Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Zobacz, komu możesz pomóc w akcji Podziel się z potrzebującymi!

Dodano: Autor:
Fundacja Ewy Nawrol po raz piąty organizuje akcję świąteczną pt. "Podziel się z potrzebującymi". Zbiórka potrwa od 1 do 17 grudnia. Zapoznaj się z opisem osób, którym możesz pomoc. Zobacz, czego potrzebują.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się dobrem. Fundacja Ewy Nawrol już piąty rok z rzędu pomaga osobom potrzebującym. Każdy, kto chciałby pomóc i oddać potrzebne rzeczy może je przynieść do Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach (ulica Oławska 46) oraz do Siedziby Fundacji Ewy Naworol, w Jelczu-Laskowicach, (ulica Kasztanowa 9, firma Acana Polska). -W tym roku mamy pod opieką 16 osób, są to osoby wybrane przez Miejsko-Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Jelczu-Laskowicach. Są to osoby, które na terenie Gminy Jelcz-Laskowice, są najbardziej potrzebujące, mieszkające samotnie, często zasiłek jest jedynym źródłem utrzymania. Jest możliwość wybrania sobie jednej, konkretnej osoby i przygotowania paczki tylko dla niej- informuje jedna z organizatorek.

 

LP.

Wiek i info

Potrzeby

1.Pan Zbigniew

Wizyta u pana Zbigniewa w zeszłym roku kosztowała nas wiele łez. Skromny człowiek, mieszkający na jednym z jelczańskich osiedli starał się robić wszystko, żeby wypełnić swoją życiową rolę. Niestety, na Pana Zbigniewa los wydał inny wyrok. Po wylewie jest człowiekiem, który prawdopodobnie już nigdy nie wstanie z łóżka. Mieszka w mieszkaniu, a bariery architektoniczne uniemożliwiają mu wyjście na świeże powietrze. Mimo to, jego bliscy dokładają wszelkich starań, żeby mógł godnie żyć. Żona – cicha bohaterka, przejęła rolę opiekunki, pielęgniarki i towarzysza, nauczyła się ze wzroku męża czytać, czego On potrzebuje. W obecnej sytuacji żona Pana Zbigniewa musiała zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad mężem. Z tego powodu rodzina żyje na bardzo niskim poziomie, bo zasiłki ledwie pokrywają koszty miesięcznego utrzymania. Mimo to ich lista potrzeb nie jest długa.

 

żywność

środki czystości

prześcieradła

ręczniki

2. Pani Iwona

Pani Iwona zmaga się ze swoją niepełnosprawnością od zawsze. W wieku nastoletnim, zaczęła izolować się od otoczenia. Zamknięta w mieszkaniu, tylko z tatą, była bardzo nieszczęśliwym człowiekiem. Musiało minąć wiele lat, żeby Pani Iwona zaczęła akceptować swoją niepełnosprawność. Dziś wychodzi z domu i spotyka się z ludźmi, ale poruszanie się kosztuje ją bardzo wiele. Przemogła swój wstyd, mówi bez ogródek o swojej niepełnosprawności. Dziś jest otwartym na świat, inteligentnym człowiekiem, który ma bardzo wiele do powiedzenia. Ma marzenia, których nie spełni, ze względu na swój stan zdrowotny – marzenie o posiadaniu psa… niestety nie może go mieć, bo jest świadoma, że to dla niej zbyt duży obowiązek. Dziś Pani Iwona, wykorzystując swoje możliwości bardzo dobrze radzi sobie z komputerem, z tym też wiąże swoje plany na przyszłość i możliwości na pracę zarobkową. Bardzo kibicujemy Pani Iwonie i będziemy gorąco ją wspierać, by mogła spełniać się w każdym tego słowa znaczeniu – towarzysko, zawodowo, że nawiąże znajomości, dzięki którym nabierze pewności, że jest cudownym, wartościowym człowiekiem.

Laptop

Kołdra

Poduszka

Pościel

Garnek 4 l

3. Pani Janina

Niskie dochody, coraz droższa żywność i leki, to sprawia, że Pani Janina niepewnie patrzy w przyszłość. Mieszka sama i wszystko wskazuje na to, że sama spędzi Święta. Do samotności jest przyzwyczajona, dzieci mieszkają daleko, a teraz, w czasie pandemii strach podróżować. Całe szczęście, w sąsiedztwie mieszka kilka życzliwych osób, więc Pani Janina nie czuje się całkiem opuszczona. Bardziej doskwiera jej bieda niż brak towarzystwa.

Żywość

Środki Czystości (środki do prania)

Ręczniki

4. Pani Barbara

Ciężko pracowała przez całe życie jako krawcowa. Szyła piękne sukienki, interesowała się modą. Długo zarabiała na swoje utrzymanie i nie potrzebowała pomocy od nikogo. Czas jednak obchodził się z Panią Barbarą bezlitośnie – najpierw odszedł ukochany mąż, ludzie kupowali coraz mniej ubrań, zmuszając Panią Barbarę do zawieszenia działalności. Pogorszeniu uległ wzrok, co uniemożliwia szycie, a dramatyczne przeżycia doprowadziły do depresji. Pani Barbara rzadko wychodzi z domu. Jest smutnym, nieco zagubionym w dzisiejszym świecie człowiekiem.

Żywność

Środki czystości

Ręczniki

Poduszka

5. Pani Natalia

Przez niepełnosprawność i ciężką chorobę została zdana łaskę obcych osób. Dostaje dużą pomoc z Ośrodka, codziennie też przychodzi opiekunka, która pomaga w domowych czynnościach. Trudno jednak przetrwać samotne wieczory, kiedy bliscy odeszli. Od kilku lat brakuje męża, dzieci odwiedzają bardzo rzadko. Pani Natalia nie ma życzeń do Mikołaja. Kiedy zapytaliśmy o listę życzeń nie miała ich w ogóle. To może być ciekawe wyzwanie dla kogoś, kto będzie robił dla Niej paczkę, bo wierzymy, że Pani Natalia zostanie obdarowana równie hojnie, jak wszyscy inni.

Żywność

6. Pan Mieczysław

Pan Mieczysław to człowiek niepełnosprawny od urodzenia. Mimo to żył szczęśliwie przez wiele lat, najpierw z rodzicami, później opiekowało się nim rodzeństwo. Dziś jego opiekunką została jedna z kuzynek, po śmierci starszego rodzeństwa Pana Miecia przeprowadziła się do niego i codziennie dba o jego dobrobyt. Żyją w harmonii i miłości, która jest w ich domu namacalna. Z wielką przyjemnością patrzymy na uśmiech Pana Miecia za każdym razem jak go odwiedzamy. Wizyty przyjaciół sprawiają mu dużo radości, co potwierdza opiekunka. Niestety, jedyne co zaburza harmonię w życiu Pana Mieczysława jest brak pieniędzy, często nawet na podstawowe rzeczy. Obecnie Pan Mieczysław zaczyna mieć problemy z przełykaniem pokarmów, dlatego niezbędny dla niego stał się blender.

Żywność

Środki czystości

Ręczniki

Bielizna męska rozmiar L/XL

Blender

7. Pani Wacława

Rok 2020 to był ciężki czas dla pani Wacławy. Od wielu miesięcy nie wychodzi z łóżka. Zakupy, sprzątanie, przygotowywanie jedzenia, wszystkie te czynności przejęła opiekunka. Nie odbiera to jednak Pani Wacławie wiary w nadejście lepszego jutra. Nie narzeka na samotność, ale nie może się przyzwyczaić do swojej niepełnosprawności. Wciąż marzy o tym, by mieć chociaż tyle siły, by przygotować sobie filiżankę herbaty.

Żywność

Środki czystości

Kołdra

Poduszka

Pościel

8. Pani Maria

Od wielu miesięcy raczej nie opuszcza łóżka. Niestety nie ma to najlepszego wpływu na jej samopoczucie. Pani Marii bardzo doskwiera samotność i brak kontaktu z rodziną, która ze względu na bezpieczeństwo nie odwiedziła jej w domu od wielu tygodni. Jej marzeniem jest postawienie przy łóżku stolika, na którym zmieści lampkę, kubek herbaty, leki i ulubione krzyżówki. Mamy nadzieję w tym roku spełnić to marzenie.

Żywność

Środki czystości

Stolika przyłóżkowy Pościel

9. Pani Danuta

Mimo podeszłego wieku radzi sobie świetnie w domowych czynnościach. Sprzątanie mieszkania, gotowanie to dla niej czynności, które pozwalają nie myśleć o samotności. Bardzo lubi dbać o swoje mieszkanie, przywiązuje dużą wagę do pamiątek i drobiazgów, które trzyma na honorowych miejscach w dużym pokoju. Strach przed chorobą zatrzymał ją w domu na wiele tygodni i wzmógł poczucie opuszczenia przez innych. Dlatego chcielibyśmy jej pokazać, że nie wszyscy o Niej zapomnieli

Żywność

Środki czystości (proszki do prania, płyny do płukania, płyny do podłóg)

Pralka Frania

10. Pan Zbigniew

Pan Zbigniew to przykład człowieka, któremu życie pokruszyło się jak herbatniki w ciągu dwóch lat. Najpierw stracił ukochanego syna, z którego odejściem do dziś nie może się pogodzić. Rok później Pan Zbigniew stracił nogę w wyniku pęknięcia tętniaka. Badania wykazały, że drugą nogę też może czekać amputacja. Problemy ze zdrowiem, duże koszty rehabilitacji i leczenia, zbyt niski zasiłek pielęgnacyjny doprowadziły do tego, że Pan Zbigniew i jego żona musieli wyprowadzić się z dużego mieszkania i zająć dużo mniejsze, by zredukować koszty utrzymania. Jednak w obecnej sytuacji nawet to nie wystarczyło i mimo, że całe życie uczciwie pracowali, dziś zmagają się z biedą i niemożliwością zaspokojenia wszystkich potrzeb.

Żywność

Środki czystości (proszki do prania, płyny do płukania)

Kołdra i poduszka 

Ręczniki

11. Pan Bolesław

Z rozrzewnieniem wspomina czasy, kiedy jako „złota rączka” potrafił wszystko zreperować. Dziś jest zbyt słabym, schorowanym człowiekiem. Czasem jest tak słaby, że jedyne o czym marzy, to żeby nie było mu już tak przejmująco zimno. Po śmierci żony o jego mieszkanie dba opiekunka, która przychodzi dwa razy w tygodniu pomóc w domowych czynnościach. Pozostałe dni Pan Bolesław spędza samotnie, nie mając nadziei na lepsze jutro.

Żywność

Środki czystości

Kołdra i poduszka

Ciepły koc

12. Pani Ewa

Mimo podeszłego wieku i postępującej choroby stawów Pani Ewa nie poddaje się i chce być jak najdłużej samodzielna. Codzienni stara się posprzątać mieszkanie czy ugotować ciepły posiłek. Popołudniami traci siły i musi odpocząć. Czasem jednak przychodzą dni, że Pani Ewa nie ma siły nawet wstać z łóżka. Na szczęście potrafi o siebie zadbać i zawsze w lodówce czy zamrażalniku ma przygotowany posiłek na taką ewentualność. Teraz chciałaby tylko jeszcze mieć kuchenkę mikrofalową, żeby odgrzanie takiego posiłku nie kosztowało ją w wiele wysiłku.

Żywność

Środki czystości (proszek do prania, płyn do płukania)

Kołdra i poduszka

Koc

Kuchenka mikrofalowa

13. Pan Władysław

W czasach młodości lubił fotografować i filmować swoją córkę. Dziś wraca często do tych pamiątek i nie dowierza, że tak szybko dorosła i zamieszkała tak daleko. Dziś ma swoje dzieci, męża, pracę, w dodatku w czasie epidemii nie może odwiedzać rodziców ze względu na niebezpieczeństwo. Pan Władysław jest bardzo słaby i coraz chudszy, brak kontaktów wyraźnie mu nie służy. Na szczęście jest obok ukochana żona, która mimo wieku ma się dobrze i pielęgnuje go wkładając w to całe serce.

Żywność

Środki czystości

Poduszka i kołdra

Pościel

Ręczniki

Mały garnek

Piżama męska r. S

14. Pani Jadwiga

Pani Jadwiga jest skromną osobą, która ceni sobie spokój. Mieszka sama, w centrum miasta i wychodzi tylko do Kościoła. Na szczęście tam ma blisko. Elokwentna i wykształcona, od zawsze interesowała się literaturą. Ostatnio uległ pogorszeniu wzrok, więc musi ograniczyć czytanie. Jej stan zdrowia wymaga dużej uważności w odżywianiu, ale dzięki zeszłorocznej paczce gotowanie lekkostrawnych posiłków nie jest już trudne. Dziś Pani Jadwiga nie ma dużych wymagań. Doceni dobrą herbatę czy kawę, bo jest smakoszem liściastego naparu.

Żywność

Środki czystości (płyny do prania)

Kawa w małym słoiczku

Dobra herbata

15. Pani Alicja

Utrata bliskiej osoby to wielki cios. Czasem tak wielki, że postawia wielką wyrwę na psychice, której nic już nie jest w stanie wyleczyć. Samotność, izolacja w mieszkaniu, spotkania jedynie z opiekunką – to wszystko prowadzi do zobojętnienia.

Żywność

Środki czystości

16. Pani Barbara

Od wielu lat jest sama i przyzwyczaiła się do tego stanu rzeczy. Latem lubi wyjść przed blok i posiedzieć na ławce, nawet zimą wychodzi na krótkie spacery. Bez świeżego powietrza żyć nie może. Oprócz cukrzycy i niedogodności z nią związanych ma się całkiem nieźle. Problemem jest tylko niska emerytura, która ledwie starcza na opłacenie czynszu i podstawowej żywności. Mimo to Pani Barbara jest optymistką, nie uskarża się na swój los i bardzo cieszy się na każdą pomoc.

Żywność

Środki czystości

Ręczniki

     

 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (1)

z
zwykła osoba
przeczytałam do połowy, płaczę, to jest straszne, że gdy jedni zastanawiają się nad zakupem kolejnych butów, ciuchów, to ludziom obok nas brakuje podstawowych środków życia... Oni żyją obok nas. Zanim kupimy dziecku kolejną zbędną zabawkę a sobie kolejne buty to pomyślmy o takich ludziach i naprawdę wspomóżmy NIE TYLKO OD ŚWIĘTA

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}