PILNE

Mieszkańcy protestują i blokują drogę krajową [VIDEO][GALERIA]

Mieszkańcy, Mieszkańcy protestują blokują drogę krajową [VIDEO][GALERIA] - zdjęcie, fotografia
olawa24.pl 01/07/2019 16:45

Jak zapowiadali tak zrobili. Punktualnie o godzinie 15:00 na głównym skrzyżowaniu w Godzikowicach rozpoczął się protest przeciw budowie fabryk elektrolitów. W ramach akcji mieszkańcy poruszają się po przejsciu dla pieszych blokują drogę krajową nr 94.

-Nie chcemy toksycznej fabryki w naszym otoczeniu - mówią jednogłośnie mieszkańcy Godzikowic. Blokada przejścia dla pieszych to kolejny punkt w walce z „toksyczną inwestycją”. Chodzi o budowę dwóch fabryk elektrolitów. Mają to być pierwsze tego typu zakłady w Polsce i jedne z nielicznych w Europie. Ludzie protestują, bo wiedzą, z jakimi substancjami mają do czynienia i czym grozi ewentualna awaria przemysłowa.

Będący na miejscu starosta powiatu oławskiego Zdzisław Brezdeń również włączył się do protestu. -Jest pewne zagorzenie dla bezpieczeństwa, liczymy na to, że ta sprawa zostanie rozwiązana korzystnie dla mieszkańców. Rada Powiatu podjechał uchwałę, w której wyraża swój sprzeciw dotyczący lokalizacji tych fabryk w naszej miejscowości – mówi starostra.

Przez trzy godziny mieszkańcy poruszają się po pasach w asyście policji. Co 10 minut droga jest odblokowana na kilka chwil, aby przepuścić pojazdy.

Reklama

Mieszkańcy protestują i blokują drogę krajową [VIDEO][GALERIA] komentarze opinie

  • DAN - niezalogowany 2019-07-01 17:56:04

    Jestem dumny z mieszkańców za ich determinację. Każdy może mieć pretensje o blokowanie drogi, ale jak argumenty się wyczerpały, łącznie z protestami w gminie, to niestety ale pozostają radykale środki. Szkoda tylko, że Oława jeszcze nie rozumie w czym jest problem. Oby nie zrozumieli za późno.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-01 20:03:36

    Mnóstwo ludzi jest nieświadoma jakie szkody wyniesie budowa zaznaczam nie jednej lecz 2 fabryk. Chińczyka Nie chcą nigdzie w całej Europie i nagle Godzikowice go witają. Trzeba walczyć żeby fabryki nie powstały. Ile będzie dobrze rok, dwa A za 15 lat będziemy drugim Czarnobylem. I wtedy obudzimy się z ręką w nocniku że można jeszcze było coś zrobić.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-01 20:07:35

    Pozdrawiam kierowców których to "nie dotyczy". Właśnie was też to dotyczy. Również będziecie koło tego przyjeżdżać, stać w korkach wdychac opary, jeść warzywa z pół obok fabryki, pić wodę z naszych ujęć.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-01 20:08:37

    Niech do strajku całymi siłami dołączą fabryki sąsiadujące. Niech pokażą jak zależy im na ich pracownikach

  • mieszkanka Godz - niezalogowany 2019-07-01 20:55:19

    DZIĘKUJEMY za świadomość, wsparcie i wyrozumiałość! A krytykujących nadal gorąco zachęcamy do zapoznania się z sytuacją (zagrożeniami, przepisami, podjętymi przez ludzi działaniami itd.) i obudzenia się. Wszak to sprawa nie tylko Godzikowic - wszyscy w powiecie oddychamy tym samym powietrzem, pijemy tą samą wodę, jemy te same produkty z pól, jeździmy tymi samymi drogami. Dla nikogo blokowanie drogi nie było miłe- był to akt desperackiej próby zwrócenia uwagi na problem, którego niektórzy nadal nie widzą. Pomyślcie ludzie perspektywistycznie- nie tylko "tu i teraz".

    https://www.facebook.com/StopbudowiezakladowelektrolituwGodzikowicach/

  • Gość - niezalogowany 2019-07-01 21:55:22

    Brawo mieszkańcy ! A kto zaprosił na teren gminy tego inwestora?Kto się na to zgodził? Kto dostał pod stołem? Coś mi tu śmierdzi! Czy były wójt jest za to odpowiedzialny?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-01 21:56:37

    Brawo mieszkańcy ! A kto zaprosił na teren gminy tego inwestora?Kto się na to zgodził? Kto dostał pod stołem? Coś mi tu śmierdzi! Czy były wójt jest za to odpowiedzialny?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-01 22:42:02

    Kilka lat temu Kumak i rzekotka byly przeszkodą w budowie autostrady A2. Ekolodzy i dział środowiska walczył z całych sił o zwierzątka. Pamiętajmy my jesteśmy ludźmi- organizmami i napędem gospodarczym naszej gminy i potrzebujemy walki o samych siebie. O.nasze zdrowie, zdrowie naszych rodzin i następnych pokoleń. Też potrzebujemy wsparcia ludzi z ochrony środowiska żeby postawili się w pełnym rynsztunku po naszej stronie A nie po stronie zysku w kasie. Młodzi ludzie mają kredyty na 30-40 lat tylko po to żeby mieć świństwo za płotem

  • gość 2019-07-02 05:54:35

    Decyzje już zapadły , i wszyscy mają nas w d..e, tak samo było z wiatrakami. Ktoś dostał w łapę wcześniej a teraz się śmieje .

  • Gość - niezalogowany 2019-07-02 08:40:46

    Protest jak najbardziej popieram. Pozdrawiam protestujących i życzę im powodzenia. Tylko jedno ale. Skąd w Polskiej mentalności wziął się zwyczaj blokowania dróg? Rządzący to zalewają a protestujący jedynie zniechęcają do siebie znaczną część społeczeństwa. Zablokujcie parking przed urzędem aby nie mieli jak wyjechać "po pracy". To zapewne odniosło by lepszy skutek niż nie jedna blokada dróg publicznych ;)

  • Suchy - niezalogowany 2019-07-02 09:33:11

    Trzeba znaleźć polityka lub urzędnika który to zatwierdził. Rozliczyć, ukarać. Lub niech zbudują tą fabrykę pod jego domem niech jego dzieci to wdychają.

  • Easy_R - niezalogowany 2019-07-02 09:51:47

    Przeraża mnie głupota ludzi tu piszących i komentarze typu "Ja jestem z Chrobrego, mnie sprawa nie dotyczy"... otóż sprawa dotyczy całego powiatu oławskiego i wszystkich ościennych. Podczas procesu produkcji elektrolitu będzie powstawał cyjanowodór, używany przez nazistów do trucia żydów pod nazwą Cyklon B. Jeśli coś w fabryce pieprznie, nie obudzi się pół powiatu, a nie tylko mieszkańcy Godzikowic. To samo tyczy się formy ciekłej... jeśli to paskudztwo przedostanie się do wody, każdy działkowiec w promieniu 10km znajdzie truciznę we własnych "ekologicznych" pomidorkach. Polecam zapoznanie się w miejscowa mapą hydrologiczną - warstwa wodonośna z Godzikowic łączy się bezpośrednio nawet z ogródkami w stronę Jelcza. I jeszcze jedno, nie trudno odszukać wzmianki w internecie o wybuchu podobnej fabryki w Chinach w przeszłości, gdzie totalnej zagładzie uległa fauna i flora w promieniu 30km od zakładu. W naszym przypadku byłoby to pewnie od Brzegu po Siechnice, z Jelczem włącznie. Tego chcecie?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-02 10:05:15

    Ja proponuję aby ci ludzie którzy mówią że fabryka jest nieszkodliwa zebrać w jednym miejscu i dac się napić po.kieliszku wody z 10 kroplami czystego elektrolitu. Przecież to nieszkodliwe, zdrowe A zarazem można mieć siłę robota. Zastępco panie wujta pisze się Pan na to?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-02 11:22:36

    Macie rację, nie korzystajcie z akumulatorów w samochodach, telefonach, bo przecież to szkodliwe, żal... Tego nikt nie widzi bo to "potrzebne", bądźcie konsekwentni i powiedzcie stanowcze nie dla elektrolitu...

  • Kasia - niezalogowany 2019-07-02 11:41:47

    Całym sercem popieram ten protest!!! Ci co twierdzą, że TE zakłady chemiczne to fabryki witamin mogą się za parę lat obudzić na onkologii z pytaniem dlaczego nie protestowałem razem z nimi to może teraz byłbym zdrowy.

  • gość 2019-07-02 14:27:15

    Teraz kiedy o temacie jest już głośno dzięki protestowi dobrze byłoby organizować spotkania informacyjne we wszystkich miejscowościach gminy i powiatu. Wcześniej nie za wiele osób słyszało o tym.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-02 16:57:36

    A dlaczego nikt nie protestuje i się nie interesuje tym gdzie trafiają odpady z takich zakładów jak Autoliv, Essity, Electrolux. Ktoś w komentarzach napisał aby te zakłady poparły protest i swoich pracowników. Każdy z tych zakładów produkuje setki tysięcy ton odpadu, który nie zawsze jest powtórnie wykorzystany i nikt się tym nie martwi. Wszystko zabiera Firma Allb.... lub inna. I co dalej? Proszę przeprowadzić prywatne nagranie/śledztwo (pojechać za takim transportem) to zobaczycie.
    Wszystko fajnie bo mamy pracę i zatrudnienie. Ale tak naprawdę produkujemy śmieci!!! . Rzeczy nikomu niepotrzebne i nikt się nad tym nie zastanawia. Na zdjęciach widać Starostę Oławskiego. Dziwi mnie to. Jest na nie? Wyda lub nie podpisze pozwolenia na budowę? Czy tak przyszedł dla publiki. Tzn. pokazać się i niech mnie wybiera ponownie ciemnigród.

Dodajesz jako: |