W dawnych koszarach powstanie nowe centrum terapeutyczne
W budynku dawnych koszar powstanie centrum terapeutyczne. Projekt przebudowy i wyposażenia przyziemia ma za zadanie stworzyć jednostkę, w której kompleksowa rehabilitacja łączyć będzie wszystkie rodzaje potrzeb osoby niepełnosprawnej.
-Mając na względzie potrzeby zapewnienia bazy infrastrukturalnej do prowadzenia szerszej działalności dla osób niepełnosprawnych oraz pojawiające się coraz większe zapotrzebowanie w tym zakresie gminy powiatu oławskiego we współpracy ze stowarzyszeniem "Tęcza" zdecydowały o utworzeniu placówki - mówiła Elżbieta Bednarczyk.
W ubiegły piątek, 3 lutego odbyła się 28. nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Oławie. Na wniosek burmistrza Tomasz Frischmanna radni zebrali się, aby przegłosować wniosek dotyczący wyrażenia zgody, aby miasta Oława przystąpiło do partnerstwa powołanego do realizacji projektu pod nazwą „Przebudowa i wyposażenie wnętrz przyziemia zabytkowego budynku przy ul. 3 Maja w Oławie dla potrzeb utworzenia i prowadzenia Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego”.
Centrum łączyć będzie rehabilitację medyczną, społeczną, zawodową i psychologiczną. Łączna wartość inwestycji to ponad 4 mln zł. Miasto Oława, Gmina Oława, Gmina Domaniów oraz Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice zamierzają wspólnie ubiegać się o dofinansowanie tego obiektu w ramach regionalnego programu operacyjnego dla województwa dolnośląskiego, wysokość wnioskowana dofinansowania to 85%.
W ramach projektu ma powstać zakład aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej oraz ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny.
-Uzasadnieniem dla realizacji projektu jest fakt, iż na terenie powiatu oławskiego brak jest instytucji, która zaspokajałaby w sposób kompleksowy potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej. - wyjaśniała Elżbieta Bednarczyk.
Misją zakładu aktywności zawodowej jest przygotowanie osób niepełnosprawnych zaliczanych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, do pracy oraz do życia w otwartym środowisku, oraz integracji ze społeczeństwem. Zakład ten zapewni niezbędną rehabilitację zawodową i społeczną dla osób dotkniętych głębokimi dysfunkcjami. Udział osoby niepełnosprawnej w warsztatach terapii zajęciowej ma przyczynić się do rozwijania umiejętności wykonywanych życia codziennego, zaradności osobistej oraz psychofizycznych sprawności, a także podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęciu pracy.
Ośrodek stanie się również dziennym ośrodkiem pobytu osób niepełnosprawnym, zapewniając podopiecznym dzienną pomoc terapeutyczno-rehabilitacyjną.
Radny Paweł Gwiazdowicz pytał podczas sesji, dlaczego Starostwo Powiatowe nie jest włączone do projektu oraz dlaczego tylko stowarzyszenie "Tęcza" jest zawarte w projekcie -Głównym pomysłodawcą projektu jest Gmina Oława, która przeprowadziła konkurs na wyłonienie podmiotu z sektora spoza finansów publicznych. W konkursie ofertę złożyło Stowarzyszenie Pomocy "Tęcza", wszystko odbywało się w procedurze konkurencyjnej. Gmina Oława wystąpiła z propozycją do innych gmin do udziału w partnerstwie. - tłumaczyła Elżbieta Bednarczyk.
Uchwała została podjęta jednogłośnie.