Za nami Jelczański Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wykłady historyczne, spotkania z ekspertami, Msza Święta. Zobacz, jak uczczono pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Trzeci Jelczański Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się 21 marca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów. Grupa, które kultywuje pamięć po Harcerskiej Konspiracyjnej Jednostce Sokołów działającej na terenie powiatu oławskiego w latach 1950-1952.
W wydarzeniu wzięli udział, Burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Piotr Stajszczyk ,Radny Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Krzysztof Skrzydłowski, Radny Powiatu Oławskiego Łukasz Dudkowski. Działacze opozycji antykomunistycznej: Stanisław Paderewski, Ryszard Wasilko, Stanisław Czmielewski, Jan i Krystyna Dekret. Rodziny Żołnierzy Armii Krajowej II Korpusu, Podziemia Niepodległościowego i ci, którzy odbyli wyroki oraz zostali straceni za walkę o Wolną i Suwerenną Polskę: Łukasz Fabisiak Wnuk żołnierza AK referat 996/W Józef Fabisiak ps. "Bokser", Rodzina żołnierza AK i NSZ Jana Kaczmarka ps. "Tygrys" straconego w areszcie w Łodzi razem ze swoimi braćmi. Rodzina Kazimierza Śmiecha, żołnierza ZWZ-AK w oddziale Józefa Śmiecha „Ciąg" oraz Edwarda Taraszkiewicza ps. "Żelazny." Fundacja Ku Korzeniom: Dorota Święta oraz Tomasz Rożniatowski. Księgarnia IPN Plac Solny: Pani Iwona Gajewska. Przewodniczący Powiatu Solidarności Daniel Wituszyński
Pierwszy z prelegentów dr Krzysztof Łagojda przedstawił wynik przeprowadzonych badań na kwaterach więziennych, 81A i 120 cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Jako członek powołanej do tego specjalnej komisji uczestniczył w kwerendzie, sprawdzając 356 życiorysów, tyle osób zespół dr Krzysztofa Szwagrzyka podniósł w badaniach przeprowadzonych na Osobowicach. Zespół miał za zadanie, na podstawie działalności tych ludzi z dokumentacji oraz przesłuchań KBW i UB stwierdzić, kto z podjętych tam osób tak naprawdę włożył wkład w wolną i suwerenną Polskę. Wśród pochowanych znaleźli się także działacze władzy ludowej, oprawcy, którzy prowadzili śledztwa i przesłuchania. Wśród bohaterów znaleźli się także, zwykli pospolici bandyci, gwałciciele. Cały zakres badań został przedstawiony w publikacji dr Krzysztofa Łagojdy oraz Tomasza Balbusa "Niezłomni z Osobowic."
W trakcie krótkiej przerwy zebrani mogli zakupić książki z księgarni Instytutu Pamięci Narodowej oraz książkę „Niezniszczalny" Jarosława Wróblewskiego. Na sali obejrzeć można było wystawę Ryngrafów z kolekcji Doroty Świętej oraz kolekcję Odznaczeń Państwowych kolegi Wiktora Bartczki z Solidarności Toyota Motor Manufacturing Poland. Nie zabrakło akcentu kibiców Śląska Wrocław i wielkiego transparentu w centrum miasta: "Żołnierze Niezłomni Śląsk nigdy o Was nie zapomni".
Po przerwie głos zabrali goście z Warszawy:
- Jarosław Wróblewski redaktor naczelny kwartalnika Rakowiecka 37, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, działacz społeczny, rekonstruktor historyczny, działacz opozycji antykomunistycznej Ruchu Młodzieży Niezależnej.
- Mateusz Luśnia prezes Fundacji Projekt Patriotyzm, przez wiele lat organizator Marszów Witolda Pileckiego w Warszawie, pomysłodawca oratorium o Pileckim pt. "Tak musiało być".
Prelegenci przenieśli uczestników w czasie. Podczas wykładu na sali zapadła wyjątkowa cisza. Jarosław Wróblewski opowiadał o życiu Rotmistrza Pileckiego. Od dzieciństwa, poprzez rodzinne życie, szkołę i pierwsze decyzje o przystąpieniu w szeregi polskiej armii, walkę w czasie okupacji niemieckiej, obóz w Auschwitz ucieczkę z niego, Powstanie Warszawskie, korpus II Armii, konspirację w Polsce, aresztowanie, przesłuchania, śmierć... Wszystko to było uzupełniane oratorium muzycznym. Niesamowite brzmienia muzyczne pokazujące sceny z życia Pileckiego. W trakcie wykładu prelegenci przedstawili wiele nieznanych wątków z życia naszego bohatera.
Na koniec w parafii Maksymiliana Marii Kolbego odbyła się Msza Święta w Intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, którą odprawił ksiądz Krzysztof Tomczyk. Kazanie, które wygłosił, było pięknym zakończeniem całego spotkania i zwieńczeniem walki i życia żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Po Mszy na terenie parafii została przygotowana symboliczna Łączka z krzyżami brzozowymi i portretami tych, których nie odnalazł zespół dr Krzysztofa Szwagrzyka. Na miejscu zapalono znicze i złożono kwiaty.
Ksiądz Krzysztof odczytał na koniec specjalną modlitwę "Boże Wszechmogący, polecam miłosierdziu Twojemu dusze poległych żołnierzy naszych, którzy oddali swe życie w obronie drogiej Ojczyzny i którzy przelali krew swoją w obronie nie tylko kraju naszego, ale i w obronie Wiary Świętej. O Boże, niech ich męczeństwo poniesione w obronie Wiary i Ojczyzny uwolni ich dusze od męk czyśćcowych i wyjedna im wieczną nagrodę w Niebie. Błagamy Cię o to przez Mękę i Śmierć Zbawiciela Naszego, przez Jego Serce Najświętsze, przez zasługi i przyczynę Jego Niepokalanej Matki oraz świętych Patronów i Patronek Narodu Naszego". Amen.
Źródło: Łukasz Dyczyński.