Złożyli petycję. Chcą dofinansowania do metody in vitro
-Petycja dotyczy programu dofinansowania do leczenia bezpłodności. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego czyli in vitro w latach 2021-2023. Chcieliśmy przygotować projekt uchwały, jednakże żeby Rada Miejska mogła procedować musi być przygotowany specjalny program dofinansowania. O taki program właśnie w tej petycji apelujemy. - mówił Albert Zieliński. -Zwracamy się do burmistrza i Rady Miejskiej, żeby taki program zapoczątkować. In vitro dotyczy około 10-12% par w Polsce, w Oławie jest to około 1200 par. Do programu kwalifikuje się ostatecznie około 2% par dotkniętych bezpłodnością, co w przypadku Oławy oznacza około 22 pary, które byłyby objęte takim programem. Jego średni koszt wynosi między 8 a 12 tysięcy złotych, taką kwotę pomnożoną przez 22 należałoby przez najbliższe 3 lata w budżecie miejskim zabezpieczyć. Składamy tę petycję nieprzypadkowo w Dniu Kobiet, liczymy na wsparcie Pań w Radzie Miejskiej. Widzimy, że jest nas coraz mniej, to są programy, które powinny spowodować, żeby nas Polaków było coraz więcej. Takie programy obowiązują już w wielu miejscach w Polsce, korzystają już z nich takie miasta jak: Wrocław, Bydgoszcz, Łódź, Warszawa. Nawet nasza siostrzana gmina w Jelczu-Laskowicach zupełnie niedawno podjęła już uchwałę, a to znaczy że oni prace na ten temat podjęli dużo wcześniej. Apelujemy w tej petycji do burmistrza o rozpoczęcie prac nad przygotowaniem programu do spraw zwalczania niepłodności drogą zapłodnienia pozaustrojowego czyli invitro- dodawał Albert Zieliński. -Program musi być opracowany przez medyków, osoby, które są ściśle zaangażowane w tego typu projekty. To jest program, który musi być dostosowany do parametrów każdej gminy z osobna.
-Celem programu jest zapewnienie parom małżeńskim lub partnerskim dostępu do wysokiego standardu leczenia niepłodności, obniżenie wskaźnika bezdzietności wśród mieszkańców Oławy, zwiększenie skuteczności leczenia niepłodności i obniżenie kosztów leczenia. Nie każdą parę stać na przeprowadzenie takiego leczenia, dlatego uważamy, że odpowiedzialnością gmin w momencie, kiedy w 2016 roku Narodowy Program Leczenia Niepłodności został zawieszony, wycofany, cały ten ciężar spadł, albo na mieszkańców, albo na gminy. Uważam, że w przypadku Oławy, jak i wielu sąsiednich miast gmina powinna się włączyć w finansowanie zwalczania niepłodności.
W uzasadnieniu petycji możemy przeczytać:
Po zamknięciu Narodowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w czerwcu 2016 roku polskie pary są zmuszone do korzystania wyłącznie z leczenia komercyjnego, a przez to finansowo niedostępnego dla wielu par. Wdrożenie programu dofinansowania zwiększy dostępność do leczenia niepłodności dla mieszkańców Oławy w zakresie leczenia niepłodności zaawansowanej.
Cele programu:
- zapewnienie parom małżeńskim lub partnerskim dostępu do wysokiego standardu leczenia niepłodności z zastosowaniem procedury zapłodnienia pozaustrojowego,
- obniżenie wskaźnika bezdzietności wśród mieszkańców Oławy,
- zwiększenie skuteczności leczenia niepłodności z zastosowaniem metody zapłodnienia pozaustrojowego,
- obniżenie kosztów leczenia niepłodności u osób zakwalifikowanych do programu.
Oczekiwane efekty programu:
- zmotywowanie jak największej liczby par starających się o dziecko do leczenia niepłodności z zastosowaniem procedury zapłodnienia pozaustrojowego.
- zwiększenie liczby urodzeń dzieci wśród par niepłodnych.
- zapewnienie bezdzietnym parom wsparcia finansowego i poczucia bezpieczeństwa w procesie leczenia niepłodności.
Wielkość polskiej populacji wymagającej leczenia metodami IVF/ICSI (zapłodnienia pozaustrojowego/docytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemników do komórki jajowej), wchodzących w skład technik wspomaganego rozrodu (ART) wynosi około 25 tysięcy par rocznie. Obliczono ją na podstawie danych statystycznych obejmujących iloczyn wielkości populacji niepłodnej w kraju (ok. 1,2-1,3 mln) oraz odsetek par wymagających leczenia metodami wspomaganego rozrodu IVF, ICSI (2 proc.), a także danych porównawczych europejskich ośrodków leczenia niepłodności, głównie węgierskich, czeskich i skandynawskich, wykazujących, że zapotrzebowanie na leczenie IVF/ICSI ocenia się na 600-800 cykli/mln mieszkańców.
Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia dla populacji Oławy wynoszącej 33 108 mieszkańców (dane Urząd Statystyczny, stan na 31.12.2019 r.), wielkość niepłodnej populacji można szacować na około 1 100 par, zaś wielkość populacji wymagającej leczenia metodami IVF/ICSI na około 22 pary (w Polsce nie przeprowadzono badań epidemiologicznych niepłodności na szeroką skalę, i w określaniu stopnia niepłodności należy posługiwać się danymi szacunkowymi.
Według różnych źródeł problem niepłodności dotyczy 10-12 proc. populacji kraju. Można więc przyjąć, że w analogicznych proporcjach problem ten dotyka populację Oławy)
Tożsame programy zostały już przyjęte między innymi przez Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Częstochowę, Bydgoszcz, Warszawę, Jelcz-Laskowice.
Na podstawie populacji Oławy (33 108 mieszkańców wg danych Urzędu Statystycznego na 2019 r.) można szacować liczbę par niepłodnych na około 1,1 tys. Zgodnie z danymi statystycznymi, wg których do leczenia metodami IVF/ICSI kwalifikuje się 2% niepłodnych par, należy szacować, że docelowo do Programu kwalifikować się będzie rocznie około 22 par zamieszkałych na terenie Oławy. Uwzględniając koszt pełnego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego na poziomie 8000 zł., w budżecie miasta należy zabezpieczyć kwotę 176 000 zł w każdym roku realizacji programu.
Opracowano na podstawie:
1. Ustawa o leczeniu niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 r. (Dz.U. Poz. 1087);
2. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.); Id: CB22371E-DF12-4937-9186-C76A6D0199CD. Projekt Strona 9
3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 października 2015 r. w sprawie wymagań zdrowotnych dla kandydata na dawcę komórek rozrodczych w celu dawstwa partnerskiego i dawstwa innego niż partnerskie oraz dla biorczyni komórek rozrodczych i zarodków oraz szczegółowych warunków pobierania komórek rozrodczych w celu zastosowania w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji (Dz.U. 2015 poz. 1718);
4. Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016;
5. Program Zdrowotny Miasta Częstochowy „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach w latach 2012 – 2014”;
6. Opinia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nr 240/2016 z dnia 28 grudnia 2016 r. o projekcie programu polityki zdrowotnej pn. „Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Wrocławia na lata 2017-2019”.
7. Projekt programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2016-2019”
8. Projekt programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców Wrocławia w latach 2016-2019”