Europa w mojej gminie. Uczniowie z Oławy z wizytą w Brukseli
Takimi sukcesami trzeba się chwalić! Oliwia Szewczyk, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Oławie, zdobyła nagrodę specjalną Marszałka Województwa Dolnośląskiego w konkursie "Europa w mojej gminie". Z kolei Patryk Jezierski został jednym z laureatów tego konkursu. W nagrodę, wraz z innymi uczestnikami oraz wicemarszałkiem Dolnego Śląska, polecieli do Brukseli.
To była pierwsza edycja konkursu, którego celem było propagowanie wśród młodych Dolnoślązaków wiedzy o Unii Europejskiej i korzyściach płynących z członkostwa dla polskich regionów oraz ich mieszkańców. Jego organizatorami był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu oraz Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Brukseli.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy w postaci materiału filmowego o czasie trwania maksymalnie 75 sekund. Komisja konkursowa wytypowała laureatów konkursu Europa w mojej gminie: Nagrodę Marszałka za film "Po europejsku" zdobyła Oliwia Szewczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Wyróżnienia otrzymali: "Europejskie wartości" - Kinga Żulińska i Miłosz Kuriata (Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych z Wrocławia). "Strefa Schengen w skrócie, czyli podróżowanie bez granic" - Igor Dąbkowski i Jakub Salamon (Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych z Wrocławia). "Granice? Jakie granice! Odkryj 4 swobody UE" - Patryk Jezierski (Liceum Ogólnokształcące nr I z Oławy) oraz "Strefa Schengen" - Julia Borkowska (Liceum Ogólnokształcące nr V z Wrocławia).
-To nie pierwszy konkurs w którym brałam udział, jeśli chodzi o nagrodę z wyjazdem do Brukseli, jest to mój drugi raz, a trzeci z wizytą w Europarlamencie - mówi Oliwia Szewczyk. -O konkursie dowiedziałam się dzięki mojej pani profesor z Wiedzy o Społeczeństwie. W mojej rolce często kadry się zmieniały, poruszyłam w niej wiele kwestii, między innymi Strefę Schengen, powiedziałam też o ekologii i o tym, co jest na topie, w tym o dofinansowaniach z Unii Europejskiej w mojej gminie, bardzo się tym zaskoczyłam jaki miała duży wpływ na rozwój.
Rolka Patryka Jezierskiego, ucznia Liceum Ogólnokształcącego w Oławie, opowiadała o czterech swobodach w Unii Europejskiej. -Skupiłem się również na Strefie Schengen, w mojej rolce nie ma słów, chciałem, aby obraz i napisy przekazały wszystkie wartości, które chciałem ukazać. W tym przypadku nie słowa miały moc. O konkursie dowiedziałem się od pani profesor Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej. Unia Europejska jest organizacją, która się zmienia i bardzo ważne jest to, aby śledzi te wszystkie wydarzenia, my jako młodzi powinniśmy być świadomi, tym bardziej, że większość z nas zaraz otrzyma prawa wyborcze.
Młodzież w ramach nagrody zobaczyła w Brukseli między innymi Parlament Europejski oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.
-To pierwsza edycja konkursu i bardzo dobry pomysł, ponieważ młodzież mogła zrobić, to co lubi i to, co robi na co dzień - czyli stworzyć rolkę. Temat był europejski, stąd nagrodą był wyjazd do Brukseli - mówił Michał Rado, wicemarszałek Dolnego Śląska. -Napłynęło ponad 60 filmików, a w Brukseli była z nami szóstka laureatów. Bardzo duże słowa pochwały należą się nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie oraz rodzicom. Dzisiaj ciężko przekonać młodzież do tworzenia prac z tak trudnych tematów. Gratuluję wszystkim laureatom i zachęcam do udziału za rok w kolejnej edycji konkursu.
Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Brukseli, to jeden z organizatorów konkursu "Europa w mojej gminie". -Sam wyjazd do Brukseli był nagrodą dla laureatów, w tym czasie nasi młodzi i zdolni Dolnoślązacy mieli okazję zobaczyć na żywo i w praktyce na czym polega funkcjonowanie instytucji europejskich, polskich placówek dyplomatycznych, mieli okazję zapoznać się z działalnością naszego biura, a także zobaczyć, jakie szanse stoją przed nimi, właśnie w związku z tym, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, mieli szanse poznać, jakie w przyszłości czekają ich możliwości do odbycia wolontariatu czy stażu - wyjaśniała Katarzyna Świętosławska, dyrektor Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Brukseli.