Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Europa w mojej gminie. Uczniowie z Oławy z wizytą w Brukseli

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: OLAWA24.PL

Takimi sukcesami trzeba się chwalić! Oliwia Szewczyk, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Oławie, zdobyła nagrodę specjalną Marszałka Województwa Dolnośląskiego w konkursie "Europa w mojej gminie". Z kolei Patryk Jezierski został jednym z laureatów tego konkursu. W nagrodę, wraz z innymi uczestnikami oraz wicemarszałkiem Dolnego Śląska, polecieli do Brukseli.

 

To była pierwsza edycja konkursu, którego celem było propagowanie wśród młodych Dolnoślązaków wiedzy o Unii Europejskiej i korzyściach płynących z członkostwa dla polskich regionów oraz ich mieszkańców. Jego organizatorami był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu oraz Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Brukseli.

Zadaniem uczestników było wykonanie pracy w postaci materiału filmowego o czasie trwania maksymalnie 75 sekund. Komisja konkursowa wytypowała laureatów konkursu Europa w mojej gminie: Nagrodę Marszałka za film "Po europejsku" zdobyła Oliwia Szewczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Oławie.  Wyróżnienia otrzymali: "Europejskie wartości" - Kinga Żulińska i Miłosz Kuriata (Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych z Wrocławia). "Strefa Schengen w skrócie, czyli podróżowanie bez granic" - Igor Dąbkowski i Jakub Salamon (Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych z Wrocławia). "Granice? Jakie granice! Odkryj 4 swobody UE" - Patryk Jezierski (Liceum Ogólnokształcące nr I z Oławy) oraz "Strefa Schengen" - Julia Borkowska (Liceum Ogólnokształcące nr V z Wrocławia).

-To nie pierwszy konkurs w którym brałam udział, jeśli chodzi o nagrodę z wyjazdem do Brukseli, jest to mój drugi raz, a trzeci z wizytą w Europarlamencie - mówi Oliwia Szewczyk. -O konkursie dowiedziałam się dzięki mojej pani profesor z Wiedzy o Społeczeństwie. W mojej rolce często kadry się zmieniały, poruszyłam w niej wiele kwestii, między innymi Strefę Schengen, powiedziałam też o ekologii i o tym, co jest na topie, w tym o dofinansowaniach z Unii Europejskiej w mojej gminie, bardzo się tym zaskoczyłam jaki miała duży wpływ na rozwój. 

Rolka Patryka Jezierskiego, ucznia Liceum Ogólnokształcącego w Oławie, opowiadała o czterech swobodach w Unii Europejskiej. -Skupiłem się również na Strefie Schengen, w mojej rolce nie ma słów, chciałem, aby obraz i napisy przekazały wszystkie wartości, które chciałem ukazać. W tym przypadku nie słowa miały moc. O konkursie dowiedziałem się od pani profesor Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej. Unia Europejska jest organizacją, która się zmienia i bardzo ważne jest to, aby śledzi te wszystkie wydarzenia, my jako młodzi powinniśmy być świadomi, tym bardziej, że większość z nas zaraz otrzyma prawa wyborcze. 

Młodzież w ramach nagrody zobaczyła w Brukseli między innymi Parlament Europejski oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE. 

-To pierwsza edycja konkursu i bardzo dobry pomysł, ponieważ młodzież mogła zrobić, to co lubi i to, co robi na co dzień - czyli stworzyć rolkę. Temat był europejski, stąd nagrodą był wyjazd do Brukseli - mówił Michał Rado, wicemarszałek Dolnego Śląska. -Napłynęło ponad 60 filmików, a w Brukseli była z nami szóstka laureatów. Bardzo duże słowa pochwały należą się nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie oraz rodzicom. Dzisiaj ciężko przekonać młodzież do tworzenia prac z tak trudnych tematów. Gratuluję wszystkim laureatom i zachęcam do udziału za rok w kolejnej edycji konkursu. 

Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Brukseli, to jeden z organizatorów konkursu "Europa w mojej gminie". -Sam wyjazd do Brukseli był nagrodą dla laureatów, w tym czasie nasi młodzi i zdolni Dolnoślązacy mieli okazję zobaczyć na żywo i w praktyce na czym polega funkcjonowanie instytucji europejskich, polskich placówek dyplomatycznych, mieli okazję zapoznać się z działalnością naszego biura, a także zobaczyć, jakie szanse stoją przed nimi, właśnie w związku z tym, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, mieli szanse poznać, jakie w przyszłości czekają ich możliwości do odbycia wolontariatu czy stażu - wyjaśniała Katarzyna Świętosławska, dyrektor Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Brukseli. 

 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.
Ten komentarz jest aktualnie niewidoczny, ponieważ oczekuje na sprawdzenie i zatwierdzenie przez moderator.
Przypominamy - niedopuszczalne jest zamieszczanie treści zawierających wulgaryzmy, nawołujących do agresji lub obrażających inny. Pełen regulamin dostępny tutaj.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}