Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Oświetlona przestrzeń jest estetyczna i bezpieczna

Dodano: Autor:
Aby codziennemu użytkowaniu dowolnego rodzaju obiektu nie towarzyszyły żadne problemy, należy zadbać także o jego toczenie. Oznacza to nie tylko uporządkowanie terenu, wyznaczenie ciągów pieszych i dojazdów czy ogrodzenie, ale także zapewnienie skutecznego oświetlenia. Dzięki niemu wizyta w nim w dowolnej porze w ciągu doby nie będzie wiązała się ani z niewygodą, ani z ryzykiem związanym np. z poruszaniem się po ciemku po nierównej nawierzchni. Ponadto, umiejętnie zastosowane oświetlenie może znakomicie wyeksponować atuty architektury.

Ustal gdzie chcesz rzucić światło
Kwestia oświetlenia wszelkiego rodzaju otwartych przestrzeni użytkowych zyskuje na znaczeniu zwłaszcza wraz z nadejściem jesieni, gdy pochmurna pogoda i szybko zapadający zmrok powodują, że nawet pokonanie drogi od furtki czy podjazdu do drzwi, a następnie szukanie kluczy będzie wymagało szczególnej uwagi i ostrożności. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku obiektów użytkowych stanowiących siedziby rożnego rodzaju podmiotów. Nawet w porze, w której i tak żaden z gości czy klientów nie zostanie przyjęty, powinny one wyglądać na uporządkowane i zadbane, w czym sprawne oświetlenie ma ogromne znaczenie.

Skala potrzeb zależy od konkretnej przestrzeni – jeśli mamy reprezentacyjną fasadę, albo estetycznie zaaranżowany fragment terenu, nie powinien on ginąć w mroku, podobnie jak droga do głównego wejścia, gdzie światło powinno sięgać także na schody i podest, jeśli są. W przypadku stosowania górnego oświetlenia ścieżki warto pamiętać o tym by słupy, na których znajdą się oprawy nie były zbyt wysokie, jeśli jej długość jest ograniczona. Sporządzając projekt należy ponadto zadbać o to, by światło nie wpadało nam do okien – zwłaszcza, jeśli chodzi o budynek mieszkalny.

Zadbaj o stronę techniczną
Nawet najdoskonalej zaaranżowany teren nie wygląda najlepiej, gdy towarzyszące mu oświetlenie jest nieodpowiednie, tzn. źle rozmieszczone, zbyt słabe, bądź ulegające awariom. Aby ich uniknąć, a także zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo użytkowania, należy zadbać o prawidłowy montaż instalacji zewnętrznej. A zatem, w ziemi układać wyłącznie przeznaczone do tego, izolowane przewody, na takiej głębokości, by nie zagrażały im np. prace ogrodnicze, zaopatrzone w folię ostrzegawczą. Należy ponadto stosować zabezpieczające wyłączniki nadmiaroprądowe i różnicoprądowe.

Wreszcie, kluczowe znaczenie mają zastosowane oprawy i źródło światła. Oświetlenie zewnętrzne LED cieszy się dziś rosnącą popularnością, przede wszystkim ze względu na to, że dzięki tej technologii można uzyskać zadowalającą moc przy minimalnym zużyciu energii, a także jej niezawodność. Pomimo niej warto wybierać oprawy dostosowane do użytkowania w warunkach zewnętrznych, a więc odporne na opady i uderzenia. Przykładem mogą być wyroby firmy NowaLed ze stopniem ochrony IP66.

Wykorzystując tego typu rozwiązania możemy być całkowicie spokojni o niezawodność i żywotność naszego oświetlenia i cieszyć się efektownym wyglądem obiektu, a także wygodą korzystania z niego.

[Materiał partnera]

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}