Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Jak pożegnać się ze szkołą w czasach pandemii?

Dodano: Autor:
Jak zakończyć rok szkolny, gdy wokół świat zmaga się z wirusem, a uczniowie uczą się w domach i są skazani na e-szkołę? Coraz częściej pojawiają się głosy, że tak jak przedszkola i żłobki, tak i szkoły powinny zostać otwarte przynajmniej na kilka dni. Bo to nie tylko mury, ale cała społeczność, która działa według stałego rytmu, którego głównymi wydarzeniami są rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego. Trudno jednak nawet teraz powiedzieć, czy takie zakończenie będzie w ogóle możliwe.

Sytuacja jest szczególnie trudna dla uczniów, którzy w tym roku żegnają się ze szkołą, a więc dla maturzystów, czy uczniów 8. klasy szkół podstawowych. Od nowego roku szkolnego będą już uczęszczać do nowych szkół, stracą pewnie kontakt z większością kolegów z klasy, nie mówiąc już o nauczycielach, z którymi zdobywali wiedzę przez tyle lat. Nie tylko nauczyciele, ale też ich podopieczni podkreślają, że nie wyobrażają sobie tego rozstania bez żadnego pożegnania.

Szkoła to miejsce przyjaźni

Decyzją rządu szkoły pozostaną już zamknięte do końca roku szkolnego, czyli do 26. czerwca. Sytuacja nie sprzyja więc oficjalnemu zakończeniu roku. Tymczasem szkoła nie jest tylko miejscem nauczania, ale również kontaktu z rówieśnikami, przyjaźni między dziećmi, wsparcia i pomocy ze strony grona pedagogicznego. I gdy do tej pory każdy starał się ograniczyć swojemu dziecku czas spędzany przed komputerem, teraz jest to w zasadzie jedyna forma kontaktu, niestety niewystarczająca.

Niektóre szkoły, a szczególnie klasy, które w tym roku będą opuszczać stare mury, myślą nad rozwiązaniami, które umożliwią świętowanie zakończenia roku. Dla wielu z uczniów jest to bardzo ważne, żeby choć symbolicznie celebrować taki dzień.

Wideo akademia dla uczniów

Do tej pory wyglądało to tak, że szkoła organizowała akademię, a wybrane klasy przygotowywały program artystyczny. Następnie dzieci otrzymywały świadectwa i nagrody szkolne, np. za szczególne osiągnięcia w nauce, udział w konkursach, itp. Takimi nagrodami mogły być na przykład książki ze specjalną dedykacją od nauczyciela.

W obecnej sytuacji szkoły rozważają, czy nie przygotować akademii on-line, w której będą mogli uczestniczyć zdalnie wszyscy, a przygotowane potem relacje, będą formą pamiątki i źródłem wspomnień. W ten sposób nawet w tak nietypowych warunkach można zaplanować występy uczniów i przekazać słowa otuchy ze strony grona pedagogicznego. W końcu pożegnanie szkoły, zwłaszcza gdy jest to ostatni rok nauki, jest ważnym wydarzeniem dla całej szkolnej społeczności.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}