Kuriata zgłasza LZS do prokuratury
Henryk Kuriata, pełniący obowiązki wójta Gminy Oława zgłosił do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę klubów sportowych z terenu Gminy Oława.
W dokumencie czytamy: Działając w imieniu własnym, jako Pełniący Obowiązku Wójta Gminy Oława, niniejszym zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę podmiotów - klubów sportowych z terenu Gminy Oława przestępstwa stypizowanego w art. 284 § 2 k.k., tj. przestępstwa sprzeniewierzenia polegającego na nieprzekazaniu otrzymanych środków finansowych z tytuły wpłat podatników 1% podatku dochodowego na rzecz ww. podmiotów, klubów sportowych przez władze Miejsko Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Oławie z siedzibą przy ul. Spacerowa 1 B 55-200 Oława nieustalonej wysokości i nieustalonym czasie, i wnoszę - na podstawie przepisy art. 303 k.p.k. - o wszczęcie i przeprowadzenie w niniejszej sprawie postępowania przygotowawczego.
Uzasadnienie: W dniu 10 maja 2022 r. działając jako wójt Gminy Oława wszedłem w posiadanie informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze Miejsko Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Oławie. Podmiot ten, działając jako organizacja pożytku publicznego (OPP), pobierał wpłaty z tytułu odprowadzenia 1% podatku dochodowego podatników z wyraźnym przeznaczeniem i podaniem celu szczegółowego jakimi są kluby sportowe. Należy wskazać, że w formularzu PIT dotyczącego rocznego rozliczenia w rubryce dotyczącej wniosku o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) można wskazać informacje uzupełniające. Podatnicy, którzy wypełnili część dotyczącą 1%, mogą podać cel szczegółowy.
Część podatników deklarujących przekazania 1% na rzecz Miejsko Gminnego Zrzeszeni Ludowych Zespołów Sportowych w Oławie wskazała cel szczegółowy - dany klub sportowy np. Burza Bystrzyca. Przekazane środki jednak docelowo nie trafiły do tych klubów. Dowód: - ksero PIT/B oraz ksero PIT-36L jednego z podatników.
Zgodnie z art. 284 kodeksu karnego: §1 kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. §2 kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. §3 w przypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. §4 Jeśli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Typem kwalifikowanym przestępstwa przywłaszczenia mienia jest sprzeniewierzenie. Elementem dodatkowym jest tutaj powierzenia mienia przez osobę trzecią. O większym natężeniu bezprawia świadczy właśnie naruszenie stosunku zaufania, który występuje pomiędzy powierzającym a sprawcą. Uzasadnia to surowsze trwaktowanie sprzeniewierzenia niż przywłaszczenia, co znajduje odbicie w ustawowym zagrożeniu prawnym.
Z powierzeniem mienia mamy do czynienia wówczas, gdzie dochodzi do przekazania władztwa nad rzeczą z zastrzeżeniem jej zwrotu. Może ono nastąpić zarówno łącznie z prawem do używania (np. na podstawie umowy najmu czy użyczenia) albo bez takiego prawa (np. depozyt lub zastaw). Co więcej, powierzenie ma miejsce także wtedy, gdy wręczamy rzecz drugiej osobie w celu postąpienia z nią w określony sposób, np. przekazanie pełnomocnikowi pieniędzy, aby wpłacił je na rachunek bankowy.
Sam stosunek powierzenia powstaje bez względu na formę prawną, w ramach którego wystąpił. Istotne jest jedynie to, żeby osoba dopuszczająca się sprzeniewierzenia była świadoma faktury, że nie może dysponować rzeczą jak swoją własną, a może posługiwać się nią jedynie w granicach określonych przez właściciela.
Mając na uwadze powyższe, wnoszę jak w meritum zawiadomienia.