Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Dolnośląscy przedsiębiorcy w Maroku. Paweł Narolski z Oławy z ofertą dla Afryki

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Delegacja z Dolnego Śląska złożyła wizytę w Maroku, rozpoczynając tym samym nowy rozdział we współpracy gospodarczej regionu z Afryką. Wśród uczestników misji był również mieszkaniec Oławy - Paweł Narolski, prezes firmy Neural, który zaprezentował innowacyjne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

Dolnośląska delegacja, na czele z wicemarszałkiem województwa Wojciechem Bochnakiem, odwiedziła Maroko po raz pierwszy w historii. W składzie znaleźli się również radni sejmiku: Ewelina Szydłowska-Kędziera, Marcin Krzyżanowski i Piotr Kraczkowski oraz przedsiębiorcy, którzy przyjechali z ofertą nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

-To bardzo ważna misja dyplomatyczna. Maroko jest bramą do Afryki dla naszych przedsiębiorców, to jedna z największych gospodarek tego kontynentu, co stwarza naszym dolnośląskim firmom szansę rozwoju i zaistnienia na niezwykle chłonnym biznesowo terenie - podkreśla Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Maroko, a szczególnie jego gospodarcze centrum Casablanca to region odpowiadający za 35 procent PKB kraju. To właśnie tam przedsiębiorcy z Dolnego Śląska prezentowali swoje innowacje. Paweł Narolski z firmy Neural przedstawił system analizy obrazu z miejskiego monitoringu, który dzięki sztucznej inteligencji może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo w miastach.

-Nasza firma jest już w pierwszych dolnośląskich miastach i chcielibyśmy rozpocząć ekspansję na rynku afrykańskim. Naszym celem jest to, aby znaleźć się w tych krajach, które budują dopiero całą infrastrukturę, aby na tym etapie móc im pomóc ją inteligentnie rozbudować - zaznaczył prezes Neural Sp. z o.o.

Podczas wizyty delegacja odwiedziła m.in. Centrum Finansowe w Casablance, gdzie omawiano warunki inwestowania w Maroku oraz najbardziej perspektywiczne sektory, takie jak cyfryzacja, energetyka, motoryzacja i lotnictwo. Kolejnym ważnym punktem było spotkanie z marokańskimi przedsiębiorcami w tamtejszej Izbie Handlowo-Przemysłowej.

-Naszym celem jest podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy województwem dolnośląskim a Izbą Handlową. Bylibyśmy zaszczyceni mogąc z Wami współpracować. Maroko to stabilna gospodarka i my jako Izba będziemy wspierać dolnośląskich przedsiębiorców i dostarczać niezbędnych informacji, by mogli tu rozwijać swoje biznesy - powiedział Brahim Benzouina, Przewodniczący Komitetu Partnerstwa i Współpracy Międzynarodowej w Izbie Handlowo-Przemysłowej Casablanka-Settat.

W Rabacie uczestnicy delegacji spotkali się również z przedstawicielami Delegacji Unii Europejskiej oraz z mer Rabatu Fathią el Moudni. Podkreślono potencjał nawiązania partnerstwa z dolnośląskimi miastami, gdyż Rabat nie posiada obecnie żadnego miasta partnerskiego w Polsce ani Europie Środkowej.

Podsumowaniem wizyty było spotkanie w Ambasadzie RP w Maroku, gdzie wspólnie z Chargé d’affaires Tomaszem Orłowskim uczczono Święto Konstytucji 3 Maja.

-Maroko uważane jest obecnie za klucz do Afryki i czeka na inwestorów. Kto chce robić biznes w Afryce, przyjeżdża do Casablanki i zaczyna tutaj - podkreślił Orłowski.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}