Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS w Oławie. Bezpłatne testy i porady w Muzeum Motoryzacji Wena
W Muzeum Motoryzacji Wena odbędą się konsultacje oraz darmowe, anonimowe testy na HIV, HCV i kiłę. Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS oraz zapobieganie zakażeniom.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oławie, we współpracy z Punktem Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZOZ, Rejonowym Oddziałem PCK w Oławie, Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie, zapraszają do udziału w obchodach Światowego Dnia Walki z AIDS. Wydarzenie odbędzie się 29 listopada w Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie, w godzinach 13:30 - 17:00.
- Wokół zagadnień związanych z HIV i AIDS krąży wciąż wiele mitów i pojawia się wiele pytań. Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS mają na celu m.in. poszerzanie wiedzy na ten temat. W tym celu w piątek 29 listopada na antresoli w Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie utworzony zostanie punkt konsultacyjny, gdzie odwiedzający będą mogli skorzystać z porad oraz uzyskać odpowiedzi na pytania związane z testami na HIV, metodami leczenia oraz sposobami na zapobiegania zakażeniu tym wirusem. Ponadto chętni będą mieli możliwość wykonania za darmo, anonimowo i bez skierowania testu na HIV, HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) oraz kiłę. Przed wykonaniem testu przeprowadzona zostanie krótka ankieta, gdzie pracownik punktu PKD we Wrocławiu zapyta o wiek, płeć i powiat zamieszkania. Proces badania wygląda podobnie jak w przypadku badania poziomu glukozy i polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z palca. Na wynik czeka się ok 15 minut- informuje starostwo.
Starostwo przypomina, że taki tekst powinien wykonać każdy kto:
- kiedykolwiek miał kontakt seksualny: z mało znaną osobą/osobami, z osobą zakażoną HIV, z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych lub osobami przyjmującymi narkotyki w iniekcjach
- miał wielu/e partnerów/partnerek seksualnych,
- podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw,
- przebył którąś z chorób przenoszonych drogą płciową,
- przyjmował narkotyki w iniekcjach i używał do iniekcji narkotyków lub innych substancji sprzętu do iniekcji, z którego korzystały inne osoby,
- wykonywał np. tatuaż, założenie kolczyków (piercing) lub inwazyjne zabiegi kosmetyczne przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu,
- stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość).
W tym dniu odwiedzającym Muzeum będą również rozdawane czerwone wstążeczki - symbol obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS oraz ulotki informacyjne.