Uwaga! W naszych lasach pojawiły się wilki [VIDEO]
Na terenie lasów w powiecie oławskim pojawiły się wilki. W miniony weekend jeden z myśliwych w okolicy Kopaliny zauważył basiora, samca wilka. Zobacz nagranie VIDEO
Sytuacja miała miejsce w ubiegłą niedzielę, 6 października. Wilk wypędzony został z kukurydzy podczas polowania. Jak informuje Adam Rudnicki łowczy koła "Bażant" wilków jest prawdopodobnie więcej -Widziano go, jak polował. Można zatem stwierdzić, że to nie przechodni wilk, a mieszkaniec. Po stronie lasów na terenie Brzegu wcześniej widziana była wadera z młodymi, a brzeska strona i oławska, to jeden kompleks leśny. Dla nich przemieszczenie się z Biskupic Oławskich do Nowego Dworu to jest chwila. To nie są miesiące, a godzina, maksymalnie dwie. Zwierzę było widziane także dzień później w Minkowicach Oławskich.
Spotkanie człowieka z wilkiem
Ciężko stwierdzić jak zachować się podczas spotkania z wilkiem
-Wilk owszem może zaatakować, gdy poczuje się zagrożony, jednak prędzej to on zobaczy człowieka niż odwrotnie. To dzikie zwierze, bardzo sprytne, czujne, ma doskonały wzrok, węch i słuch. Średnia waga wilka to około 45-60 kg, a niektóre okazy dochodzą nawet do 75 kg. Jego uścisk w zębach dochodzi nawet do 200 kg. Wilk, gdy opanowuje nowe terytoria, tak jak dzieje się to u nas, to w pierwszej kolejności eliminuje z łowiska wszystkie szkodniki - mówi łowczy.
Wilka to duże zagrożenie dla psów i kotów
Spotkanie czworonoga w lesie z wilkiem może skończy się tragicznie. Łowczy apeluje o niezabieranie na grzybobranie zwierząt -Wałęsające się zwierzęta po polach, czy lasach będą ginąć. Pies wcale nie obroni człowieka przed wilkiem. Wilk traktuje psa jako główne zagrożenie i zaatakuje go w pierwszej kolejności.
Sytuację uspokaja leśniczy Leszek Zalewski z Leśnictwa Jelcz.
-Na temat wilków różne są teorie, w końcu to zwierze dzikie. Na pewno nie należy uciekać, ponieważ wilk bardziej się boi człowieka, niż człowiek wilka. Niektórzy twierdzą, że nie należy patrzeć wilkowi prosto w oczy, bo może się zdenerwować i uznać nas za rywala. Jeśli człowiek nie wykona złego ruchu w kierunku wilka, nie ma żadnego zagrożenia. Wilk to wilk i jak każde inne zwierze jeść musi, a na terenach leśnych, gdzie żyje ma pożywienia pod dostatkiem. Warto pamiętać, że jest to zwierze chronione i pod żadnym pozorem nie wolno go niego strzelać. Jeśli wilk wyczuje łatwe jedzenie, może pojawić się w okolicach domostw.
Wilk to jednak pożyteczny mięsożerca
Wilk odżywia się przede wszystkim zwierzętami, od najmniejszych (myszy, ptaki, gady) do największych (jelenie, łosie). W ten sposób reguluje liczebność dużej dzikiej zwierzyny i przyczynia się do zachowania równowagi między gatunkami. Bywa też tak, że wilk przez kilka dni potrafi nic nie jeść lub wystarczą mu rośliny np. grzyby czy jagody.
W Polsce wilk szary podlega ścisłej ochronie na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. 2016 poz. 2183).
Odcisk łapy wilka z okolic Kopaliny z proporcją do dłoni człowieka (nadesłane przez łowczego Adama Rudnickiego)