Walka z hazardem w województwie dolnośląskim trwa
Na początku maja pracownicy Urzędu Skarbowego Województwa Dolnośląskiego wykryli działalność nielegalnego kasyna. Salon gier urządzony był w dzielnicy Śródmieście we Wrocławiu. Znajdowały się w nim stoły z grami stołowymi oraz pięć automatów do gier.
Organizatorzy trafili do aresztu na czas rozprawy. Grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności i grzywna.
W województwie świdnickim funkcjonariusze skarbowi i celni odkryli kasyno, również działające nielegalnie. W lokalu znaleźli cztery automaty do gry oraz gotówkę w wysokości 1600 zł - zysk z zakładów zawieranych przez gości, prawdopodobnie w nieuczciwy sposób. Wszyscy pracownicy kasyna zostali zatrzymani i przewiezieni do aresztu.
Informacja o prowadzeniu nielegalnego hazardu pojawiła się również na terenie Bloeslavca. Wczesnym rankiem, przy użyciu siły, pracownicy Wydziału Podatkowego włamali się do lokalu i znaleźli w nim pięć automatów do gry oraz stoły do gier karcianych i ruletki. Zarekwirowali również pieniądze o wartości prawie 3 tysięcy złotych. Wszystkie dowody zostały zatrzymane jako dowody rzeczowe.
Przypomnijmy, że prawo do udostępniania gier hazardowych mają wyłącznie podmioty posiadające specjalną koncesję państwową w świetle polskiego prawa. W Polsce zabronione jest również organizowanie kasyn internetowych bez uprzedniej zgody specjalnej komisji. Mimo to, operatorzy nie mają prawa blokować zagranicznych kasyn online, które posiadają licencję w Curacao, Kahnawake, Wielkiej Brytanii czy na Wyspie Man. Jak poinformowały ekspertów w dziedzinie hazardu, zagraniczne kasyna rekompensują sobie brak licencji wydając darmowe spiny, które nie wymagają nawet jednego depozytu.
Zgodnie z prawem, za urządzanie gier hazardowych grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech oraz grzywna w wysokości 100 tys. zł za każdy wycofany automat.
Od początku roku polska policja przeprowadza aktywne naloty w celu zidentyfikowania podziemnych kasyn. Dzięki temu skarb państwa zasilił się w nieznaczne kwoty, a za kratkami pojawiło się kilkudziesięciu przestępców. Działalność nielegalnych kasyn wiąże się również z tym, że legalne kluby w warunkach pandemii nie są w stanie zapewnić użytkownikom relaksującej rozrywki. Dlatego ci, którzy chcą grać, znajdują alternatywne sposoby.
W tym przypadku, odwiedzającym nie grozi odpowiedzialność karna lub administracyjna, więc bez obaw odwiedzają takie instytucje.