Projekt zmian w wielkości zasiłku pogrzebowego - kiedy wejdą w życie stosowne regulacje?
Zasiłek pogrzebowy od lat pozostaje na tym samym poziomie, mimo rosnących kosztów organizacji pochówku. Rząd planuje jego podwyższenie. Zmiana przepisów ma na celu dostosowanie wysokości świadczenia do aktualnych realiów ekonomicznych.
Śmierć bliskiej osoby jest zawsze bardzo bolesna i trudno się na nią przygotować. Zorganizowanie całej ceremonii pogrzebowej, z roku na rok jest coraz droższe i dlatego został przygotowany projekt, który zakłada podniesienie świadczeń wypłacanych na wypadek śmierci. W ostatnim czasie Komitet Stały Rady Ministrów złożył wniosek o podniesienie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy złotych do 7 tysięcy złotych, a w razie wysokiej inflacji, o waloryzację tej kwoty. Zaproponowane regulacje miałyby wejść w życie od 2026 roku.
Kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od 2011 roku i wynosi aktualnie 4 tysiące zł. Mając na uwadze coroczny wzrost inflacji i za tym idące co raz wyższe koszty pogrzebu, w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych, to kwota 4 tysięcy zł z ZUS jest zdecydowanie za mała. Opracowany nowy projekt waloryzacji tego świadczenia zakłada jego znaczne podwyższenie.
Komitet Stały Rady Ministrów przewiduje również waloryzację zasiłku w przypadku, gdy skumulowana inflacja od ostatniego ustalenia wysokości zasiłku, przekroczy 5%. Projekt wprowadza także możliwość przyznania zasiłku celowego, np. w sytuacji, gdy po zmarłym nie przysługuje nikomu prawo do zasiłku pogrzebowego lub gdy z pogrzebem wiążą się dodatkowe niestandardowe koszty, np. transport zwłok z zagranicy.
Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie, które przysługuje w razie śmierci osoby ubezpieczonej w ZUS, a także osoby pobierającej emeryturę lub rentę. Jest on również wypłacany tym, którzy spełnili warunki do uzyskania tych świadczeń lub członkom ich rodzin.
Zasiłek pogrzebowy ma pomóc w pokryciu kosztów całego obrządku związanego ze śmiercią i pożegnaniem zmarłej osoby. W skład tego rodzaju wydatków wchodzą m.in. zakup trumny lub urny, koszt miejsca na cmentarzu i samego nagrobka. Sporo kosztuje również organizacja obrządku i pogrzebu, realizowana najczęściej przez wyspecjalizowaną firmę.
Zasiłek przysługuje osobie lub podmiotowi, który poniósł koszty związane z pogrzebem. Dlatego też osobami uprawnionymi do wypłaty zasiłku są nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale także ponoszący koszty pochówku przyjaciele, pracodawca, gmina czy kościół. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, że większa liczba osób finansuje ceremonię pogrzebową, to zasiłek ulega podziałowi pomiędzy te osoby lub podmioty, w ilości proporcjonalnej do poniesionych przez nich kosztów.
Warto pamiętać, że świadczenia z ubezpieczenia społecznego służą do złagodzenia skutków określonego ryzyka, ale nie mają one charakteru w pełni odszkodowawczego. Poszukując w internecie informacji na temat tego, na co można przeznaczyć zasiłek pogrzebowy, warto przy okazji spojrzeć na wyniki spotkań sportowych na stronie bet.pl
Wysokość zasiłku pogrzebowego od lat nie uległa zmianie, pomimo stale rosnących kosztów pochówku. Rząd planuje jednak jego podwyższenie do wysokości obecnych, realnych wydatków, związanych z organizacją pogrzebu.
[Artykuł partnera]