Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Usunięto ponad 46 ton azbestu

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: Gmina Oława

Z terenu gminy Oława usunięto wyroby zawierające azbest głównie w postaci płyt falistych pokryć dachowych pochodzących z 20 nieruchomości zgłoszonych do programu. 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przyznał w roku 2022 gminie Oława kolejne dofinansowanie na realizację zadania pn. "Program usuwania azbestu z terenu Gminy Oława". Całkowita wartość zadania zrealizowanego w roku 2022 wyniosła 43,9 tys. zł. w tym dofinansowanie w kwocie 13,0 tys. zł.

Podstawą uzyskania dofinansowania było złożenie przez gminę stosownego wniosku o udzielenie pomocy finansowej, który po rozpatrzeniu przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Uchwałą Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu z dnia 12 maja 2022r. otrzymał pomoc finansową na realizację zadania.

W dniu 1 lipca 2022r. w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego o wartości mniejszej niż 130 000,00 PLN w drodze zapytania ofertowego wyłoniono  wykonawcę zadania, którym została firma: Środowisko i Innowacje Sp. z o.o. ul. Złota 59, 00-120 Warszawa. W dniu 11 lipca 2022r. Gmina Oława zawarła umowę z wyłonionym wykonawcą zadania obejmującym demontaż, transport z załadunkiem i przekazaniem do unieszkodliwienia na składowiskach odpadów niebezpiecznych odpadów zawierających azbest, pochodzących ze zgłoszonych nieruchomości objętych zadaniem. Ilość odpadów zawierających azbest zaplanowanych do usunięcia w roku 2022 wynikła ze złożonych w gminie stosownych wniosków przez właścicieli nieruchomości, którzy zdeklarowali w roku 2022 udział w programie. W toku realizacji zadania usunięto z terenu gminy Oława łącznie 46,450 Mg (ton) wyrobów zawierających azbest głównie w postaci płyt falistych pokryć dachowych pochodzących z 20 nieruchomości zgłoszonych do programu, w tym pokrycia dachowe z 2 budynków mieszkalnych, 2 budynków mieszkalno- gospodarczych, pozostałe płyty faliste to pokrycia z budynków gospodarczych i innych.

Protokołem odbioru wykonanych robót w dniu 25 sierpnia 2022r. zakończono na terenie Gminy Oława realizację w roku 2022 kolejnego etapu zadania związanego z usuwaniem wyrobów zwierających azbest.

W ciągu 10 lat funkcjonowania „Program usuwania azbestu z terenu Gminy Oława” objętego dofinansowaniem ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Priorytetowego NFOŚiGW pt.: „SYSTEM – wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW” na terenie gminy Oława unieszkodliwiono ponad 660 ton wyrobów azbestowych stanowiących w głównej mierze pokrycia dachowe budynków gospodarczych i innych, jak również w części również stanowiące pokrycia dachowe budynków mieszkalnych i mieszkalno-gospodarczych.

Kontynuacja zadania pn. „Program usuwania azbestu z terenu Gminy Oława” w roku 2023 uzależniona będzie od skali zainteresowania mieszkańców gminy Oława dalszym usuwaniem z terenu swoich nieruchomości wyrobów zawierających azbest, oraz możliwością dofinansowania programu ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu.

Źródło: Aneta Słabicka, Zdzisław Węgrzyn.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (4)

W
Wiktor
Rozumiem usuwać śmieci - zalegający azbest, super, ale to były bardzo solidne dachy, zmarnowane pieniądze na fanaberie poszukiwaczy eko na siłę. Dopóki dach był, spełniał swoją funkcję, to nie trzeba już było nic robić. Po zerwaniu teraz trzeba nowe dachy, czy to jest w pełni ekologiczne? Czy ktoś przytulił za organizację grube $$$ ?
O
Obywatel
Musiałbyś powdychać trochę tego pyłu podczas rozbiórki dachu. Zgodnie z zaleceniem jednego z radnych z Krakowa, to może byś się uodpornił, a jeśli nie, to na pewno po jakimś czasie przestałbyś wypisywać takie głupoty.
B
BKK
Wiktor trochę racji ma. Elementy zawierające azbest, jeśli nieruszane, to nie stanowią zagrożenia. Dopiero ich obróbka powoduje wytrącanie śmiercionośnych igiełek. Co do rozbierania dachów, to jeśli dobrze rozpoznaję jedno ze zdjęć, to jest to całkowita likwidacja obiektu, czyli nowego dachu tam zdecydowanie nie będzie. No i tam jeszcze zostało trochę eternitu do ściągnięcia.
G
Gość
Palić tym w piecu Prezes Kaczy uj pozwala palić wszystkim oprócz opon.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}