Stanowice: Karetka potrąciła pieszego

Wypadki drogowe, Stanowice Karetka potrąciła pieszego - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 5
 • Fotka nr 1 z 5
 • Fotka nr 2 z 5
 • Fotka nr 3 z 5
 • Fotka nr 4 z 5
olawa24.pl 15/11/2018 19:30

Przed godziną 19:00 w Stanowicach na drodze krajowej nr 94 doszło do potrącenia pieszego. Mężczyzna poruszał się prawą stroną jezdni najprawdopodobniej w kierunku Oławy. W tą samą stronę jechała karetka transportowa należąca do prywatnej firmy. Na nieoświetlonym odcinku drogi doszło do potrącenia.

Około 48-letni mężczyzna, nieprzytomny, z licznymi obrażeniami ciała został przewieziony do jednego z wrocławskich szpitali.

Na miejscu jest policja, która pod nadzorem prokuratora bada okoliczności tego nieszczęśliwego zdarzenia. Ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo.

AKTUALIZACJA [16.11.2018 GODZINA 11:50]

Jak informuje KPP w Oławie -Kierujący samochodem typu "ambulans" marki Ford Transit 36-letni mieszkaniec Wrocławia jechał w kierunku Oławy, w Stanowicach na wysokości zatoczki autobusowej przodem pojazdu uderzył w 48-letniego mężczyznę mieszkańca Opola. Policja bada okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. Najprawdopodobniej zostanie powołany biegły z zakresu wypadków samochodowych.

Kierujący, 36-letni mężczyzna był trzeźwy, w samochodzie było jeszcze trzech pasażerów. Pieszy nieprzytomny został przewieziony do szpitala we Wrocławiu.

 

Z danych statystycznych wynika, że około 40% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego (piesi, rowerzyści). W zderzeniu z pojazdem są oni zawsze na straconej pozycji. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie i naraża swoje życie.

WARTO WIEDZIEĆ

wchodząc po zmroku na pasy, w słabo widocznym miejscu w obszarze zabudowanym, pieszy jest widoczny dopiero z 30 metrów. Kierowca jadący z dozwoloną prędkością 50km/h ma jedynie 2 sekundy na poprawną reakcję hamowania, jeśli samochód poza terenem zabudowanym jedzie z prędkością 90-100km/h, czas reakcji na dystansie 30 metrów zmniejsza się do 1 sekundy. Posiadanie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której pieszy jest widoczny nawet do 150-200 metrów. Znacząco wydłuża to czas na poprawną reakcję kierowcy i poprawia jego bezpieczeństwo,  pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 60 km/h ma 15% szans na przeżycie, a z prędkością 50 km/h około 40%, jeżeli droga nie ma pobocza, powinniśmy poruszać się jak najbliżej krawędzi jezdni, jej lewą stroną (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu), w 2014 roku wszedł obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł, korzystaj z elementów odblaskowych i noś je w widocznym miejscu - światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego, im niżej będą założone odblaski (dolne części odzieży np. buty, nogawki, mankiety), tym szybciej padną na nie światła reflektora pojazdu, dzięki czemu prowadzący będzie miał więcej czasu na reakcję, kupując kurtkę czy buty możesz wybrać te wyposażone w elementy odblaskowe, jeżeli masz możliwość, umieść odblaski na najczęściej używanych akcesoriach tj. torby, plecaki, itp. nigdy nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, Polska znajduje się czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dzieci ginących w wypadkach komunikacyjnych. Jeśli przyjrzeć się grupie wiekowej 7–14 lat to najwięcej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych było pośród pieszych…

PAMIĘTAJMY - Stosowanie elementów odblaskowych w formie czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też naklejki, nie sprawi, że staniemy się nieśmiertelni, ale zwiększy nasze szanse jako pieszego, czy rowerzysty na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności, oraz co chyba mniej ważne, pozwoli uchronić się przed mandatem…

Reklama

Stanowice: Karetka potrąciła pieszego komentarze opinie

 • kierowca - niezalogowany 2018-11-15 19:51:07

  Przestroga dla pieszych . Kierowca nie zawsze jest w stanie was zobaczyć. Zadbajcie o to żebyście byli widoczni nim wyjdziecie na przejście tym bardziej nie oświetlone. Dajcie szanse sobie i kierowcy aby was widział . Naprawdę ciężko czasem dostrzec pieszego a tym bardziej ubranego na czarno.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-15 20:54:59

  Witam przestroga dla mieszkancow uwazajcie kierowcy nie jada 50 /h tylko ile fabryka dala. A znaki swiadcza ze to teren zabudowany. A po drugie drogowcy wystarczy dac podswietlany znak jak w marcnkowicach. A i po trzecie gdzie patrole policji i nie oznakowany radiowoz czas cos z tym zrobic lub w koncu zalozyc odcinkowy pomiar predkosci.Wlodarze gminy obudzcie sie.

 • gość 2018-11-15 21:46:42

  A może czas oświetlić drogę na calej długości i zrobic chodniki dla pieszych odgrodzone barierą? Do tego na środku wysepki by zakończyć wyprzedzanie we wsi bo strach na drogę wyjechać z wioski bo zawsze trafi się baran co wyprzedza na skrzyżowaniu. Patrole nic nie dadza bo wiecznie stać tam nie będą a pas odgradzający i wysepki na środku skutecznie ostudza zapędy kierowców do wyprzedzania. a do tego kto widział przystanek w srodku wioski a nie ma chodnika by do niego dojść.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-15 23:51:25

  Stanowice - zapomniana wieś...żadnych zmian

 • Adam - niezalogowany 2018-11-16 00:13:33

  Oświetlenie, droga, chodnik - To dobre rozwiązania jednak drogie i pewnie szybko nie będą zrobione. Na te chwilę trzeba radzić sobie inaczej. Idac wzdłuż drogi poruszać się lewym poboczem i najlepiej z kamizelka odblaskowa i jakąś latarką. Kierowca który widzi kamizelkę od razu zwalnia i jest bardziej ostrożny.

 • gość 2018-11-16 06:38:51

  Czas się ogarnąć i pieszym, i rowerzystom , i kierowcom. Piesi powinni korzystać po zmroku z odblaskowych elementów , rowerzyści bez skrupułów wjeżdżają na przejścia dla pieszych i jezdnię ,nie zwracając uwagi na to co się na niej dzieje.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 07:33:12

  Totalnie zapomiana wies gdzie radny soltys na lotnisku drogi chodniki
  A wioska pozostawiona sama sobie. Wezcie sie do roboty.

 • Rolf Michałowski - niezalogowany 2018-11-16 09:14:27

  Czy ciągle jeszcze jest ktoś, kto wierzy w to, że mieszkańcy Gminy Oława naprawdę znowu wybrali tego skorumpowanego buraka Jana K. z Gaci na wójta? W sprawie zabójczej drogi nr 94 w Stanowicach i Marcinkowicach i tego, co w tej gminie dzieje się pieniędzmi, które powinny pójść na budowę chodnika i na oświetlenie drogi na tym odcinku, zobacz rubrykę „Hala sportowa po trupach – prawdziwych” na stronie Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców w Stanowicach – „Stanowice-marcinkowice.hpage.de”.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 09:33:36

  Dla ścisłości ten mężczyzna nie poruszał się wzdłuż drogi tylko wtargnął na drogę zza samochodu stojącego w zatoczce i był w stanie nietrzeźwości . Nie wiem kto wymyśla takie bzdury i dodaje niezgodne z sytuacją przekaz .

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 09:34:45

  Dla ścisłości ten mężczyzna nie poruszał się wzdłuż drogi tylko wtargnął na drogę zza samochodu stojącego w zatoczce i był w stanie nietrzeźwości . Nie wiem kto wymyśla takie bzdury i dodaje niezgodne z sytuacją przekaz .

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 10:25:23

  coz ta droga i lamanie przepissow to skandal. A trzezwyi dzieci ktore ida na autobus prosze przejsc sie poboczem do przystanku makabra nikt nie jest bezpieczny. Chodnik trzeba zabezpieczyc barierkami tam tez mozna stracic zdrowie i zycie. Malo aut laduje w rowie.

 • gość 2018-11-16 13:45:36

  W polsce tylko przeszkody uszkadzające pojazd po ich najechaniu zdają egzamin. Walnąć wyższą wysepkę i znaki pionowe nakazu przez wioski i kłopot z głowy nikt nie będzie wyprzedzał. Jak jeden znajdzie się przepisowy to reszta za nim jedzie a nie wyprzedzają na wariata i potrzebne światła przy wyjazdach na krajówkę tak jak w Siechnicy- świeci zielone cały czas póki ktoś nie podjedzie na podporządkowanej i włącza się bezpiecznie do ruchu.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 13:55:02

  Czytam że informacja jest od policji. Kto może więc lepiej wiedzieć jak było. Po co tu w komentarzach mataczycie, może to ktos z tej firmy pisze aby się oczyścić

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 20:13:14

  Człowieku nikt nie mataczy . Jest tak jak napisałem gość wysiadł z Alta a był pasażerem kierowca była kobietą autem stali na poboczu w zatoce gość był wypity i wyszedł zza auta prosto pod karetkę.

 • gość 2018-11-16 21:01:45

  A może tak zrobić jakąś drogę, światełko od czasu do czasu? NIeoświetleni, źle idący piesi będą zawsze. JAk ich się zepchnie na drogę dla nich to i wypadków będzie mniej.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-17 09:09:45

  Buduja wzdluz dk94 ale w srodku wioski zero chodnika . Z pieniedzy przeznaczonych na wies zbieraja na chodnik. Ciekawe czy tak bylo w Gaci Osieku itp. Obudzcie sie ludzie nam to sie nalezy. Czy Ci co kupili dzialki na lotnisku a maja drogi i chodniki sa lepsi bo maja za sba Stowarzyszenie.

 • gość 2018-11-17 16:32:36

  A wyjaśnisz wszystkim skąd masz taką wiedzę ? Bo to bardzo ciekawe jest, wychodzi na to, że policja ma inną wersję wydarzeń

 • Rolf Michałowski - niezalogowany 2018-11-17 19:06:08

  Drogi „Gościu – niezalogowany”. W jednym nie masz racji. Na terenie byłego lotniska w Stanowicach połowa ulic ciągle jeszcze przedstawia krajobraz księżycowy, a na tzw. Osiedlu Jankowickim w Marcinkowicach wszystkie ulice są torami motokrosowymi. Stowarzyszenie interweniuje w sprawie wszystkich mieszkańców gminy, z Jelczem-Laskowicami i samą Oławą włącznie, co można stwierdzić czytając naszą stronę internetową.

  Faktem jednak jest, że Mieszkańcom terenów bezpośrednio przyległych do trujących, smrodzących i hałasujących fabryk w Stanowicach, należy się jednak coś więcej, niż tym, którzy mają świeże i zdrowe wiejskie powietrze w innych miejscowościach. Podobnie jest z tymi, którym ten skorumpowany burak, razem ze swoimi bezradnymi radnymi, pozwolił postawić 200-metrowe wiatraki w odległości 600 m od ich domów.

  Poza tym, każda miejscowość może sobie założyć stowarzyszenie mieszkańców i walczyć o swoje. Dlaczego tego nie robią, tylko mają jakieś pretensje do tych, którzy mają swoje stowarzyszenie?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-18 18:40:36

  Witam pana akurat wiem cos na temat Stanowic.Mieszkam tu od urodzenia pan raczej nie.A komu co sie nalezy to nie mi sadzic.Pisze ze dla mnie jest absurdem wykorzystanie pieniedzy gminnych przeznaczonych na potrzeby wsi na zakup kostki. Chodniki naleza sie nam a gmina powinna to realizowac za swoje pieniadze.

 • gość 2018-11-18 19:01:37

  Ciemni ludzie wójt nic nie robi w stanowicach a połowa wioski na niego głosowała

 • Gość - niezalogowany 2018-11-18 19:15:43

  Panie Michalowski mam prosbe niech pan postara sie o bezpieczenstwo na dk94. Moze odcinkowy pomiar predkosci. A tak wogole dlaczego pan nie startowal na wojta lub radnego.W koncu bylby odpowiedni kandydat a gmina i Stanowice byly by bezpieczne.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-18 19:21:56

  Mam czyste sumienie nie glosuje na osoby zawieszone w pelnieniu obowiazkow.Wiem z czym to sie wiaze. A wogole radny ani soltys zero inicjatyw.

 • Gość2 - niezalogowany 2018-11-18 20:01:31

  Stowarzyszenie kto ich zna czy uczestnicza w zyciu wsi .A zebrania uczestnicza naglosnijcie sprawy najwazniejsze dla wsi .Gdzie jestescie i co zalatwiliscie dla starej czesci Stanowic kompletnie nic Szkoda slow.

 • gość 2018-11-18 21:07:53

  Szanowny „Gościu2”. Nie jest zadaniem Stowarzyszenia Mieszkańców załatwianie czegokolwiek dla kogokolwiek, bo to są ustawowe obowiązki i zadania samorządu. Proszę zapoznać się z naszym statutem na naszej stronie internetowej „stanowice-marcinkowice.npage.de”. Tam też jest opisana większość naszych działań i akcji, choć działań podjętych w sprawach łamania praw pojedynczych Mieszkańców nie publikujemy, żeby nie sprowadzać na nich zemsty samorządowej mafii, co miało już miejsce.

  Każdy Mieszkaniec, również ze „starych” Stanowic, który się do nas zgłosił, otrzymał od nas daleko idąca i całkowicie bezpłatną pomoc, w tym profesjonalną pomoc prawną. I tak będzie nadal.

  Innemu „Gościowi” odpowiadam, że nie jest zadaniem ani Stowarzyszenia, ani moim osobiście, zapewnienie bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 94, bo to jest również zadanie samorządu i odpowiednich organów administracji państwowej. My możemy jedynie publiczne piętnować zaniedbania władz i wzywać je publicznie do wywiązywania się z ich obowiązków, a jak niedopełniają swoich obowiązków, zawiadamiać właściwe prokuratury o popełnieniu przestępstwa (niedopełnienie obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego jest przestępstwem z art. 231 Kodeksu karnego), co oczywiście czynimy i to z dużym zaangażowaniem. Można to śledzić na bieżąco i wstecz na naszej stronie internetowej, np. pod zakładkami: „Hala sportowa po trupach – prawdziwych”, „Nie damy się zabijać i okaleczać”, „Wójt oświetla ugory”, „Przystanek autobusowy w Stanowicach”, „Nasze najnowsze zawiadomienia o przestępstwach” itd.

  Odsunięcie Kownackiego od władzy przez sądowy zakaz wykonywania przez niego obowiązków wójta, jest wynikiem naszych kilkuletnich intensywnych działań, które doprowadziły do aktywności Prokuratury Krajowej, bo lokalne prokuratury bezpodstawnie umorzyły grubo ponad 20 śledztw przeciwko Kownackiemu i innym członkom jego mafii, prowadzonych z naszych zawiadomień, czyniąc go zupełnie bezkarnym.

Dodajesz jako: |


ReklamaOgłoszenia PREMIUM

WABCO- pracownik produkcji,

Co zyskasz pracując w WABCO: - Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bezpośrednio przez WABCO - Wynagrodzenie min. 2700 zł brutto na start -..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez olawa24.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

olawa24.pl z siedzibą w Oława 55-200, 3 Maja 26 pokój numer 309

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"