Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Wybrano wykonawcę nowego przystanku kolejowego

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: Miasto Oława

Nowy przystanek ma zostać zlokalizowany w okolicy powstającego osiedla mieszkaniowego w ramach programu „Mieszkanie Plus”.

Postępowanie przetargowe na budowę nowego przystanku kolejowego – Oława Zachodnia zostało zakończone. Wykonawcą inwestycji jest firma Infrakol Sp. z o.o. Sp. K z Jawora. Umowa ma zostać podpisana 1 kwietnia.

-Pomysł na nowy przystanek kolejowy sięga lat 80. XX wieku. Przez ten czas wiele osób zabiegało o realizację tej inwestycji, w tym także poprzednie i obecne władze miasta. W 2018 roku miasto złożyło deklarację budowy dróg dojazdowych oraz parkingów, ważna była też możliwość pracy nad zmianą układu komunikacyjnego Oławy poprzez wpisanie miasta w program budowy obwodnicy i mostu. Miało to wpływ na przyspieszenie decyzji PKP o budowie przystanku. Będzie on zlokalizowany w okolicy powstającego osiedla mieszkaniowego w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Lokalizację wskazało miasto, jego głównym atutem jest położenie. Skorzystają z niego przede wszystkim mieszkańcy osiedla Sobieskiego, Nowy Górnik i Nowy Otok- informuje Miasto Oława. 

Powstanie nowy przystanek kolejowy w Oławie Powstanie nowy przystanek kolejowy w Oławie W ramach „Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” nowe miejsce na mapie kolei powstanie w okolicach osiedla Sobieskiego w Oławie, a także osiedla Nowy Otok. Niedługo również rozpocznie się remont dworca PKP.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (5)

m
mieszkaniec
Niestety mieszkańcy Nowego Otoku nie dojadą do nowego przystanku. Utkną na zamkniętych przejazdach kolejowych. Wzrost natężenia ruchu kolejowego i samochodowego oraz lokalizacja dwóch stacji kolejowych w odległości około 1700m metrów od głównego wyjazdu z Oławy całkowicie zablokuje ruch pojazdów. Niejednokrotnie kierowcy już stoją w korku od Iwaszkiewicza, a po uruchomienia drugiego przystanku zwalniające pociągi spowodują że będziemy stali już od Lipowej aby wyjechać z centrum Oławy w kierunku autostrady. Pisałem już kilka razy, że budowa tego przystanku bez budowy wiaduktu lub tunelu na ulicy Wiejskiej nie ma sensu.
k
kris
a kto wymyślił, żeby tam postawić blokowisko i gęstą zabudowę? obecna władza, która też nie potrafi rozwiązać problemu z przejazdem
S
SpecjalistaOdWszystkiego
Ja to sobie tak głupio wymyśliłem, że na stację kolejową można będzie się dostać od strony N.Otoku. Ale fakt, nic nie róbmy w Oławie, bo N.Otok stoi w korku. Do czasu budowy wiaduktu, tunelu lub teleportu. Albo chociaż wstrzymania ruchu piciągów.
O
Obywatel
Dojazd do przystanku będzie od Otoku i od Oławy. Wyobraźcie sobie, że tam są "dwa tory", więc peron tylko od strony Otoku zabierze pasażerów do Opola, Żeby dało się jechać do Wrocławia, potrzebny jest peron po stronie Oławy. Tak jak jest to rozwiązane między innymi w Lizawicach. Dodatkowo zakres prac projektowych obejmuje budowę przejścia podziemnego oraz dojść do peronów (dojść nie dojazdów). Innym nurtującym mnie problemem jest dystans od stacji do przejazdu na drodze nr 396, jest to ok. 850 m., żeby zrozumieć problem, polecam np. ok 16:50 stanąć na przejeździe na ul. Kilińskiego (880 m. od dworca PKP), pociągi startujące z dworca w stronę Wrocławia się toczą i rozpędzają, przejazd jest zamknięty znacznie dłużej, bo 5-7 min. Taki czas zamknięcia na ul. Wiejskiej robi korek na ul. Lipowej i ul. Strzelnej. Do tego, pociąg podmiejski, który będzie się musiał zatrzymać na obu stacjach, będzie jechał znacznie wolniej. Ja popieram wszystkie takie inwestycje, bo to fajnie, że miasto się rozwija, ale mam wrażenie, że nowe problemy będą z tego tytułu nam doskwierać.
S
SpecjalistaOdWszystkiego
Nie jestem przekonany, że ten czas zamknięcia zapór będzie dużo dłuższy. Zgadzam się, że musi być większy (ale to raptem 15 pociągów / dzień; nie wiem ile jest sumarycznie wszystkich). Pytanie jest, na ile taka stacja zmniejszy ruch samochodów na Strzelnej. (też zakładam, że niewiele). Natomiast

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}