Syreny zawyją w godzinę "W"
Zatrzymaj się i oddaj cześć Powstańcom Warszawskim. W poniedziałek 1 sierpnia, o godzinie 17:00, w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zostaną uruchomione syreny alarmowe w powiecie oławskim, podobnie jak w całym kraju, dla uczczenia pamięci bohaterów tego wydarzenia.
- Zatrzymajmy się na minutę, aby chwilą ciszy upamiętnić Godzinę „W” i oddać cześć Powstańcom Warszawskim, którzy walczyli i ginęli także za naszą wolność - apeluje do mieszkańców starosta Zdzisław Brezdeń. Włączenie syren alarmowych będzie jednocześnie testem urządzeń dźwiękowych systemu ostrzegania i alarmowania ludności przed zagrożeniami. O uruchomieniu sygnałów zdecydował wojewoda dolnośląski, zwracając się pismem w tej sprawie, do wszystkich samorządów na Dolnym Śląsku.
W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły modulowany, trwający trzy minuty, oznaczający ogłoszenie alarmu (od godziny 17:00 do 17:03) i trzyminutowy dźwięk ciągły, od godziny 17:10, oznaczający odwołanie alarmu.
- Dla uhonorowania poświęcenia i walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku oraz upamiętnienia tego bohaterskiego zrywu Żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy, przystańmy choćby na chwilę 1 sierpnia o godzinie 17.00, gdy zawyją syreny - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – Oddajmy w ten sposób cześć powstańcom i uczcijmy tę ważną dla Polski datę. Zwracam się również z prośbą do mieszkańców i przedstawicieli instytucji publicznych, o wywieszenie w tym dniu flagi państwowej. Przypominam, że jest to sygnał ćwiczebny, dlatego prosimy o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań, wynikających z treści komunikatu, a także o zachowanie czujności, aby nie spowodować zagrożenia na drodze.
Godzina „W” - 1 sierpnia 1944 o 17:00 - była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK, pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Była to największa akcja zbrojna podziemia w Europie, okupowanej przez Niemców. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.
- Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach jest obowiązkiem całego narodu. Dzięki ich walce możemy się dziś cieszyć suwerenną i wolną Polską. Wyrazy najwyższego szacunku kieruję do żołnierzy AK, uczestników powstania. Dziś należy im podziękować za odwagę, pragnienie wolności, poświęcenie i cierpienie. Za to, że nigdy nie złożyli broni – podkreśla szef Zarządu Powiatu.
Źródło: Starostwo Powiatowe