Zatrzymano cztery poszukiwane osoby!
W akcji na terenie powiatu oławskiego wzięło udział 37 policjantów oraz 2 strażników granicznych. Przeanalizowano 37 spraw poszukiwawczych, wylegitymowano 114 osób, a cztery osoby zostały zatrzymane. Dwie z nich były poszukiwane listem gończym, natomiast dwie kolejne miały nakaz doprowadzenia do zakładu karnego. Osoby zatrzymane trafiły do aresztów śledczych lub zakładów karnych, gdzie spędzą najbliższe miesiące lub lata.
W dniach 13 i 14 lutego w całym kraju trwała szeroka akcja poszukiwawcza, w której uczestniczyli również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Oławie. Wspólnie ze Strażą Graniczną prowadzili intensywne działania, mające na celu lokalizowanie i zatrzymywanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych oraz nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury, w tym przez Sąd Rejonowy w Oławie.
Na terenie całego województwa dolnośląskiego w ramach akcji zatrzymano 17 cudzoziemców. W związku z ich nielegalnym pobytem w Polsce sporządzono 11 wniosków o wydalenie. Działania były ściśle koordynowane z Komendą Główną Straży Granicznej, a wsparcia udzielali funkcjonariusze z jednostek w Legnicy, Zgorzelcu, Kłodzku, Jeleniej Górze oraz Wrocławiu-Strachowicach.
Policja przypomina, jak działają poszukiwania:
- List gończy to najwyższa forma poszukiwań, wydawana przez sąd lub prokuraturę, gdy inne metody zawodzą. Dotyczy osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, zbiegłych z aresztu lub więzienia, a także tych, którzy nie stawili się do odbycia kary.
- Nakaz doprowadzenia obejmuje skazanych, którzy nie zgłosili się do zakładu karnego, by odbyć karę.
- Zarządzenia o ustaleniu miejsca pobytu dotyczą osób, których obecność jest kluczowa dla dalszych czynności procesowych.
Na Dolnym Śląsku poszukiwanych jest obecnie niemal 10 tysięcy osób, z czego ponad 2 tysiące to cudzoziemcy. -Dane te pokazują, jak ważne są cykliczne akcje poszukiwawcze, wymagające zaangażowania znacznych sił i środków. Działania poszukiwawcze to istotny element pracy policji. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, metod operacyjnych i współpracy różnych służb pozwala na skuteczne namierzanie ukrywających się przestępców. To dopiero początek cyklicznych akcji – żadna osoba łamiąca prawo nie może czuć się w Polsce bezpiecznie! - informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy KPP w Oławie.