Jak zaaranżować funkcjonalny i efektowny ogród zimowy?
Najważniejsza jest udana konstrukcja
Wznieść oszkloną nadbudowę? A cóż to za wyzwanie? – powie zapewne niejeden z tych, którzy jeszcze nie zmierzyli się z takim zadaniem. Skłonność do szukania dróg na skróty mogą mieć ponadto ci, którzy chcieliby przeobrazić już istniejący taras, na którym, wraz z nadejściem jesieni, coraz trudniej im spędzać czas. Tymczasem wykonanie, ogrodu zimowego to przedsięwzięcie, które powinno być dokładnie przygotowane, jeśli chcemy, by naprawdę przyniosło nam satysfakcjonujący efekt, a nie kłopoty i dodatkowe wydatki. Wszystko, od samych fundamentów, które muszą oprzeć się ciężarowi masywnej konstrukcji z dużą ilością szkła, powinno być rezultatem przemyślanego projektu, biorącego pod uwagę zorientowanie obiektu i przyszłe przeznaczenie naszego ogrodu. Warto powierzyć jego wzniesienie fachowcom z odpowiednim doświadczeniem, którzy już dowiedli, że potrafią sobie z tym skutecznie poradzić. Istnieją na rynku wyspecjalizowani w tym obszarze wykonawcy, tacy jak np. BTM-Eurolinx.
Zbudowany w odpowiedni sposób ogród zimowy może nie tylko stanowić nasz wyjątkowy azyl, ale także, dzięki skutecznemu wykorzystaniu światła słonecznego, wspomóc w niektóre dni ogrzewanie wnętrza.
Zaaranżuj, swój ogród tak, byś chciał w nim przebywać
Jeśli należycie zadbaliśmy o stronę techniczną, pozostaje nam już tylko zająć się aranżacją, która odpowiadać będzie naszym potrzebom. Najważniejsze są oczywiście rośliny, bez których trudno byłoby to miejsce nazywać ogrodem. To one mają stanowić główny atut wnętrza. Wiele zależy od tego, ile mamy dostępnej przestrzeni i ile pracy chcemy na to poświęcić. Dla wielu wystarczającym rozwiązaniem jest wniesienie kwiatów i krzewów w donicach. Znakomity efekt może jednak dać kompozycja tworząca rabaty nawiązujące do wyglądu naturalnego krajobrazu.
Wybierając meble i inne wyposażenie, warto stawiać na naturalne materiały, takie jak drewno czy kamienie, znakomicie komponujące się z zielonym otoczeniem. Co konkretnie tam umieścimy, zależy już od przeznaczenia tego miejsca. Może ono, jeśli pozwala na to jego powierzchnia, pełnić rolę jadalni, salonu, czy też służyć do pracy, jeśli obecność roślin sprzyjać będzie skupieniu i efektywności. Dobierając niektóre meble zastanówmy się jedynie, czy naszym ogrodzie nie mamy do czynienia ze wzmożoną wilgocią czy nasłonecznieniem – nie każde mogą się do takich warunków nadawać. Najważniejsze jest to, by nie wrzucać tam niczego na chybił trafił, ale w sposób podporządkowany spójnej koncepcji. Możemy np. nawiązać do wnętrza domu, albo, przeciwnie, całkowicie z nim zerwać, tworząc wyjątkową przestrzeń pozwalającą odpocząć od codzienności.
[Materiał partnera]