy swoją pasją i zaangażowaniem inspirują innych. - Wszyscy wiemy, że przemijanie jest nieodłącznym elementem życia. Kluczowe jest jednak, jak ten proces wygląda - to nasza wspólna odpowiedzialność i dowód na to, że w ludziach tkwi dobro. W tych najtrudniejszych momentach możemy na siebie liczyć, bo dzieląc troski, mnożymy nadzieję.
Uroczystość została uświetniona występami młodych artystów ze Szkoły Tańca „Athina”. W ramach akcji „Pola Nadziei” młodzież angażuje się w konkursy plastyczne i poetyckie. W szkołach organizowane są również spotkania z pracownikami i wolontariuszami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tradycyjnie, jak co roku, odbędzie się także Marsz Żonkilowy, będący jednym z głównych wydarzeń kampanii.