Apel o racjonalne zużycie wody!

Mieszkańcy, racjonalne zużycie wody! - zdjęcie, fotografia
olawa24.pl 06/06/2019 12:35

Gmina Oława wystosowała apel do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody z gminnego wodociągu.

Apel dotyczy miejscowości Siedlce, Zakrzów, Marcinkowice, Stanowice, Jankowice, Lizawice, Sobocisko, Zabardowice i Miłonów. W tych wsiach zanotowano przekraczające zużycie wody podczas tak dużych upałów.
 

Reklama

Apel o racjonalne zużycie wody! komentarze opinie

  • cześ - niezalogowany 2019-06-06 14:14:57

    a dopiero co groziła powódź :D

  • gość 2019-06-06 14:41:49

    Widocznie na lewo biorą wodę, bo nikt rozsądny nie nakręci swojego licznika.
    Woda widocznie za tania w gminie.
    Nowy Otok stoi na wodzie więc może Oława pomoże sąsiadom.

  • Oławian - niezalogowany 2019-06-06 18:12:59

    Niestety żadne apele tu nie pomogą kiedy trawnik musi być zieleńszy niż u somsiada... Jedyne rozwiązanie: zlikwidować ogrodowe liczniki. Podlewanie 'chwastów' uzdatnioną wodą to jakaś paranoja. Gdy cena podlewania wodą z sieci wzrośnie kilkukrotnie to nagle każdy przeliczy, że bardziej się opłaca własna studnia na taki cel - koszt około tysiąc zł. Cyba stać na to ludzi mających domy warte kilkaset tysięcy? Finansowo stać, ale czy mentalnie... ?

  • Żu żu - niezalogowany 2019-06-07 06:39:03

    Niech przejedzie się jakiś pracownik z wodociągów i zobaczy jaką wodą podlewają ogródki i trawniki bo to chyba jasne,że nie piją aż tyle wody.Karę taką powinni wlepić żeby im się odechciało zieloniutkich trawniczków.

  • gość 2019-06-07 10:01:42

    Może wreszcie jakiś urzędnik z Gminy przeczyta to co piszą mieszkańcy i zrobi z tym porządek, bo jeśli nie to nieuchronnie p. Rolf Michałowski złoży zawiadomienie w tej sprawie do CBA!

  • Gość - niezalogowany 2019-06-08 15:57:11

    A może należałoby zastanowić się nad modernizacją sieci? Apele nic nie dają. Nikt nic sobie z tego nie robi. Od 20:00 rytualnie brak wody w kranie...

  • Gość - niezalogowany 2019-06-08 19:56:18

    Płacą to używają tak jak byś na stacji mógł tylko za 20 zł zatankować bo zużycie za duże.. Jak za duże to zainwestujcie w coś złodzieje żeby lepiej było.. Rozumiem jak by była za darmo to wtedy tak ale ograniczać coś za co się płaci? Takie rzeczy tylko w polszy

  • Oławian - niezalogowany 2019-06-08 23:50:32

    Drodzy Goście - niezalogowani, modernizacja sieci to zupełnie inny temat. To jest przedsięwzięcie, które potrwa kilka lat od decyzji o podjęciu takiego działania, a zanim to nastąpi musimy mądrze gospodarować zasobami i wydajnością jaką mamy. Tak jak w szalupie po zatonięciu statku - należy RACJONOWAĆ żywność i wodę. Racjonować, czyli racjonalnie z nich korzystać. Przydziały i ograniczenia na tankowanie to znane przypadki w historii, nie tylko Polski ale też np USA, wtedy każdy rozumie, że ważniejsza jest obronność kraju niż przejażdżka po bułki do sklepu. Tak samo jest w przypadku UZDATNIONEJ wody w naszych kranach - kiedy brakuje to dokonujemy wyboru, a cele bytowe są ważniejsze niż podlewanie 'chwastów'. Jeżeli ktoś powie w tej chwili, że za ogród zapłacił kilkadziesiąt tysięcy i to nie są 'chwasty' to odpowiadam, że podczas inwestycji zapomniał o studni za około 1 tysiąc złotych, dzięki której nie zużywałby uzdatnionej wody i byłby niezależny od sieci wodociągowej. Moim zdaniem, rozwiązań jest kilka: 1. Zaprzestać podlewania trawników i ogrodów wodą z sieci (rozwiązanie dla władzy: zlikwidować podliczniki ogrodowe). Lub 2. Wodę do podlewania gromadzić w zbiornikach, które będą napełniane POZA szczytami porannym i wieczornym. Plusy: woda do podlewania jest podgrzana co rośny bardzo lubią, a w szczycie nikomu nie brakuje wody do mycia. Oczywiście takie działania wymagają zmian mentalnych, bo przecież wymagają wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny i pewnego wysiłku, a najłatwiej powiedzieć, że sieć jest nie wydajna. Pytanie do osób tak myślących: co powiecie o kimś, kto ryzykuje swoje życie jadąc zbyt szybko po dziurawej drodze? Że jest odpowiedzialnym kierowcą i może tak ryzykować bo gmina nie zapewniła dobrej drogi???

  • gość 2019-06-19 11:58:54

    ....spróbujcie wykopać studnię w np: Zabardowicach....do 8m jest woda podskórna 50 litrów i trzeba czekać z 2h na następne 50 litrów...nie mówiąc o smrodzie tej wody....według starych map po 10m jest warstwa iłów jakieś 50-70 metrów - koszt wiercenia jakieś 8tyś a nie ma pewności czy trafimy na wodę.....a propo wydajności w przyszłym roku będą budować w Sobocisku nową przepompownię i ma byś super ciśnienie..pożyjemy zobaczymy....

Dodajesz jako: |