Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Kapsuła czasu otwarta! Co w niej zobaczyliśmy?

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: olawa24.pl

O tym ciekawym odkryciu informowaliśmy dwa tygodnie temu. Dziś oficjalnie kapsuła czasu została otwarta!

7 marca podczas prac związanych z demontażem zabytkowej XIX-wiecznej kolumny, w jej fundamencie znaleziono kapsułę czasu. Kolumna musiała zostać przeniesiona, ponieważ teren, na którym się znajduje, zostanie wykorzystany na budowę ronda.

Dziś, 21 marca w piwnicach oławskiego Ratusza oficjalnie otwarto kapsułę. Zgodnie z procedurami, otwarcie musi nastąpić w obecności Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. I tak też się stało. Na wydarzeniu obecny był Daniel Gibski, wojewódzki konserwator zabytków. Otwarcie nadzorowały pracownicy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Nie mogło zabraknąć także konserwatorów: Katarzyny Kroczak, kierownika działu konserwacji, głównego konserwatora zbiorów Ossolineum oraz Iwony Stefaniak. 

Przy tym historycznym wydarzeniu obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

-Jest to jedna z historycznych chwil dla naszego miasta. Przy długo oczekiwanej inwestycji związanej z budową ronda na ulicy Lipowej, okazało się, że znaleźliśmy wspaniale zachowaną szklaną tubę, która niesie do nas przesłanie sprzed ponad 100. lat - mówił burmistrz Tomasz Frischmann. 

-Jest to bardzo ciekawa okoliczność. Tych pomników chwały było wiele, nie spodziewaliśmy się, że będziemy mieć tutaj takie odkrycie - mówił Daniel Gibski.

Po otwarciu kapsuły dokumenty pokrótce zobaczyła także Marta Możejko, kierownik Działu Dokumentów Życia Społecznego przy Urzędzie Miejskim. Która opowiada o pomniku zwycięstwa i historii Oławy.

-W kalendarium jest zawarta informacja, że 25 kwietnia 1872 roku została odsłonięta i poświęcona kolumna zwycięstwa we wsi Baumgarten. Nie należała ona jeszcze do miasta. O jej przyłączeniu do Oławy zdecydowała rada miejska w 1911 roku. Wieś ta rozciągała się wzdłuż ulicy Lipowej, od kamiennego mostu prowadzącego na Siedlce do skrzyżowania z dzisiejszą Kutrowskiego i dalej jeszcze do skrzyżowania, gdzie zbiega się pięć ulic: Lipowa, Broniewskiego, Strzelna, Wiejska i Kilińskiego. 1870-1871 to czas trwania wojny francusko-pruskiej, której wynik zdecydował o historii Niemiec. Powstało jedno wielkie, silne cesarstwo niemieckie. Więc te kolumny zwycięstwa powstawały w wielu miejscach. O czym dokładnie jest to dokument, okaże się za jakiś czas, musimy nad tym popracować.

W dokumencie znajduje się lista osób, być może są to fundatorzy tejże kolumny. Znajduje się w niej także zapisek z datą 17 kwietnia 1872 rok - czyli tydzień wcześniej, jak została poświęcona i otwarta kolumna. Tekstu, który jest zapisany bardzo drobnymi literami, dobrą kaligrafią, jest naprawdę sporo. 

Przed dokładnym odczytaniem, dokument będzie wymagał pracy konserwatorskiej, musi zostać wyprostowany. Oprócz dokumentów, w kapsule znajdowało się również dwanaście monet, najstarsza jest 1807 roku. Data najmłodszej to 1871 rok. Z jednej z nich została wykonana zawieszka. Dwie z monet są okolicznościowe, jedna złota lub pozłacana, na nich wymieniona jest nazwa miejscowości Baumgarten. 

-To pokazuje, że dla mieszkańców ważna była lokalna społeczność. To rzadkie znalezisko, bo wszystkie kapsuły znajdywane w zwieńczeniach wież, są w pojemnikach metalowych. Pierwszy raz widzę szklaną kapsułę. Są one znane, ale z czasów średniowiecza - dodawał Marcin Diakowski, archeolog. -W Baumgarten mieszkało około tysiąc ludzi. Było około 120 domów. Ta społeczność potrafiła zachować jedność i wyróżniać się na tle powiatu. To też jest znamienite. 

Kolumna jest aktualnie w pracowni konserwacji zabytków, trwa jej restaurowanie. Wróci w okolice już wybudowanego nowego ronda. Nina Kordys kierując na koniec słowa do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ma nadzieję, że wszystkie te eksponaty trafią do Oławy.

Kapsuła czasu w zabytkowej kolumnie. Odkrycie podczas budowy ronda Kapsuła czasu w zabytkowej kolumnie. Odkrycie podczas budowy ronda Trwają pracę przygotowawcze do rozpoczęcia budowy nowego ronda w Oławie. Dziś dokonano ciekawego odkrycia. 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (2)

G
Gość
Tak jak budowali Niemcy kamienice to już się nie powtórzy ten kunszt . Teraz to pustak 24 cm + styropian tynk i od 7 tys m2 w górę a po 20 latach przykro na to patrzeć .
a
alibaba
zabieracie kawałek terenu przedszkola by zbudować rondo, aby postawić pomnik ponownie zabierezcie kolejną część terenu przedszkola no i wiadomo jak huczna odbędzie się tam impreza i kto będzie stał w pierFszym rzędzie i zakopywał kolejną kapsułę a w niej zdjęcia Oławskiej betonozy z XXIw.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}