Przewodniczący Rady Miejskiej z projektem uchwały o budżecie
Pomysłodawcami i autorami projektu uchwały budżetu obywatelskiego są oławianie Krzysztof Betker oraz Tomasz Wąsiński, którzy wraz z Joanną Rataj-Pyzio przekazali go przewodniczącemu Rady Miejskiej w Oławie. - Muszę podziękować osobom, które trochę aktywniej
uczestniczyły w zbieraniu podpisów, Joannie Rataj-Pyzio, reprezentująca stowarzyszenie Szymona Hołowni, wspierali
nas również pan Marek Drabiński oraz pani Agnieszka Mikołajek. Dzięki tym wszystkim wspólnym siłom mieliśmy sposobność zebrać te
wymagane 300 podpisów. Warte podkreślenia jest to, że jest to pierwsza uchwała rozumiana, jako inicjatywa uchwałodawcza
mieszkańców, która jest w formule, którą usankcjonował sejm. My właśnie w tej formule ten projekt składamy - mówił Krzysztof Betker.
Przewodniczący Rady, Krzysztof Mazurek przyjął projekt uchwały, informując wnioskodawców, o tym, aby uchwała została wprowadzona
na sesję musi ona zostać zaopiniowana przez prawnika oraz skarbnik. -Kompletna uchwała musi wpłynąć siedem dni przed
sesją więc jest możliwość, że zostania ona wprowadzona na styczniową sesję. Chciałbym też, aby na posiedzeniu komisji radni
zapoznali się z tym projektem - informował przewodniczący Rady. -Uważam, że wszystko, co trzeba zrobić w mieście, jest robione dla społeczeństwa. Czy jest potrzebny budżet? Nie jestem w stanie powiedzieć. Wydaje mi się, że jako radni wszystko robimy dla miasta. Nie mam wyrobionego w tej chwili zdania, muszę zapoznać się z całą uchwałą, zobaczyć jej założenia i kwotę.
Skąd pomysł na Budżet Obywatelski w Oławie?
-Mieszkańcy mają pomysły na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Podam tutaj przykład oczyszczaczy powietrza do żłobka
i przedszkoli w Oławie. Miałem okazję ponad dwa lata temu, przypominać, żeby w bawialniach były oczyszczacze dla dzieci.
Niestety nie ma najwyraźniej pieniędzy, które w tym przypadku nie są wygórowane, żeby tego typu projekty zrealizować.
Mam wrażenie, że młodzi ludzie nie mają możliwości kształtowania przestrzeni. Jest to najwyższy czas i pora, aby mieli taką okazję.
W Oławie nie ma skateparku, w Jelczu-Laskowicach jest jeden, a za moment będą dwa i to wszystko dzięki budżetowi obywatelskiemu. -dodawał Krzysztof Betker.
Pomysłodawcy uchwały o budżecie obywatelskim podzielili go na trzy grupy - kategoria od 80 do 350 tysięcy złotych, kategoria od 20 do 80 tysięcy złotych i mniejsze projekty do 20 tysięcy złotych. -Budżet obywatelski jest narzędziem dla obywateli, które ma współgrać z tym, co robi miasto. To nie jest coś przeciwko miastu, to mały dodatek i niewielka kwota całego budżetu, która obywatele mogą sami zasugerować i w prosty sposób wykonać, co im wpadnie do głowy. To nie muszą być skateparki, pomysłów może być bardzo dużo z wielu obszarów i każdy może działać na swoim podwórku - dodała Joanna Rataj-Pyzio reprezentująca stowarzyszenie Polska 2050.
19 grudnia wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 zorganizowali prawie czterogodzinną akcję zbierania podpisów poparcia dla budżetu obywatelskiego, podczas której swoje poparcie wyraziło 385 osób. Poza akcją popisy były również zbierane przez wolontariuszy indywidualnie oraz sami inicjatorzy uchwały jeszcze przed zawarciem kontraktu obywatelskiego mieli część podpisów już zgromadzonych. Do projektu uchwały zostało dołączonych 61 list poparcia zawierających łącznie 552 wpisy.