Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Starosta wydał decyzję. Rozpoczęto przygotowania do ewakuacji. Mieszkańcy budują wały!

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: olawa24.pl

Rozpoczęto przygotowania do ewakuacji szczególnie zagrożonych miejscowości - Stary Górnik, Stary Otok oraz niżej położonych terenów osiedla Zwierzyniec. Dziś w nocy dla ruchu ma zostać zamknięta również ulica Bażantowa w Oławie.

O godzinie 17:00 w siedzibie Komendy Powiatowej PSP miało miejsce drugie spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W nadzwyczajnej naradzie uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatu oławskiego oraz kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży odpowiedzialnych za działania związane z ochroną przeciwpowodziową.

-Na posiedzeniu szczegółowo omówiono zaistniałą sytuację. Biorąc pod uwagę prognozy hydrologiczne przewidujące dalszy przybór wód Starosta Powiatu Oławskiego Marek Szponar podjął decyzję o ogłoszeniu alarmu powodziowego na terenie powiatu oławskiego oraz rozpoczęciu przygotowań do ewakuacji szczególnie zagrożonych miejscowości Stary Górnik i Stary Otok oraz niżej położonych terenów osiedla Zwierzyniec, a także zamknięciu dziś w godzinach wieczornych ul. Bażantowej w Oławie. Podczas posiedzenia omówiono również kwestię ewentualnego zawieszenia zajęć dydaktycznych w szkołach i placówkach oświatowych na terenie powiatu, które może nastąpić w kolejnych dniach- informuje starostwo powiatowe.

Byliśmy w Starym Górniku. Mieszkańcy nie mają zamiaru się ewakuować i na długo przed zapadnięciem decyzji rozpoczęli budowę wałów.

-Pamiętamy wodę z 1997 roku. Wiemy jak się tu pojawiła i dokąd sięgała. Dziś jesteśmy silniejsi i będziemy się bronić przed wielką wodą - mówi jedna z mieszkanek tej miejscowości.

Na ich apel pomocy odpowiedziało bardzo wiele osób. Każda para rąk się liczy, dlatego do pomocy ruszyli strażacy ochotnicy, mieszkańcy Oławy, lokalni przedsiębiorcy, harcerze. Wśród osób, które pakowały worki z piaskiem i budowały wał, pojawił się również między innymi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Michał Rado, który poza piastowaniem funkcji w na szczeblu wojewódzkim jest sołtysem pobliskiej Bystrzycy. Był także Mariusz Michałowski, przewodniczący Rady Gminy Oława.

Spekulacji na temat dotarcia wielkiej fali do Oławy jest wiele. Jako dzień jej nadejścia wskazuje się poniedziałek, 16 września, ale i również środę 18 września. Mieszkańcy nie chcą czekać do ostatniej chwili. 

Jak wygląda sytuacja powodziowa w Oławie? Sztab zwołał konferencję Jak wygląda sytuacja powodziowa w Oławie? Sztab zwołał konferencję Stan wody w Odrze cały czas rośnie, nie inaczej będzie w najbliższych dniach. Sztab zarządzania kryzysowego w Oławie zwołał konferencję prasową, aby opowiedzieć o podjętych krokach i sytuacji na terenie Oławy. 

Miasto uruchomiło punkt z workami z piaskiem. Po odbiór zgłosić się może każdy Miasto uruchomiło punkt z workami z piaskiem. Po odbiór zgłosić się może każdy Woda w Odrze i Oławie wciąż z tendencją wzrostową. Miasto decyduje się uruchomić punkt z workami z piaskiem. Każdy, kto czuje się zagrożony może się do niego zgłosić.

Stan ostrzegawczy przekroczony. Wody przybywa! Stan ostrzegawczy przekroczony. Wody przybywa! Intensywne opady nie odpuszczają, potwierdzają się prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Kotlinie Kłodzkiej sytuacja jest dramatyczna. Wody w Odrze i Oławie przybywa, stany ostrzegawcze został już przekroczone. Co przyniosą kolejne godziny?

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}