Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontroluje Odrę. Próbki wykazały obecność mezytylenu

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: OLAWA24.PL

Próbki pobrane przez Wojewódzki Inspektora Ochrony Środowiska wskazują na występowanie substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne.

Raport Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

Inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia o śniętych rybach w rzece Odra (tj od 28.07) sprawdzają i badają stan rzeczy, by ustalić przyczynę śnięcia ryb w Odrze.

Prowadzone są na bieżąco kontrole, działania, ustalenia, analizy sytuacji. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział we Wrocławiu na zlecenie WIOŚ pobiera próbki wody a następnie prowadzi ich analizy laboratoryjne. Pobrano próbki wody oraz wykonano pomiary terenowe w następujących punktach:

  • Odra poniżej Jazu Lipki
  • Odra na wysokości ul. Na Grobli w Oławie
  • Odra na wysokości m. Łany.

Na podstawie pomiarów nie potwierdzono odtlenienia wody w rzece, czyli tzw. przyduchy.

Natomiast, wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim, czyli w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen.

W związku z tym, kolejne badania wykonano w dniu 01.08.2022 r. w punktach:

  1. Odra na wysokości ul. Na Grobli w m. Oława
  2. Odra na wysokości miejscowości Łany.

Po intensywnych opadach deszczu, nastąpił już spadek nasycenia tlenem.

Chromatograficzna analiza jakościowa prób pobranych 28.07.2022 r. wykazała z ponad 80 % prawdopodobieństwem występowanie we wszystkich trzech badanych próbkach wody obecność pochodnych węglowodorów cyklicznych oraz aromatycznych. W dwóch punktach: śluza Lipki oraz w Oławie, stwierdzono z ponad 80 % prawdopodobieństwem występowanie mezytylenu (1,3,5,- trimetylobenzen), substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne. Nie stwierdzono mezytylenu w punkcie w m. Łany (punkt najdalej położony na kierunku przepływu Odry).

Zanieczyszczenie wody jak i śnięte ryby w Odrze występowały od jazu Lipki, co wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach Odry (przed granicą województwa dolnośląskiego).

Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła (zgodnie z informacjami) na kanale Odry w m. Oława. Przepływ wody w tym kanale jest w znacznym stopniu ograniczony (praktycznie woda stojąca) ze względu na funkcjonowanie śluzy, jest to kanał żeglugowy. W kanale tym mogły się zatrzymać zarówno śnięte ryby występujące w samej Odrze jak i mogło zachodzić lokalne ich śnięcie w wyniku ograniczonego przepływu wody i zatrzymania zanieczyszczeń napływających od strony śluzy Lipki. Śnięte ryby zgłaszano również na dalszych odcinkach Odry (np. Gajków, Kamieniec Wrocławski).

Prowadzone są dalsze analizy prób pobranych 1.08. i 2.08. Współpracujemy  z innymi służbami zaangażowanymi w problem śnięcia ryb w Odrze. Pozostajemy w stałym kontakcie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu oraz Wojewódzkimi Inspektorami Ochrony Środowiska w  Opolu i  w Katowicach.

 

Źródło: WIOŚ

Wycieki do Odry: Będą interweniować do Ministra Środowiska Wycieki do Odry: Będą interweniować do Ministra Środowiska Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się przy oławskim kanale rzeki Odra. Konferencja była odpowiedzią na ostatnie zdarzenia dotyczące śniętych ryb. 

Odra może być niebezpieczna dla psów. Nie pozwalajcie na kąpiele i picie tej wody Odra może być niebezpieczna dla psów. Nie pozwalajcie na kąpiele i picie tej wody Wysokie temperatury nie ułatwiają życia czworonogom, często właściciele wybierają plaże przy Odrze, aby tam szukać ochłody dla swoich psów. Od kilku dni w rzece spotkać można śnięte ryby, woda może stanowić duże niebezpieczeństwo.

Pierwsze transporty śniętych ryb pojechały do utylizacji Pierwsze transporty śniętych ryb pojechały do utylizacji Rozpoczął się transport śniętych ryb, które zostały zbierane przez dwa dni przez oławskich wędkarzy.

Na Odrze trwa akcja odławiania śniętych ryb Na Odrze trwa akcja odławiania śniętych ryb Kilkudziesięciu wędkarzy bierze udział w akcji odławiania śniętych ryb z kanału rzeki Odry. Prawdopodobną przyczyną masowego wymierania ryb na dużym odcinku rzeki, jest skażenie wody, do którego miało dojść w Porcie Gliwice w połowie lipca.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (5)

r
rm
Co za jedna wielka bzdura. Czy została zbadana woda tam gdzie są (były) śnięte ryby? Najlepiej niech zbadają np. Wisłę.
W
Witek
Znaleźć tego co to gówno spuścil do Odry. To chyba za trudne.....
A
Ajax
Nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Co tam wyniku badań i to, że rzeki płyną z góry w dół. Śnięte ryby płynęły sobie nie zatrzymywane od Gliwic ( po co komu kłopot) dopiero w Oławie "eksperci" zrobili zadymę. O 5-6 tonach ryb żyjących w kanale nie wspomnę :)
.
....
Śnięte ryby są zagadką do autopsji...
B
Bestia z Wadowic
Oho, kwiat polskiej inteligencji, absolwenci Akademii Danych z Dupy już się zebrali w komentarzach.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}