Bezsilni mieszkańcy walczą o drogę

Interwencje, Bezsilni mieszkańcy walczą drogę - zdjęcie, fotografia
olawa24.pl 12/02/2019 11:25

Od kilku lat trwa nieustanna walka mieszkańców Miłoszyc o remont dróg gminnych. Chodzi między innymi o Osiedle Słoneczne, na którym nie ma oświetlenia, chodników i utwardzonych dróg. Mieszkańcy są bezradni, władze miasta obiecywały im jeszcze w 2012 roku przebudowę, jednak do tej pory nic się nie zmieniło.

Osiedle Słoneczne obejmuje cztery drogi gminne – ul. Stanisława Wyspiańskiego, ul. Juliusza Słowackiego, ul. Adama Mickiewicza oraz ul. Jana Kochanowskiego. W najgorszym stanie jest ulica Wyspiańskiego, aby dostać się na resztę ulic, trzeba przejechać właśnie przez nią.

Na osiedlu mieszkają dwie niepełnosprawne osoby, które każdego dnia mają ogromne problemy, aby poruszać się po nieutwardzonych drogach.

Sebastian Drewnik jeździ na wózku inwalidzkim. Przyznaje, że nie jest mu łatwo przejechać po dziurawych i błotnistych drogach. Były przypadki, że wpadł w dziurę, z której nie mógł wyjechać i musiał prosić o pomoc sąsiadów. Zdarzyło się również, że po zmroku Sebastian upadł z wózkiem, leżał na mrozie przez kilkadziesiąt minut, był kompletnie niewidoczny zauważyła go dopiero kobieta, która przejeżdżała samochodem i pomogła mu wstać. Sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że po zmroku piesi są praktycznie niewidoczni.

Całą sprawą i pismami do Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice zajmuje się jeden z mieszkańców Osiedla Słonecznego, Rafał Kolman. Pierwsze pismo zostało złożone do urzędu 10 września 2012 roku. Mieszkańcy prosili o oznakowanie, oświetlenie oraz w planie długoterminowym o wykonanie projektu infrastruktury drogowej, wykonanie instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej oraz wykonanie dróg z chodnikami. Jednak pismo zostało bez odpowiedzi.

10 kwietnia 2014 roku mieszkańcy postanowili ponownie upomnieć się o drogę. Wtedy też otrzymali odpowiedź od dawnego zastępcy burmistrza Piotra Stajszczyka. W odpowiedzi na pismo gmina uwzględniła w bieżącej wieloletniej prognozie finansowej inwestycję „Przebudowa ulicy Wyspiańskiego i Słowackiego w Miłoszycach” w zakresie przebudowy nawierzchni drogi, chodników, poboczy oraz oświetlenia. Realizacja zadania planowana była na lata 2018-2020. W piśmie zawarta została również informacja, o tym, że ulice na Osiedlu Słonecznym w planie krótkoterminowym zostaną oznakowane zgodnie z przepisami.

Tak jednak się nie stało. Mieszkańcy po raz kolejny musieli działać. Tym razem składając pismo już do nowych władz miasta, 14 marca 2017 roku. W odpowiedzi na pismo otrzymali informację od zastępcy burmistrza Romualda Piórko:

„Potrzeby związane z przebudową dróg w naszej gminie dotyczą wielu nowych ulic we wszystkich miejscowościach, a szczególnie tych gdzie od wielu lat zauważalny jest wzrost ilości budowanych nowych budynków mieszkalnych (Osiedle Europejskie w Jelczu-Laskowicach, Miłoszyce, Chwałowice, Dębina).

Niestety większość dróg posiada nawierzchnię gruntową i gmina nie ma na tyle środków finansowych w budżecie, aby zabezpieczyć wszystkie potrzeby mieszkańców związane z dojazdem do ich działek. Wybudowanie kilkudziesięciu km dróg o twardej nawierzchni wymaga bardzo dużych nakładów finansowych więc aby poprawić warunki dojazdu, gmina wydaje co roku pewną pulę środków finansowych z budżetu na tzw. równanie dróg gruntowych.

Jednocześnie nadmieniam, że nawiązując do uzyskanych na zebraniu wiejskim informacji o zapewnieniu Zakładu Energetycznego o chęci budowy oświetlenia ulicznego wystąpiliśmy o potwierdzenie czy planowana jest taka inwestycja. W przypadku uzyskania potwierdzenia Gmina dla swoich terenów udzieli inwestorowi prawa dysponowania terenem na cele inwestycyjne”.

Kilka lat temu mieszkańcy zrobili zbiórkę pieniędzy i na swój koszt wynajęli maszyny, które ubiły tłuczeń opłacony przez gminę. Jednak na niewiele on się zdał, wytrzymał tylko kilka miesięcy. Mieszkańcy twierdzą, że równanie drogi, to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Po przejechaniu maszyn po tygodniu powstają jeszcze większe dziury niż dotychczas.

Zapytaliśmy zastępcę burmistrza Jelcza-Laskowic Romualda Piórko o to, czy w planach inwestycyjnych jest ujęte Osiedle Słoneczne -Na pewno w tym roku drogi będą naprawiane jako nawierzchnia szutrowa, tak jak to robimy co roku. Jesteśmy na etapie przetargu i wyłaniania wykonawcy na tego typu roboty. W najbliższych dwóch, trzech latach nie planujemy wykonywania tych dróg z tego względu, że planujemy inwestycję i mamy pozwolenie na budowę dróg na Osiedlu Europejskim, dodatkowo kanalizacja w Minkowicach oraz rozbudowa szkoły w Miłoszycach. To są inwestycje planowane na kilkadziesiąt milionów złotych – wyjaśniał Romuald Piórko. -Nie robi się oświetlenia dla oświetlenia, trzeba zaprojektować drogę z odwodnieniem i kanalizacją deszczową z oświetleniem i nawierzchnią. Trzeba to wykonać kompleksowo.

 

Reklama

Bezsilni mieszkańcy walczą o drogę komentarze opinie

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-02-12 18:55:56

  To jest problem każdej wioski w tej gminie. W Minkowicach Oławskich jest również problem - nie ma chodników praktycznie nigdzie, a drogi gminne w kilku przypadkach są drogami gruntowymi - najgorsza to ul. Kniaziewicza.

 • Darek - niezalogowany 2019-02-12 19:01:15

  Panie Burmistrzu, drogi gminne i chodniki w Minkowicach to powinien być priorytet. Chodników nie ma, a drogi gminne które są szutrowymi to jest porażka. Konieczna wymiana nawierzchni na asfalt!

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 19:06:00

  U nas w Minkowicach rozkopali pół drogi, bo robią kanalizację i od około 2 miesięcy nic się tam nie dzieje. Ta Gmina to porażka. Chodników też wcale nie ma. A proszę zobaczyć w jakim stanie jest ul. Kniaziewicza. Ostatnio kurier do mnie dzwonił, że nie podjedzie pod dom, bo nie będzie taką drogą jechał. To o czymś świadczy.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 19:07:14

  A najlepsze jest to, że zgodnie z mapą ul. Kniaziewicza jest w części drogą leśną haha Mam nadzieję, że szybko zostanie zrobiona.

 • But z błota - niezalogowany 2019-02-12 19:15:00

  W Jelczu w parku też lamp nie ma, chodnik i oświetlenie tylko koło gminy a reszta w błocie. Tak samo ulice z tyłu stadionu. Wprowadziłam się niedawno i tylko czekam aż mróz drogę ściśnie wtedy można jakoś z domu wyjść bo latać nie umiem. Jednakże bardziej szkoda mi osób niepełnosprawnych, ale cóż tam gdzie urzędaski mieszkają tam i pieniążki na drogę i oświetlenie są ;)

 • gość 2019-02-12 19:17:10

  Sprawę proszę kierować do biznesmena Jaskóły który działki sprzedawał i obiecał że drogi zbuduje .No i trzeba było wybrać Dudkowskiego on załatwił by 500 milionów na drogi jak do Jelcza !

 • gość 2019-02-12 19:19:19

  A Miłoszyce na kogo głosowało?

 • Andrzej - niezalogowany 2019-02-12 19:25:49

  W Miloszycach obecna władza miała znakomite wyniki wyborcze w Minkowicach zresztą chyba też także sami sobie winni

 • Eh - niezalogowany 2019-02-12 19:31:02

  Niech się teraz władza odwdzięczy mieszkańcom Minkowic i Miloszyc, którzy to głosowali na nich.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 19:43:26

  Dutkowski załatwił by 500 milionów jak do jelcza haha a to dobre i przy okazji wyzerował firmowe konto i zrobił zadłużenie z którego po jego zdjęci fabryka powoli wraca na właściwe tory

 • somsiad - niezalogowany 2019-02-12 19:46:09

  Elo Sebix somsiad here

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 20:19:16

  Najgorsza droga w Miłoszycach jest na ulicy wiśniowej ludzie piszą pisma od 20 lat gmina niechcenia poprawny nawierzchni woli raz w roku przejechać wyruwnarkom . Panie Burmistrzu proszę o przejechanie się ul wiśniowom, słonecznom i innymi w Miłoszycach jest problem czy niema ja wiem że po wyborach to macie nas gdzieś.A co z dziećmi które idą do szkoły obłocone po kolana.Prosimy o zauważenie tego wielkiego problemu.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 20:47:06

  Proponuję przejechać się do przedszkola "Mikołajek" brak słów

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 20:54:47

  Nie narzekajta rondo mata.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 21:11:36

  Proszę przejechać się ulicą Sadową w Miloszycach. Tam prędkość 5km/h to o wiele za dużo. Gmina nic z tym nie robi, a na tej ulicy jest przedszkole! Nie można ani przejść pieszo ani przejechać autem! I co z asfaltem do przedszkola, który miał być dawno temu...

 • Gość 24 - niezalogowany 2019-02-12 21:58:40

  Tak burmistrz dziękuje wyborcom z Miłoszyc za poparcie w wyborach. Brawo Pnie Burmistrzu,.
  Proszę przypomnieć mieszkańcom ile miał Pan głosów w swojej wiosce w Miłoszycach.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-12 23:38:48

  Ludzie na tym osiedlu w Miloszycach połakomili się na tanie działki a teraz narzekają, że nic tam nie ma i nikt nie chce tam nic robić. Moim zdaniem w pierwszej kolejności powinny być zrobione stare ulice w Miloszycach takie jak wisniowa, ogrodowa czy do przedszkola.

 • U96 - niezalogowany 2019-02-13 05:16:55

  A wystarczy zamiast tłucznia gradacji 0-32 drogi wykonać z tłucznia np 5-32. W lecie nie będzie pyłu, a z okresie deszczów wody, kałuży nie będzie. Niestety koszty są większe, ale cóż zamiast raz zapłacić więcej to co roku płacimy trochę mniej.

 • Jan - niezalogowany 2019-02-13 08:39:28

  Kpina że tak wygląda drogi w naszej Gminie!!! Popieram mieszkańców Miłoszyc, bo u nas w Minkowicach Oławskich jest ten sam problem z drogami gminnymi. Poza tym rozwalili drogę w grudniu bo robią kanalizację i od 2 miesięcy nic nie robią!!!!!

 • cześ - niezalogowany 2019-02-13 11:19:35

  Najlepiej, domy pobudować a droga już nie ważna, droga powinna powstać przed rozpoczęciem budowy domów!!!

 • Aha - niezalogowany 2019-02-13 14:45:32

  Na ul. Kościelną tyle lat czekali mieszkańcy! Mam nadzieję, że zaczna od najstarszych ulic, tych gdzie ludzie czekają już długo. Wiśniowa i Sadowa są najbliżej centrum...

 • gość 2019-02-13 16:15:02

  Leonie Dudkowski konta nie wydrenował zrobiła to Lastrada

 • Gość Gość - niezalogowany 2019-02-17 09:21:44

  kupili działki w polu parę lat temu i już im się droga marzy. 20-30 lat to norma

Dodajesz jako: |


Reklama
Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez olawa24.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

olawa24.pl z siedzibą w Oława 55-200, 3 Maja 26 pokój numer 309

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"