Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Powiat oławski zyskał całodobowe wsparcie trzeciej karetki

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: olawa24.pl

To świetna informacja dla mieszkańców powiatu oławskiego. Od początku października, powiat całodobowo zabezpieczają trzy karetki pogotowia ratunkowego. Dwie stacjonować będą w Oławie, jedna w Jelczu-Laskowicach. To znaczne wzmocnienie systemu ratownictwa, który zapewnia szybszą i skuteczniejszą pomoc w nagłych przypadkach.

Rejon operacyjny pogotowia we Wrocławiu obejmuje siedem powiatów oraz Wrocław. W celu zabezpieczenia tak dużego obszaru od 1 października Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu posiada 42 zespoły, w tym pięć zespołów specjalistycznych w składzie lekarz i dwóch ratowników medycznych oraz 37 zespołów w składzie dwóch ratowników medycznych. 

Do 30 września powiat oławski zabezpieczały trzy karetki pogotowia ratunkowego, co daje 2,5 dobokaretki. Jeden całodobowy zespół specjalistyczny "S" i dwunastogodzinny podstawowy "P" stacjonujące w Oławie oraz jeden całodobowy zespół podstawowy "P" w Jelczu-Laskowicach.

Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wojewoda podejmuje działania organizacyjne zmierzające do zapewnienia parametrów czasu dotarcia na miejsce zdarzenia, od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora. Pierwszym z nich jest mediana czasu dotarcia - w skali jednego miesiąca jest nie większa jak 8 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 15 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców. Drugim jest trzeci kwartyl czasu dotarcia - w skali każdego miesiąca jest nie większy niż 12 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców. Ostatnim parametrem jest maksymalny czas dotarcia, który nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców. 

To wojewoda monitoruje parametry czasu dotarcia na miejsce zdarzenia, co może skutkować aktualizacją planu w zakresie liczby i rozmieszczenia zespołów ratownictwa medycznego. Liczbę ambulansów oraz miejsca ich stacjonowania określa Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa dolnośląskiego. Ten plan został zaktualizowany 7 marca, co spowodowało, od 1 października wydłużenie czasu pozostania w gotowości podstawowego zespołu ratownictwa medycznego w Oławie. Oznacza to, że w Oławie całodobowo stacjonować będą dwie karetki pogotowia ratunkowego, a nie jak dotychczas jedna. 

Dzięki nowej organizacji służb medycznych, mieszkańcy powiatu mogą liczyć na szybszą reakcję pogotowia, co jest szczególnie istotne w przypadkach nagłych zachorowań czy wypadków. Decyzja o zwiększeniu liczby karetek wiąże się również ze zwiększeniem liczby etatów ratowników medycznych. 

[zdjęcie ilustracyjne]

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (2)

A
Albert
Mi się to nie podoba. Czemu ja o tym nic nie wiedziałem?
c
cześ
A ta Pani doktor w sędziwym wieku nadal będzie jeździć w obsadzie karetki?

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}