Pogadanki z seniorami
Policjanci rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie. To ważne spotkania dzięki którym starsi mieszkańcy Oławy mogą ustrzec się przed oszustwami.
31 stycznia w siedzibie oławskiego Klubu Rozwoju Społecznego policjanci spotkali się z seniorami. -Systematyczna edukacja w zakresie bezpieczeństwa, którą realizują oławscy policjanci we współpracy z innymi podmiotami, pozwala na wyposażenie seniorów w taką wiedzę, którą będą mogli prawidłowo wykorzystać w sytuacji zagrożenia. Głównym celem wszystkich kampanii i spotkań jest ograniczenie liczby przestępstw popełnianych na osobach starszych oraz zwiększenie świadomości na temat innych zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się w codziennym życiu - informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy oławskiej policji.
W trakcie spotkania prowadząca pogadankę policjantka poinformowała czynnie działających seniorów o tym, jak zachować się w sytuacjach, gdy mamy podejrzenie, że treści, które otrzymujemy za pośrednictwem Internetu, są treściami nieprawdziwymi oraz jak reagować gdy staniemy się ofiarą cyberprzestępstwa. -Pamiętajmy, że sprawcy potrafią tworzyć fałszywe maile, które do złudzenia przypominają oficjalne wiadomości od różnych organizacji i instytucji, takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe. Cyberprzestępcy stosują odpowiednio sformułowane zwroty lub tworzą bardziej rozbudowane i złożone fabuły w celu wzbudzenia zaufania. Oszuści wykorzystują łatwowierność, chęć pomocy innym, chęć szybkiego wzbogacenia, pośpiech, czy ciekawość. Musimy być świadomi tego, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od samych jej użytkowników. Takie policyjne spotkania to również doskonała okazja, aby poprosić słuchaczy klubów seniora o rozmowy z innymi osobami, które nie zawsze mogą uczestniczyć w tak cennych lekcjach. Warto nieść przestrogę i usłyszane ostrzeżenia spotykając się ze znajomymi np. w sklepie czy przychodni, rozmawiać o przypadkach oszustw z sąsiadami czy rodziną, tak, by każdy wiedział, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.