Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Ogień nie pozwolił im wyjść, mieszkańcy wołali o pomoc

Dodano: Autor:

Do pożaru jednego z mieszkań przy ulicy Hirszfelda w Jelczu-Laskowicach doszło 27 czerwca. 

Do  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego przychodziły zgłoszenia o wydobywającym się dymie z mieszkania na III piętrze oraz o osobach, które w oknach krzyczą i proszą o pomoc -Ratownicy, zabezpieczeni aparatami powietrznymi, jednocześnie przystąpili do gaszenia mieszkania objętego pożarem oraz przeszukania sąsiednich mieszkań. Jedna rota weszła na IV piętro, do mieszkania gdzie przebywali lokatorzy – łącznie trzy osoby. Pożar został szybko ugaszony. Wszystko wskazuje na to, iż najpierw zapaliła się lodówka, a następnie wyposażenie kuchni. Dlatego zadymienie w całym budynku było duże. Po przewietrzeniu klatki schodowej, osoby z IV piętra zostały bezpiecznie wyprowadzone – wszyscy trafili pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. - informuje oficer prasowy PSP w Oławie bryg. mgr inż. Krzysztof Gielsa.

 

Straż pożarna przypomina! 

Najważniejsze co należy zrobić, to:

  1. Zaalarmować współlokatorów i innych mieszkańców budynku
  2. Możliwe szybko opuścić mieszkanie – jeśli na klatce jest dym, poruszamy się możliwie blisko podłogi
  3. Wezwać straż pożarną – numer telefonu 998 lub 112

Co należy powiedzieć dyżurnemu straży zgłaszając pożar? Nie musimy tego pamiętać – zapamiętajmy jednak zasadę, że kończymy rozmowę dopiero kiedy strażak ją zakończy. Dyżurni wiedzą, o co trzeba zapytać i musza uzyskać na te pytania odpowiedzi. Potem trzeba już tylko czekać na przyjazd straży. Jeśli wiemy, ze w budynku mogą przebywać ludzie – nasi sąsiedzi, trzeba to niezwłocznie strażakom powiedzieć.

Jakie popełniono błędy?

Co zrobić, gdy tak jak w czwartek, zadymienie na klatce schodowej nie pozwoli na wyjście z budynku? Otwieramy okno lub wychodzimy na balkon i głośno wzywamy pomoc. Ale, jeśli przez otwarte okno do naszego mieszkania wpada dym, to nie jest to bezpieczne. W takiej sytuacji zamykamy szczelnie okna, uszczelniamy drzwi wejściowe (zamykamy je tylko „na klamkę”), telefonicznie wzywamy pomoc i mówimy, w którym mieszkaniu jesteśmy. W przypadku wzrostu temperatury i zadymienia trzeba położyć się na balkonie lub w pokoju pod oknem i okryć szczelnie np. zwilżonym kocem lub innym okryciem.

W chwili przyjazdu strażaków, lokatorzy mieszkania na ostatniej kondygnacji wzywali pomoc przez otwarte okna. To powodowało, że byli poważnie narażeni na wydobywający się dym i niewiele brakowało by się zatruli. A przecież mogli przejść do sąsiedniego pokoju i wyjść na balkon – w tym przypadku było to jedyne bezpieczne rozwiązanie. Dopiero po sugestii strażaków to właśnie zrobili, a następnie pod ich opieką poczekali na ugaszenie pożaru, oddymienie klatki schodowej i bezpiecznie opuścili budynek.

Jak zachować się w sytuacji powstania pożaru – te najważniejsze zasady, jak widać trzeba przypominać. Przekażmy tę wiedzę również najmłodszym – często właśnie dzieci są pierwszymi świadkami pożaru. Opanowanie i przestrzeganie podstawowych zasad może uratować życie nam i naszym sąsiadom.

 

Fot: KP PSP Oława

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (4)

c
cześ
szczęście że straż blisko
g
gość
A CO lodówka była produkcji radzieckiej?
G
Gość
Straż blisko ? Straż przyjechała bardzo późno a to za sprawa ze byli wszyscy na szkoleniu w Oławie a na miejscu zostawili tylko osp. Jak można wysłać wszystkich strażaków na raz na szkolenie i zostawić osp skoro oni nie są na miejscu tylko musza się dostać do straży itd.. kogoś powinni za to zwolnić ;)
A
Adam
Gościu co Ty gadasz o jakimś szkoleniu? hahhaa.... Nie siej fermentu bo widzę, że wyobraźnie masz bujną :-) Na szkolenie zostaje wysłana 1 zmiana, a 2 lub 3 jest wtedy w służbie dla Twojej wiadomości ;-)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}