Pielęgnują bocianie gniazda
Od 16 października do końca lutego energetycy Tauron we współpracy z ornitologami zabezpieczają bocianie gniazda. Takie działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa bocianów, ich gniazd, otoczenia oraz niezakłóconych dostaw energii elektrycznej do klientów.
-Faktem jest, że bociany coraz częściej budują gniazda na słupach energetycznych. Szacuje się, że ponad 60 proc. z ok. 50 tys. par bocianów mieszkających w Polsce decyduje się na taką lokalizację swojego domostwa. Dlatego coraz większą rolę w kontekście ochrony tych ptaków odgrywają dystrybutorzy energii elektrycznej, tacy jak TAURON Dystrybucja. Spółka posiada rozbudowaną infrastrukturę linii niskiego napięcia (nn), na której w głównej mierze budowane są gniazda. Długość tych linii to ponad 112 tys. km, co stanowi prawie 3-krotność obwodu Ziemi. Zatem na obszarze działania spółki słupy energetyczne są niemal we wszystkich miejscach, które odpowiadają bocianom. Podtrzymywane przez słupy linie, którymi płynie prąd, skutecznie odstraszają i uniemożliwiają dostęp intruzów, dlatego bociany czują się na nich bezpiecznie. Do gniazda na około 10-metrowym słupie ptaki mają także dogodny dostęp i doskonały widok na okolicę. Mogą tu swobodnie lądować i wzbijać się do lotu, ponieważ w okolicy linii nie ma wysokich drzew- informuje Tauron.
Ponad 2200 gniazd znajduje się na słupach energetycznych TAURON Dystrybucja. - Aby sprawnie pielęgnować taką ilość bocianich domostw, spółka prowadzi akcję Bociany TAURONA. W jej ramach pracownicy wynoszą bocianie gniazda na specjalne platformy, izolujące je przed bezpośrednim sąsiedztwem linii energetycznych. Ponadto, poza okresem lęgowym, regularnie oczyszczają gniazda z nadmiaru budulca – gałęzi, patyków, pęków traw, słomy, którym ptaki nadbudowują gniazdo. Gdy zajdzie potrzeba, energetycy odtwarzają też gniazda, w miejsce zniszczonych lub starych nienadających się już do zamieszkania. Bocianie gniazda wymagają też regularnego sprzątania. Ptaki coraz częściej znoszą bowiem do nich śmieci, takie jak worki foliowe, szmaty, sznurki. Ponieważ stanowią śmiertelnie zagrożenie dla piskląt, konieczne jest ich usuwanie.
Fot. Tauron.