Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Echo naszej publikacji: Wycinają coraz więcej lasu

Dodano: Autor:

Echo naszej publikacji. 29 kwietnia opublikowaliśmy wpis wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Szymona Kościelaka, który dotyczył wycinki drzew w Leśnictwie Oleśnica Mała. Do sprawy postanowił się odnieść Grzegorz Pietruńko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oława, który przesłał do naszej redakcji list. Publikujemy go w całości.

W imieniu Nadleśnictwa Oława, chciałbym się odnieść do zamieszczonego w dniu 29 kwietnia 2021 roku na portalu olawa24.pl artykułu „Wycinają coraz więcej lasu. Mieszkańcy chcą wiedzieć, komu drewno jest sprzedawane". 

Tak się składa, że w ostatnim czasie, z różnych stron coraz więcej pojawia się przejawów wyjątkowej troski i aktów wrażliwości dotyczących tego co się dzieje w lesie. Publikowane są mapy obrazujące skalę prowadzonych wycinek, mające wzbudzić obywatelski niepokój o to, czy będzie jeszcze możliwość spaceru po lesie pełnym drzew, czy raczej nie będzie na to szans, bo pazerne Lasy Państwowe wytną ostatnie drzewa i pozostawią ,,księżycowy krajobraz" totalnych zrębów. Z różnych stron padają pytania o wielkość pozyskania. Do opinii publicznej docierają informacje że oto tnie się coraz więcej i więcej... Bardzo łatwo jest oskarżać, bo przecież wszyscy widzą, że wycinka trwa. Ale czy nie warto czasem zastanowić się jak właściwie jest naprawdę. Czy rzeczywiście to co się dzieje w otaczających nas lasach może niepokoić, czy też może jest to przejaw normalnej gospodarki leśnej prowadzonej na racjonalnych zasadach. Przywołajmy zatem kilka faktów. 

Każde nadleśnictwo Lasów Państwowych, w tym także Nadleśnictwo Oława prowadzi gospodarkę leśną w oparciu o dokumenty planistyczne, którymi są plany urządzania lasu. Są one opracowywane na 10 lat, podlegają ocenie oddziaływania na środowisko i są zatwierdzane przez ministra właściwego do spraw środowiska. Przy ich opracowywaniu uruchamia się proces konsultacji społecznych, czyli tak naprawdę każdy obywatel i instytucja może wnosić swoje uwagi. Gotowe plany są publicznie dostępne na stronach internetowych wszystkich nadleśnictw. W planie urządzenia lasu, oprócz wielu ważnych wskaźników, określa się między innymi dopuszczalną wielkość pozyskania drewna. W gospodarce leśnej obowiązuje zasada zrównoważonego pozyskania. W praktyce, pozyskanie drewna w Lasach Państwowych nigdy nie jest celem samym w sobie, lecz wynika z prowadzonych czynności pielęgnacyjnych i odnowieniowych lub jest wymuszone potrzebami sanitarnymi. W ostatnich latach, niestety coraz większe ilości drewna pozyskiwane są z przyczyn sanitarnych, czyli jako drewno uszkodzone i zamierające. To przejaw problemów jakie dotykają nasze lasy. Występujące coraz częściej anomalia pogodowe, głównie okresy suszy, sprawiają że osłabione lasy stają się łatwym celem ataku szkodliwych owadów, grzybów, czy choćby wszechobecnej jemioły. W samym tylko 2020 roku Nadleśnictwo Oława z przyczyn sanitarnych pozyskało 36,5 tys. m3 drewna, co stanowiło aż 38% ogółu pozyskanego drewna. Pomimo jednak problemów, udaje nam się zachować lasy w dobrym stanie. Nasza działalność podlega certyfikacji. Posiadamy dwa międzynarodowe certyfikaty dobrej gospodarki leśnej – FSC i PEFC. Jesteśmy organizacją samofinasującą się, co oznacza że ze swoich przychodów pokrywamy wszystkie koszty prowadzonej gospodarki i nie 

obciążamy budżetu państwa, a wręcz przeciwnie – część dochodów ze sprzedaży drewna przeznaczamy na zasilenie funduszu rozwoju dróg lokalnych. Pozyskiwane drewno stanowi cenny i niezastąpiony materiał wykorzystywany w naszym codziennym życiu. Warto wspomnieć, że drewno miało w historii i ma obecnie ok. 30 tys. zastosowań. Społeczne i gospodarcze zapotrzebowanie na drewno stale rośnie. Jeszcze 30 lat temu, przeciętny Polak zużywał rocznie równowartość 0,4 m3 drewna okrągłego, a obecnie - ok. 1 mo. 

Zajrzyjmy jednak w dane obrazujące stan naszych oławskich lasów. Nadleśnictwo Oława gospodaruje na powierzchni ponad 17 tys. ha. W okresie ostatnich 40 lat zwiększyliśmy powierzchnię leśną o ponad 1000 ha. W 1980 roku przeciętnie na 1 ha oławskiego lasu znajdowało się ok. 200 m3 drewna, a obecnie jest go ponad 300 m2. Średni wiek naszych drzewostanów podwyższył się z 48 lat w 1980 roku do 64 obecnie. Pozyskujemy rocznie około 95 tys. m drewna. W ciągu roku przyrasta natomiast około 116 tys. m drewna, czyli pozyskanie to tylko 82% przyrostu. To oznacza, że 21 tys. mo drewna odkłada się w każdym roku jako zapas i podwyższa zasobność drzewostanów. Rocznie na blisko 130 ha przygotowanej do tego powierzchni sadzimy ok. 725 tys. sztuk sadzonek, wyprodukowanych w naszych szkółkach leśnych. Na ochronę lasu od początku obowiązywania planu urządzenia lasu nadleśnictwo wydatkowało kwotę ok. 7,3 mln złotych. 

A jak wygląda gospodarka leśna w Leśnictwie Oleśnica Mała? Podlega takim samym regułom jak w całym nadleśnictwie, czyli jest zrównoważona. Całe leśnictwo posiada powierzchnię 862 ha, a wyróżniającą je cechą jest niewątpliwie ilość kompleksów leśnych, których jest tu aż 57 (średnia w nadleśnictwie to 14 kompleksów). Roczne pozyskanie w całym leśnictwie to ok. 3,4 tys. mo, w tym blisko 900 m to drewno pozyskane z przyczyn sanitarnych. Rocznie w lasach Leśnictwa Oleśnica Mała przyrasta ok. 6 tys. mo drewna. Bilans jest więc wyjątkowo korzystny. Od początku obowiązywania planu urządzenia lasu, a więc od 2014 roku posadziliśmy na blisko 56 ha powierzchni prawie 400 tys. sztuk sadzonek (głównie dąb, lipa, wiąz, ale także takie gatunki jak jarząb, głóg, grusza, róża, trzmielina i wiele innych). W tym czasie na ochronę lasu w Leśnictwie Oleśnica Mała przed różnego rodzaju zagrożeniami zostało wydatkowane prawie pół miliona złotych 

Takie są fakty. Czy są interesujące? Na pewno wzbudzają mniejszą ekscytację niż głoszone wieści o wycinkach, podparte jeszcze przypadkowo zrobionym zdjęciem zrębu i koniecznie stosu drewna. Cóż, żyjemy w takich czasach, że normalność raczej nie jest w cenie. Oczywiście jesteśmy gotowi do dyskusji nad problemami których w naszym otoczeniu nie brakuje. Możemy także udostępniać dane wszystkim zainteresowanym, którzy interesują się naszą działalnością. Występując do nas o informację, często bardzo fachowe, warto jednak wiedzieć co one oznaczają i jak z nich korzystać. Chętnie pomożemy w ich interpretacji. Sama wielkość pozyskania, wyjęta z szerokiego kontekstu prowadzonej gospodarki leśnej, tak naprawdę nic nie mówi, co najwyżej może jedynie wywołać niepokój. Niestety, mamy wrażenie że wielu ,,zatroskanym" właśnie o to chodzi. 

Lasy Państwowe w 2024 roku będą obchodzić swoje 100 lecie istnienia. W czasie swojej działalności sprawiły, że Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, gdzie zadbane i stabilne lasy służą społeczeństwu. Od 1945 roku powierzchnia lasów w Polsce wzrosła z 6,5 do 9,2 mln ha. Dzisiaj, blisko 1/3 naszego kraju pokryta jest lasami. Stałemu wzrostowi zasobów leśnych, towarzyszy racjonalne wykorzystanie ich potencjału. Może więc warto zaufać fachowcom. 

Przed nami majówka. Zapraszamy do naszych oławskich lasów. Można wybrać się na spacer, pojeździć rowerem, pogalopować po wyznaczonych trasach do jazdy konnej, czy pojeździć psim zaprzęgiem, bo i takie trasy mamy w naszych lasach. Można nawet zanocować w lesie, gdyż właśnie dołączyliśmy do ogólnopolskiego programu ,,Zanocuj w lesie", który umożliwia wszystkim pragnącym dosłownie poczuć las, bardzo bliski kontakt z przyrodą. 

Życzymy miłych wrażeń i więcej wiary w leśników.

Grzegorz Pietrunko
Nadleśniczy Nadleśnictwa Oława

Wycinają coraz więcej lasu. Mieszkańcy chcą wiedzieć, komu drewno jest sprzedawane Wycinają coraz więcej lasu. Mieszkańcy chcą wiedzieć, komu drewno jest sprzedawane W Leśnictwie Oleśnica Mała pozyskuje się coraz więcej drewna. Mieszkańcy mają obawy, że w najbliższym czasie po lesie nie zostanie ani śladu. Chcą też wiedzieć, komu leśnictwo je sprzedaje. Sprawą zajął się Szymon Kościelak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oławie.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (44)

R
Romek spod lasa
Panie Nadleśniczy, niedługo Wasz 10-letni PUL będzie musiał być zastąpiony kolejnym. Kiedy i w jakiej formie odbędą się wspomniane konsultacje społeczne? Chciałbym wziąć w nich udział.
W
Waldemar
Was leśników na sachare wpuścić to piasku zabraknie.
A
Ale bełkot
Dziekujemy. Jesteście wspaniali. Pozwalacie obywatelom wejść do lasu i przenocować. Ohhh, co z dobrodziejstwo. Jaka wspanialomyślność. Wiwat lasy państwowe.
M
MK
Zrozum człowieku, że dla nas las to coś więcej niż ilość drewna w m3/ha, kubiki, hodowla lasu czy wiek rębności. Mówimy o dziedzictwie przyrodniczym Polaków, które zasługuje na uzyskanie wysokiej rangi ochrony.
L
Lasydlaobywateli
Kiedyś mozna było koniem z wozem wjechać. Teraz muszą pozwalać. I na wyznaczonych ścieżkach. Czego nie zrozumiecie? Zabrali nam wszystko. Głupi lud sie cieszy bo Pan pozwolił zanocować w lesie. ????????????
M
MK
Fakty są smieszne. Podaje Pan że od 2014 w lesnictwie Oleśnica zasadziliście ponad 50 hektarów. A przez ostatnie 3 lata jestem przekonany że wyrżneliście sporo ponad 50 hektarów. Jutro pójdę na spacer na ktory Pan tak zaprasza. I cholera z dalmierzem i zmierzę te wszystkie wycięte wydzielenia leśne. Chyba że mnie strażnicy teksasu wygonią.
S
Stef
Tniecie nawet rezerwat ,zero okresu ochronnego dla ptaków, napiszcie jaką drogę lokalną zrobiliście dla Bystrzycy bo ścinacie tam ostro ,na spacer? Ale w gumiakach bo tak drogi zryte po ciężkim sprzęcie wywożącym drewno z lasu,kolejna dobra zmiana zdrowe wycinają spróchniałe leżą aż zgnije
L
Leszy
Jak nie wiesz to się dowiedz na stronach internetowych LP i Nadleśnictw. Co nie chce się?
P
Prawda
Prawda jest taka że się uwłaszczania na publicznym mieniu niszcząc świadomie siedliska roślin i zwierząt.To my jako społeczeństwo jesteśmy właścicielami tych lasów a LP nie dość że pozbawiają nas zdrowia ...bo spacer po lesie jest samym zdrowiem to przez wycinki ograniczają wstęp do niego na lata. I mają czelność jeszcze mówić że mają trasy rowerowe czy konne.Nie nie macie to my mamy jako społeczeństwo. Zaś to że zużywany drewno , to fakt ale ile drewna zużywa przeciętna rodzina czy statystyczny Polak przez całe swoje życie? Bajki i dyrdynały a jak jest każdy widzi wchodząc do lasu. Plany pisze człowiek i można je zmienić , to tylko papier. Mam nadzieję że LP będą służbą ze stałą pensja płacona przez państwo tak jak żołnierze czy strażacy. Wtedy będą dbać i bronić lasów tak jak być powinno.
R
Rafał
Nie jestem Nadleśniczym , ale zawodowo zajmuje się sporządzaniem takich planów. Procedura powstania PUL rozpoczyna się około dwa lata przed końcem obowiązywania poprzedniego. Tworzone są założenia nowego planu na podstawie których organizowany jest przetarg na zrobienie planu. Prace terenowe i kameralne trwają około 1.5 roku po czym gdy już plan jest prawie gotowy ( czerwiec - październik ) ostatniego roku obowiązywania poprzedniego planu jest organizowane takie spotkanie. Prawdopodobnie Nadleśniczy jeszcze nie zna terminu gdyż nie został ustalony . A ustala się go max do 2 mc przed konsultacjami. Paradoksalnie z mojego doświadczenia odnośnie szkód w lasach to nie wycinki są szkodliwe tylko, zbyt małe pozyskanie drewna w okresach wcześniejszych.
R
Rafał
Drogi kolego na łąkach hoduje się trawę ,na polach hoduje pokarm a w lesie drewno, a w wodach ryby ,takie mamy dziedzictwo. Do lat 50 w TPN normalnie gospodarowano wręcz rabunkowo tak dawniej twierdzono. Wypasano parę mln owiec wycinano lasy i nawet nie sądzono bo i tak by owce zjadły. I była tak ogromna bioróżnorodność. To teraz jest problem bo niby się chroni a tak naprawdę gatunki giną , polany zarastają hale zarastają kosodrzewina. Od lat 50 zniknęło z Tatr kilkadziesiąt gatunków , a lasy zamierają. I tu macie świadectwo do czego dążą ekolodzy część świadomie , lecz większość 95% zupełnie nieświadomie. Tam się nie chroni lasów , hal , polan tam jest chroniony proces (obecnie zamierania fragmentami regeneracji np płaty jarzębiny w miejscach gdzie rosły nawet i 200 letnie świerki limby , modrzewie , sosny kosodrzewiny które też potrafią mieć pokrój drzewa. Sami widzicie że szlaków powoli w Tatrach ubywa część jest zamykana na różne okresy i jest tendencja właśnie w tą stronę , aby jeszcze bardziej chronić procesy naturalne , spokój zwierząt itp.
T
Tadeusz strażak
Przeczytałem wyjaśnienia p. Nadleśniczego i oceniam je jako bardzo fachowe a może zbyt fachowe i przez to może zbyt mało zrozumiałe. Myślę, ze tak samo mógłbym przeczytać wyjaśnienie inżyniera od budowy mostów o ich pracy i zasadach projektowania czy lekarza na temat procedur leczniczych. Mieszkam na terenie nadleśnictwa Oława ( w Gajkowie) i nie widzę dewastacji lasów a wręcz przeciwnie dostrzegam ich piękno szczególnie w sąsiedztwie Odry. Krytykom chciałbym powiedzieć, że lepiej aby drewno na nasze potrzeby pozyskiwać z lasu polskiego niż z Brazylii czy z Afryki bo takich zasad na pewno tam nie mają. Lasy w Polsce są takie piękne bo zajmują się nimi fachowcy. Pozdrawiam leśników oławskich i wszystkich, którzy mają na względzie lasy naszego regionu.
R
Rafał
Śmiać mi się z Ciebie chcę.. dużo jeździłem po kraju i nie widziałem żeby jaka kolwiek droga lokalna była zrobiona. Nadleśnictwo płaci na fundusz dróg lokalnych , a co z tym robi Państwo PiS ... To już ich pytaj.
E
Edward
Lasy Państwo we to jak dawna PZPR na wszystko znajdą odpowiedź. U nas na Zlotowszczyznie wycinają lasy jakby w przyszłości miało ich nie być. Teraz łaskawie proponują nam noclegi w lesie.
M
MIC
W dane, które przytacza pan Nadleśniczy uwierzę jedynie, gdy zostaną zaudytowane przez niezależną instytucję. Na tę chwilę śmiem twierdzić, że Lasy Państwowe zmieniły się w firmę, której głównym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie ochrona naszego dobra wspólnego. Dodatkowo pracownicy LP co najdziwniejsze zaczynają się zachowywać jakby zarządzali swoją własnością...
T
Toni
Zapomniał Wielmożny Pan napisać, ile pieniążków uzyskanych z wycinki lasów poszło do ojca rydzyka
I
Ile
Zapomniał też powiedzieć ile drewna i gdzie zostało exportowane. I dlaczego na tym korzysta Chińczyk a nie Polak ? Jakie są dochody ze sprzedaży drzew? Jakie są straty dla ekosystemy? Na ile wyłączane są rebnie i szkółki leśne ze spacerów turystów? Ile kosztuje doprowadzenie rozjeżdżonych dróg i ścieżek turystycznych do używalności ! Ile siedlisk zwierząt stracono bezpowrotnie? Ile tlenu tracimy na hektar wyciętego lasu vs ile tlenu daje szkółka leśna na hektar ? Ile zarabiają leśnicy i jakie mają przywileje ?
J
Jak
I jak długo będziemy w całej Polsce pozbawiani lasów na tak wielką skalę? Przy takich narzędziach jak harvestery czy piły spalinowe wycięcie dużego obszaru lasu to pikuś , kiedy jeszcze robiło się to siekierami i piłami ręcznymi lasy miały szans a zwierząt się nie ploszylo. Przy okazji tną cały rok i nawet sezonu lęgowego nie uszanują.
L
Lesak
Wpuścić tam takich jak ty to normalność wróci.
W
WILK
Nie którzy martwią się że będzie za mało drzew tylko dla tego bo będzie dużo prześwitów i ciężko wywieść śmiecie i gruz do lasu jeszcze ktoś z drogi zobaczy
L
Lis Wuczek
Trzeba było nie kraść furmanka to by nie zakazywali. Obudzili się obywatele! A kysz!
E
Edward
Jak naprawdę wyglądają lasy filmik na YouTube Wiatrak fotowoltaika 21 OZE.
T
Ten który pracuje w lesie
To co piszą to może jest prawda, prawda na papierach, w rzeczywistości sami widzimy co robią. Tak- tną lasy na potęgę a z odnowieniami jest bardzo źle. Uprawy są zaniedbywane i las dla potomnych będzie w opłakanym stanie. LP to państwo w państwie . Jestem podwykonawcą i widzę co się dzieje. Potrzebna jest głęboka reforma i redukcja stanowisk o 50% lub praca na pół etetu . Można bardzo długo O tym dyskutować. Chciałby dodać Jeszce więcej i ubrać słowa odpowiednio ale nie chce mieć problemów
Łukasz D.
Rafalku. Na polach i łąkach sie uprawia, nie hoduje. Natomiast hodować mozna tylko zwierzęta. Jak juz udajesz mądrego to używaj słów o odpowiednim znaczeniu.
L
Logiczny
Jedź na zachód to zapłacisz za wejście albo za grzybka....wiecznie mało i mało...
J
Jan
Unas w leśnictwie Jaworski tnie się wszystko co zostało bo lasu już niema wogule nie sprzątają nie da się przejść grzejnik jak złodzieje bo zwiększyło plan o 100 procent ciągniki zrywają głównym źródłami a ponoć to zabronione po prostu rabunekù
ŁD
Panie Tadeuszu. Fachowo? Przeciez to czysta manipulacja pisana na kolanie. Od 2014 roku zasadzono 50 hektarów. Ale w ciagu ostatnich 3 lat wycięto o wiele wiecej. Wydano od 2014 na leśnictwo olesnica prawie pół miliona. A w ostatnie 2 lata do kasy wpadło kilka milionów. Skoro podaje ile wydano od 2104 to niech poda ile zarobili od 2014. Wyjdą kwoty o ktorych nie macie nawet pojęcia.
T
Taktowyglada
Spacerek
J
Jacek
Panie kochany ale tyłek czym Pan podciera proszę się zastanowić.
M
MO?
Proszę niech ktoś mu wyjaśni. Co to za jednostka mo? Znam jedynie Milicję Obywatelską. Coś sie panu leśnikowi pomyliło czy chce wrócić do tych czasów? I poważnie. Z tego co wiem to LP operują jednostkami m3. Co to jest te MO?Odpowiedz
S
Super
No tak
J
Jan
Proszę zwrócić uwagę na rozmiar pozyskania drewna w Nadleśnictwie Oława " Pozyskujemy rocznie około 95 tys. m drewna. W ciągu roku przyrasta natomiast około 116 tys. m drewna, czyli pozyskanie to tylko 82% przyrostu". Tymczasem wg danych ze strony PGL LP średnia dla Polski wynosi 74,8%. Więc jest to "tylko", czy "aż", skoro jest to dużo więcej od średniej krajowej?
R
Realny ekolog
Proszę spytać pierwszego lepszego ekologa, czy spróchniały posusz w lesie jest szkodliwy!!! Co do zarzutu, że wycina się zdrowe drzewa, to jak pan sobie wyobraża meble ze spróchniałego drewna, zwłaszcza okleinę, a okna??? Czy lepsze będą meble plastikowe?!!
W
Widz
Na Boga nie da się wmawiać ludziom że lasów przybywa bo wszyscy widzą jak jest trzeba debaty publicznej żeby wreszcie zmienić stosunek do lasu.
W
Wiki
Widzę się tylko że się wycina. Na potęgę. Serio, nie zauważyłam żeby gdzieś sadzono. Te kilka drzewek w szkółce leśnej to jakieś jaja. Kiedyś gdzie były drzewa jest pusto. Można było skryć się w cieniu, teraz jest pustynia. Opanujcie się!
J
Jack
Jack. Wszystko chamy sprzedali teraz tylko zostały nasze niby nasze lasy. Tak Rydzyk się cieszy.
Z
Zobis
Czuję się bezradna. Od dawna chodzę na spacery i przynajmniej raz w tygodniu jestem w lesie. W ostatnich latach nie znajduję w okolicy dłuższej trasy bez wycinek. Po prostu tną na potęgę. Chętnie wezmę udział w konsultacjach, ale czy lp weźmie uwagę pojedyncze głosy? - wątpię. Słuchając wypowiedzi szefów w lp mam wrażenie, że przechodzą specjalne szkolenia w jaki sposób się wypowiadać.
T
TR
To nie wina leśników tylko Dojnej Pazernej Zmiany która musi się nachapać przy korycie zostało 2 lata.
Z
ZAKAZ MYŚLENIA
Myślę, że trzeba zlikwidować LP. Wtedy wszyscy tu obecni będą szczęśliwi. W końcu drzewa będą w Polsce żyły niczym Sosny długowieczne po 5000 lat. I wszyscy będą chodzić i podziwiać. Może niektóre niczym mamutowce do 70 metrów będą dorastać. Bedzie wspaniale!!!? Tylko czy na pewno? Pewnie połowa stwierdzi, że tak nie wiedząc nawet ile wynosi długość życia danego gatunku drzewa w Polsce a jak życie tego drzewa trzeba będzie połączyć jeszcze z siedliskiem na którym rosną to wszyscy eksperci powiedzą, że nie ma to żadnego znaczenia. Ważne żeby nie ciąć i tyle. Ciekawe ilu się speców od drzew wypowie się na temat ich chorób? Odpowiedź poco przecież nie ma to znaczenia - przestać ciąć. Ilu ekspertów opowie o zagrożeniach pożarowych lasu? Po co niech się spali - w Kuźniach się spalił i co to przecież daleko od nas - najważniejsze przestać ciąć. Pielęgnacjach lasu? po co przestać ciąć. Szkółki na których uprawia się sadzonki do sadzenia na zrębach - likwidować samo się zasieje jak nie będą ciąć. A czy skład zgodny z siedliskiem - że co - co ty pier.... przestać ciąć samo się naprawi, zrobi, poprawi i wyleczy a nawet ugasi. Prawda jest taka, że wszyscy widzą tylko jedno co robią leśnicy - tną nie przepraszam nawet nie tną oni rżną!!! Pozdrawiam wszystkie marudy na tym forum i proponuje kształcić własne dzieci na świadomych leśników lub zatrudnić się w lasach aby od środka rozsadzić tą firmę i tropić AFERY. Od marudzenia proponuje wziąć się do czynów. I zapraszamy do sprzątania lasu ze śmieci, które cały czas podrzucają mam wstrętni mieszkańcy innej planety - ale co tam przestańmy rżnąć samo się posprząta.
M
Morfeusz
Teraz wycinają drzewa na potęgę-Barany Matoły itd.
K
Kazik
Popieram pana " ten co pracuje w lesie" dla L P liczy się tylko kasa
O
Ola
Wycinają na potęgę, te maszyny, którymi robią tzw przecinkę, co kilka metrów robią wśród drzew drogę na kilka metrów by mogła wjechać. Wycinając jedno drzewo , kilka niszczy i pozostają takie nadłamane że zniszczoną korą. Przecinka to kiedyś było wycinanie najmniejszych, krzywych drzew, dziś tak nie jest. Z lasu biorą tylko ładne sztuki drzew, reszta zostaje i nazywa się podściółką, taką do namnażania korników. Po tych pracach do takiego lasu nie wejdzie nikt, zwierzę też. Tym niszczycielom nie opłaca się sprzątać lasu, więc nazywają, że taki bajzel to jest super. Mieszkam na terenach leśnych i nigdy takiego rabunkowego wycinania lasów nie było. Po tych przecinkach zostaje park a nie las. Kiedyś leśnicy szanowali las, pewnie, że wycinki były zawsze, a ci teraz to są oprawcy lasów. Aż żal patrzeć , niszczą całą Polskę.
C
Czesiek
Podściółka???-błagam jak coś piszecie sprawdzie w googlach znaczenie słowa.
L
Las
Żałosna akcja, która ma ocieplić wizerunek plantatorów leśnych.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}