Profilaktyka skierowana do nieletnich
Mundurowi ostrzegają, że przemoc, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym może dotyczyć każdego, a przejawy demoralizacji wśród nieletnich, takie jak wagarowanie, agresja czy używki, często prowadzą do poważnych konsekwencji prawnych i emocjonalnych.
Policjanci z Oławy podczas spotkań z młodzieżą zwracają uwagę na konsekwencje zachowań takich jak hejt, cyberprzemoc, mowa nienawiści czy agresja.
-Mundurowi przypominają również, że przemoc- zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym – dotyka nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Codziennie słyszymy o sytuacjach, w których małoletni stają się sprawcami czynów karalnych lub ofiarami przestępstw, często bardzo drastycznych. W trosce o bezpieczeństwo młodzieży funkcjonariusze oławskiej komendy odwiedzają szkoły, prowadząc pogadanki na temat: odpowiedzialności karnej nieletnich, przeciwdziałania hejterstwu i przemocy, walki z demoralizacją wśród dzieci i młodzieży - informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy oławskiej policji.
Policjanci zachęcają do reagowania na oznaki mogące wskazywać na problemy w zachowaniu młodzieży.
-Wiele sytuacji, które wydają się błahe, może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno prawnych, jak i emocjonalnych. Przejawy demoralizacji u nieletnich: wagarowanie i zaniedbywanie nauki, agresja i wandalizm, dłuższe przebywanie poza domem bez kontroli, używanie alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, ucieczki z domu, udział w grupach przestępczych, podejmowanie przedwczesnych kontaktów seksualnych, popełnianie czynów zabronionych-zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. W przypadku podejrzenia demoralizacji nieletniego lub popełnienia przez niego czynu karalnego, zgromadzone materiały kierowane są do sądu rodzinnego.