Kilkanaście osób z żółtaczką pokarmową. Zobacz jak się przed nią uchronić
Na terenie powiatu krotoszyńskiego i ostrowskiego w województwie wielkopolskim odnotowano już kilkanaście przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie przypomina podstawowe informacje dotyczące tej choroby oraz jak się uchronić przed zakażeniem.
Jest to inaczej żółtaczka pokarmowa, wirusowe zapalenie wątroby typu A lub choroba brudnych rąk. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie przypomina podstawowe informacje dotyczące tej choroby.
WZW typu A to choroba wywołana przez wirusa z rodziny Picornaviridae. Jest to wirus odporny na czynniki zewnętrzne takie jak: temperatura i substancje chemiczne (kwasy i etery). Jest inaktywowany przez gotowanie, promieniowanie UV oraz środki dezynfekcyjne zawierające chlor i formalinę.
Źródło zakażenia wirusem stanowi człowiek, zwłaszcza w końcowym etapie okresu wylęgania choroby i w jej pierwszych dniach. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Okres wylęgania trwa od 15 do 50 dni (przeciętnie 30 dni). Początek choroby jest nagły a jej przebieg kliniczny zależy w dużym stopniu od wieku chorego.
Najczęściej w ciągu tygodnia od zakażenia przez około 7 dni występują głownie objawy grypopodobne i dyspeptyczne. Następnie pojawia się żółtaczka (zażółcenie białek oczu i skóry), której towarzyszy na ogół powiększenie wątroby i wzrost aktywności transaminaz. Wirus jest wydalany z kałem od 1-2 tygodni przed wystąpieniem objawów do około 1 tygodnia po ich ustąpieniu. Wydalanie wirusa ustaje z chwilą ustąpienia żółtaczki.
Najlepsze metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń to przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz przygotowywania środków spożywczych z zachowaniem zasad higieny i poddawania ich w miarę możliwości zabiegom termicznym bezpośrednio przez przekazaniem do spożycia.
Dostępna jest również swoista szczepionka podawana w schemacie dwudawkowym. Szczepienie jest skuteczne i bezpieczne a czas ochrony po szczepieniu wynosi do 20 lat.