Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

To chroniony okaz! Nie zabijaj go

Dodano: Autor:

Jeden z oławskim przyrodników chce zaapelować do mieszkańców Oławy. Na terenie miasteczka znajduje się chroniony gatunek kozioroga dębosza. 

-Zwracam się do Państwa z taką prośbą i poinformowaniem społeczeństwa i mieszkańców Oławy (gdyż taki mój obowiązek jako przyrodnika skoro mam taką wiedzę), o nie zabijanie chronionych chrząszczy z Miasteczka Ruchu w Oławie ! Mowa o koziorogach dęboszach które teraz w dużych ilościach opuszczają swoje kolebki poczwarkowe w 4 dębach jakie pozostały na miasteczku ruchu. Kozioróg dębosz chroniony jest Konwencją Berneńską i poprzez wiele czerwonych list gatunków ginących. Może warto poinformować aby mieszkańcy przenosili chrząszcze na pobliskie drzewa dębowe jak znajdą żywego osobnika na ścieżce! To bardzo ważne! - piszę pan Piotr.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (5)

g
gość
Korniki też należy przenosić na niezarażone drzewa? 300-letnie dęby są mniej ważne od ich szkodnika. Większość dębów w Oławie ma tego szkodnika, więc jaki to gatunek zagrożony?
g
gość
Drzewo zaatakowane przez tego owada jest bardziej podatne na choroby na skutek fizycznego uszkodzenia drewna.
c
cześ
zasada jest prosta - jak nie wejdzie mi w drogę to przeżyje
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.
Ten komentarz jest aktualnie niewidoczny, ponieważ oczekuje na sprawdzenie i zatwierdzenie przez moderator.
Przypominamy - niedopuszczalne jest zamieszczanie treści zawierających wulgaryzmy, nawołujących do agresji lub obrażających inny. Pełen regulamin dostępny tutaj.
P
Piotr Kurek
Drodzy internauci. Kozioróg dębosz jest gatunkiem zagrożonym. Jest go bardzo niewiele w kraju a największe siedliska znajdują się na dolnym śląsku czy Wielkopolsce. Więc mieszkańcy Oławy powinny się cieszyć, że mają tego chrząszcza, bo to prawdziwy rarytas przyrodniczy. Nie jest szkodnikiem. Drzewa w Oławie przeżyją wszystkich mieszkańców Oławy. Zostały im jeszcze długie lata istnienia.
a
ahmed
Kozioróg dębosz to ksylofagiczny chrząszcz - jego larwa żeruje w wiekowych dębach. Jajo składane jest w korze. Larwa wgryza się w korę, a potem w drewno i tam żeruje od 3 do 4 lat. Kiedy larwa dojrzewa, przepoczwarza się w drzewie. Po wykluciu dorosły owad wygryza się na świat i wychodzi gotowy do kopulacji. Następuje to na początku czerwca. Wtedy jest jedyna okazja do podziwiania kozioroga w całej okazałości.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}