Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Przebywasz na kwarantannie? Koniecznie zainstaluj aplikację

Dodano: Autor:
Jeżeli jesteś objęty kwarantanną w związku z COVID-19, od 16 października masz obowiązek korzystać z aplikacji "Kwarantanna domowa", którą można pobrać na telefon w sklepie Google Play oraz App Store.

Jak informuje gov.pl osoba objęta obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa. WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w bazie i że można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywuje się po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić? To zależy od używanego telefonu. Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android - znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon to iOS, zajrzyjcie do App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdują się na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania należy wpisać nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa. Po jej wyszukaniu kliknąć przycisk „Instaluj”.

Czas na aktywację aplikacji. Zrobicie to za pomocą numeru telefonu. Wasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymacie w wiadomości SMS. Codzienne zadaniowanie. Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji. Od tego momentu czekajcie na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniecie do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach. - W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. Na wykonanie zadania macie 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiecie zasad odbywania kwarantanny. Wizyty Policji możecie się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia. WAŻNE! Będąc na kwarantannie, nie zapominajcie o tym, aby wasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie SMS-y.

Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników. - Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Użytkownicy aplikacji  mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii – dodaje szef MC.

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji

Na stronie rządowej, którą znajdziesz TUTAJ można nabyć więcej informacji, które dotyczą działania aplikacji. 

Źródło: policja oławska, gov.pl 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (7)

c
cześ
Jak ja w mojej nokii nie mam internetu!!!
g
gość
...nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji albo Sembian przystosować do pracy z taką aplikacją.
g
gość
Dopóki ja płacę za Internet i telefon nikt nie będzie mi kazał instalować żadnej aplikacji na moim telefonie. Poza tym nie mam już miejsce, zasięgu, szybkiego łącza...
c
cześ
A co to Sembian???
g
gość
Czyli chory człowiek nie może przespać się w dzień? Nie może wyciszyć telefonu? Nie może odpocząć?
J
Jasiu
Nie widzę powodu, by któś mi KAZAŁ coś zainstalować w moim telefonie, pobrać z neta, zaakceptować regulamin/zgodę/itp czy się zalogować. Jak tylko taki powód (umocowany prawnie) się znajdzie, telefon mi się zepsuje. Nr tel nie jest daną osobową i również nie widzę powodu go komukolwiek udostępniać. Jeśli ktoś chce sprawdzić, czy jestem w domu, zapraszam. Oczywiście z zachowaniem zasad niezakłócania miru domowego oraz ciszy nocnej.
g
gość
Po odinstalowaniu tej aplikacji władze i tak mają dostęp do wszystkich danych w telefonie. To jest aplikacja szpiegowska.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}