Ciśnieniomierz dla starszej osoby- jak wybrać?
Seniorzy to grupa osób, która szczególnie powinna dbać o regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego. Ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia pomiarowego dla nich. Na jakie parametry ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze urządzenie dla osoby starszej?
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Osoba starsza, która z wiekiem boryka się z ograniczoną sprawnością manualną, szuka zwykle urządzenia prostego w obsłudze. Ta prostota to również łatwość zakładania mankietu ciśnieniomierza. Stąd też seniorzy decydują się na ciśnieniomierze nadgarstkowe. Niestety tego typu urządzenia są mniej dokładne, a ich miarodajność stanowi spory problem szczególnie u osób chorujących na cukrzycę i zmagających się z problemami naczyniowymi. Ciśnieniomierz naramienny, choć posiada trudniejszy do założenia mankiet, da znacznie wiarygodniejsze wyniki pomiarowe. Jest to urządzenie zdecydowanie bardziej rekomendowane seniorom.
Sprawdź: ciśnieniomierz - Apteka dla Rodziny.
Prosta obsługa i funkcjonalność ciśnieniomierza odpowiednia dla osoby starszej
Jak już wspomniano, właściwy wybór rodzaju ciśnieniomierza jest bardzo ważny i dużej mierze warunkuje dokładność wykonywanych pomiarów. Na jakie inne parametry urządzenia trzeba zwrócić uwagę, wybierając ciśnieniomierz dla osoby starszej?
- Prosta obsługa- najlepiej, jeśli mankiet pompuje się automatycznie, a sam aparat wyposażony jest w 1 maksymalnie 2 przyciski, co ogranicza ewentualne pomyłki.
- Czytelny wyświetlacz- powinien być on duży, sprawdzi się kontrastowy ekran z wyraźnie widocznymi symbolami,
- Funkcjonalność dostosowana do potrzeb- przydatna dla osoby starszej wydaje się pamięć pomiarów, wykrywanie nieregularnego rytmu serca, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, a także automatyczne wyłączanie gdy urządzenie nie jest używane. Ułatwieniem będzie na pewno kolorowa interpretacja wyników, gdzie zielony kolor oznacza, że ciśnienie jest w normie, a czerwony ostrzega o jego podwyższonej wartości.
- Wielkość mankietu- jeśli wybierzemy standardowy mankiet dla osoby otyłej lub z obrzękami, może okazać się on za mały, co znacznie obniży komfort wykonywania pomiaru, a także negatywnie wpłynie na uzyskany wynik. Dostępne na rynku mankiety XL o wymiarze 32–42 cm lub mniejsze 22–32 cm powinny być dobrane odpowiednio do obwodu ramienia.
- Źródło zasilania- zwykle są to baterie, co umożliwia zabranie urządzenia ze sobą, tym bardziej jeśli jest ono lekkie i niewielkich rozmiarów. Niektóre ciśnieniomierze automatyczne dostępne na rynku posiadają alternatywne źródło zasilania, jakim jest zasilacz. Dla zachowania prawidłowego działania urządzenia baterie zawsze muszą być odpowiednio naładowane, w innym wypadku konieczna jest ich natychmiastowa wymiana. Może właśnie dlatego seniorzy preferują zasilacz, jako źródło zasilania ciśnieniomierza.
- Dokładność pomiarów- przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy posiada ono odpowiednie certyfikaty, atesty i czy ewentualnie został przetestowany w badaniach klinicznych. Tego typu informacja pozwala nabyć urządzenie odpowiadające standardom międzynarodowym i daje pewność, że uzyskany pomiar będzie wiarygodny.
Przemyślany i rozważny wybór urządzenia do pomiaru ciśnienia zapewni seniorowi komfort użytkowania i uzyskanie rzetelnych wartości ciśnienia, co ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Rekomendowane dla osoby starszej ciśnieniomierze powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, atesty, a także funkcjonalnością być dopasowane do jej potrzeb.
[Artykuł partnera]