Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Wszystkie przychodnie otwarte, ale to nie koniec problemów

Dodano: Autor:

Pacjenci z powiatu oławskiego nie odczuli uciążliwości wskutek sporu lekarzy z NFZ. Wszystkie przychodnie podpisały kontrakty na nowy 2015 rok, choć dwie - oławska Medica i Familaris z Bystrzycy - jeszcze 2 stycznia nie miały podpisanej umowy

Sytuacja na Dolnym Śląsku jest o wiele poważniejsza. Bez kontraktu z NFZ pozostawały na początku roku aż 163 placówki medyczne. W powiecie oławskim umowę na świadczenie podstawowej opieki medycznej podpisało 25 ośrodków zdrowia. Jednak nie musi to oznaczać zakończenia niestabilnej sytuacji. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy rozważa zorganizowanie protestu w całej Polsce - włącznie ze strajkiem. Nie wiadomo, jak zachowają się wtedy lekarze z powiatu.

Tzw. pakiet onkologiczny krytykuje większość środowiska medycznego. Ma on przyspieszyć leczenie chorych na nowotwory. Zgodnie z pakietem diagnostykę chorych na raka mogą rozpocząć już lekarze pierwszego kontaktu. Pacjentowi, u którego podejrzewają nowotwór, będą zakładać kartę onkologiczną. Pozwoli ona na szybszą wizytę u specjalisty i niezbędne badania. Czas oczekiwania na diagnozę osoby z podejrzeniem raka ma być skrócony do dziewięciu tygodni. Dla Lucyny Boruckiej, prokurentki Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej z ul. Bożka w Jelczu-Laskowicach, jest to przykład nakładania na podstawową opiekę zdrowotną nowych obowiązków, bez odpowiedniego zwiększenia środków finansowych. Borucka informuje, że w jelczańskiej przychodni na jednego pacjenta przypada 40 zł rocznie, ale rosną koszta badań i diagnostyki, ponadto dochodzą nowe zadania administracyjne.

W grudniu pojawiły się pogłoski i doniesienia medialne o "oblężeniu" przychodni w Jelczu-Laskowicach i niemożności dostania się do specjalistów ? z powodu zakończenia się okresu obowiązywania kontraktu i wyczerpania się limitów. Borucka dementuje te informacje. Przychodnia podpisała umowę na podstawową opiekę zdrowotną 29 grudnia, a aneks na świadczenia lekarzy-specjalistów miesiąc temu. Zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ trzy razy w ciągu roku kalendarzowego. Wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ dokonuje się poprzez złożenie pisemnej deklaracji w przychodni.

[MS] [P]

Reklama
Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}